Magazin

Čak 60 odsto ga je prijavilo: Ovo je simptom koji se javlja i 20 godina prije uspostavljenja ozbiljnog oboljenja mozga

Parkinsonova bolest je progresivni poremećaj, a njeno napredovanje može biti veoma sporo.

tablete
FOTO: V. LALIĆ/RINGIER

Naime, neki simptomi mogu da se pojave i do 20 godina prije uspostavljanja same dijagnoze. Parkinsonova bolest druga je najčešća neurodegenerativna bolest nakon Alchajmerove, a zajedničko im je, baš kao i za druge vrste demencije, da za njih trenutno nema lijeka.

Rano otkrivanje bolesti je zbog toga ključna komponenta liječenja i upravljanja ovim ozbiljnim stanjem, ali neki simptomi mogu biti veoma suptilni i lako ih je propustiti. Veliki broj pacijenata s Parkinsonovom bolešću, tačnije više od 60 odsto, ima jedan specifičan simptom, piše Best Lajf.

Naime, radi se o sindromu suvog oka, a ovaj neobičan simptom oboljeli od Parkinsonove bolesti mogu da primjete i do 20 godina prije same dijagnoze, odnosno pojavljivanja nekih drugih, jasnijih znakova.

Pročitajte još

– Određene nervne ćelije u mozgu postepeno se raspadaju ili umiru. Mnogi simptomi Parkinsonove bolesti posljedica su gubitka neurona koji proizvode dopamin. Kada se nivo dopamina smanji to uzrokuje atipičnu aktivnost mozga, što dovodi do poremećaja kretanja i drugih simptoma karakterističnih za Parkinsona – objašnjavaju iz poznate Klinike Majo.

Isto tako, Parkinsonova bolest može da ostavi teške posljedice na motoričke i nemotoričke veštine ljudi. Iako je istina da simptomi Parkinsonove bolesti uključuju drhtanje, krute mišiće i usporenost pokreta, to nije sve, upozoravaju ljekari i navode i druge simptome poput kognitivnog oštećenja, teskobe i depresije, umora, problema sa spavanjem…

Ipak, neki od manje poznatih simptoma, čak i među doktorima, odnose se na oči. Naime, osobe s Parkinsonovom bolešću rijeđe trepću, što može dovesti do suvoće, iritacije ili peckanja očiju.

– Sindrom suvog oka, koji se javlja kada oči nisu dovoljno navlažene suzama, može dovesti do hronične suvoće očiju koja uzrokuje nelagodu i rizik od gubitka vida, značajno ometajući svakodnevni život – izvještava Parkinsons Njuz Tudej”, uz napomenu da je procijenjena pojava suvog oka kod pacijenata s Parkinsonovom bolešću između 53 i 60 odsto.

Mogući uzroci Parkinsonove bolesti

Tačan uzrok nije poznat. Prema Nacionalnom institutu za starenje, čini se da su neki slučajevi Parkinsonove bolesti nasljedni, dok drugi mogu da se povežu sa određenim genetskim mutacijama, piše Indeks. Iako se smatra da genetika igra ulogu u Parkinsonovoj bolesti, čini se da u većini slučajeva bolest nije prisutna u porodici, a mnogi naučnici vjeruju da je ova bolest rezultat kombinacije genetskih i spoljašnjih faktora, kao što je izloženost toksinima.

Godine su je još jedan faktor rizika za nastanak Parkinsonove bolesti.

-Mlade odrasle osobe rijetko pate od Parkinsonove bolesti – tvrde iz Klinike Majo, napominjući da se ona obično javlja u srednjoj ili kasnoj životnoj dobi, a rizik se povećava kako osoba stari, prenosi Žena Blic.

– Veća je vjerovatnoća da će muškarci razviti Parkinsonovu bolest nego žene. Isto tako, određene vrste lijekova mogu da prouzrokuju Parkinsonovu bolest – objašnjavaju naučnici.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu