Društvo

Čeka se ustoličenje Joanikija i Isihija: Na dnevnom redu Sabora SPC i kadrovska rješenja

Sabor SPC, koji se održava u Hramu Svetog Save, sutra bi trebalo da razmatra kadrovska pitanja i izbor članova Sinoda, ali i tri episkopa na upražnjena mjesta u Eparhiji valjevskoj, Mitropoliji crnogorsko-primorskoj i Zagrebačko-ljubljanskoj.

patrijarh porfirije
FOTO: ĐORĐE KOJADINOVIĆ/RAS SRBIJA

Zbog važnosti ovih pitanja, pretpostavlja se da vladike neće moći da donesu odluke do sutra do kraja dana, što praktično znači da će Sabor svoje zasjedanje najvjerovatnije završiti u subotu jer se očekuje da se znatan dio vremena posveti problemima u Zapadnoameričkoj, Istočnoameričkoj i Novogračaničkoj eparhiji, prije kadrovskih rješenja.

Naime, one su mimo Ustava SPC, ali i Ustava SPC za Sjevernu i Južnu Ameriku, osnovale jednočlane neprofitne korporacije i na njih je prebačena znatna crkvena imovina. Razlog što će se i o ovom problemu pričati je i to što je u Patrijaršiju stiglo više stotina pisama vjernika koji ukazuju na to da je osnivanjem ovih korporacija, sa najčešće episkopom kao jedinim članom, imovina praktično prenijeta na njihovo ime sa mogućnošću da sami odlučuju o njoj. Upravo zbog ove komplikovane situacije Saboru će trebati malo više vremena da bi vladike pokušale da se usaglase i nađu rješenje da stvari vrate u kanonski poredak i izbegnu mogućnost narušavanja jedinstva srpske crkve.

Pročitajte još

Nakon toga trebalo bi da se odluči o izboru članova Sinoda, ali i episkopa za upražnjena mjesta u eparhijama koje su ostale bez svojih prvih ljudi. Riječ je o Mitropolij crnogorsko-primorskoj, koja nema episkopa od oktobra prošle godine, kada je preminuo mitropolit Amfilohije, dok je mjesto prvog čovjeka Eparhije valjevske upražnjeno od marta 2020. nakon smrti episkopa Milutina. Od februara ove godine i Mitropolija zagrebačko-ljubljanska, nakon izbora Porfirija za patrijarha, ostala je bez prvog čovjeka.

Prema saznanjima Blica, mjesto mitropolita zagrebačko-ljubljanskog najvjerovatnije će ostati upražnjeno, odnosno ovaj Sabor neće odlučivati o njemu. To praktično znači da će patrijarh Porfirije nastaviti u svojstvu administratora da vodi ovu izuzetno značajnu eparhiju.

– Za razliku od nje, Crnogorsko-primorska mitropolija će dobiti prvog čovjeka, a to će najvjerovatnije biti episkop budimljansko-nikšićki Joanikije, dok će Valjevsku eparhiju, po svemu sureći, voditi iguman manastira Kovilj, Isihije. Ta rješenja će vjerovatno dobiti saglasnost većine vladika Srpske pravoslavne crkve i ne očekuju se nesporazumi oko njih jer je i cijeli Sabor protekao u jedinstvu arhijereja oko gotovo svih značajnih pitanja. Sve vladike su svjesne značajne ovog Sabora i ponašaju se u skladu sa porukama iz besjede patrijarha Porfirija, koji ih je na početku zasjedanja pozvao na molitve za crkveno jedinstvo – objašnjava dobro upućeni sagovornik iz Patrijaršije.

To jedinstvo je ispoljeno i kod razmatranja Temeljnog ugovora o međusobnim odnosima SPC i države Crne Gore i taj dokument je dobio podršku svih vladika. To praktično znači da bi novi mitropolit crnogorsko-primorski ovaj dokument trebalo da potpiše sa Zdravkom Krivokapićem, predsjednikom Vlade Crne Gore, a tom događaju prisustvovaće i patrijarh Porfirije.

Jedinstvo je izraženo i u vezi s pitanjem Kosova i očuvanjem crkve i njenog kulturnog nasljeđa.

– Sabor je izrazio jasan stav da najnoviji događaji vezani za zahtjev prištinskih vlasti da Unesko skine sa svoje liste ugroženosti četiri spomenika, i to Pećku patrijaršiju, Dečane, Gračanicu i Bogorodicu Ljevišku, neprihvatljiv i da zabrinjava, zbog čega mora da se reaguje. U suprotnom prijeti opasnost da se ugrozi pravoslavna hrišćanska baština na Kosovu i Metohiji – kaže sagovornik iz Patrijaršije.

Patrijarh i episkopi na ručku kod Vučića

Predsjednik Aleksandar Vućić ugostio je juče na ručku patrijarha Porfirija i episkope, učesnike Sabora SPC, na kome su razgovarali o situaciji na Kosovu i Metohiji, položaju srpskog naroda u južnoj pokrajini, kao i o srpskim svetinjama.

– Teško breme je pred nama, posebno na Kosovu. Naše sveštenstvo mudro reaguje što ne odgovaraju na svaku provokaciju i što dobro razumiju šta je provokacija. Crkva ima stanovište da je važno jedinstvo države, naroda i crkve. Ukazao sam im na brojne opasnosti, na mnogo važnih sastanaka koje ćemo da imamo u narednom periodu, prije svega po pitanju KiM. Vidio sam da ih je iznenadila grčka reakcija – rekao je Vučić, piše Blic.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu