Društvo

"CRVENA ZONA KORONA VIRUSA” Prof. Kočović tvrdi da je nastupio treći talas, prognoze su veoma ZABRINJAVAJUĆE

Prema ranijim računicama i prognozama profesora Petra Kočovića vidjeli smo da je Srbija već u trećem talasu korona virusa.

"CRVENA ZONA KORONA VIRUSA” Prof. Kočović tvrdi da je nastupio treći talas, prognoze su veoma ZABRINJAVAJUĆE
FOTO: FEHIM DEMIR/EPA

Sada, njegovi najnoviji proračuni pokazuju da nas u naredim danima očekuje uspon trećeg talasa kada je riječ o broju novooboljelih i opasnost od veoma skorog ulaska u crvenu zonu!

– Nakon broja zarazenih od sedmog oktobra Srbija je izašla iz zelene zone, sa 15 zaraženih na 100.000 stanovnika u posljednjih 14 dana. U narednih devet dana, uključujući i sedmi oktobar ovaj broj će da se duplira, pa ćemo iz žutog ući u crveni talas. To praktično znači da će broj od 250 zaraženih na dnevnom nivou biti realnost. Imamo malo dana da se spremiimo da u potpunosti poštujemo sve mjere lične zaštite – kaže za Blic prof. Kočović.

Da ovo, što je prikazao prof. Kočović ima smisla, govore i same brojke i svakodnevni korona presjeci koje pratimo. Kako već par dana bilježimo trocifreni broj novozaraženih, nije isključeno da i u narednim danima bude povećanja broja oboljelih.

Prema posljednjem grafičkom prikazu prof. Kočovića uspon prvog talasa bio je od trećeg do šestog aprila, drugog od 22. do 29. juna, dok se uspon trećeg očekuje od sedmog do 15. oktobra i vjerovatnoća da se ovo dogodi je veća od 84 odsto.

Ako posmatramo broj zaraženih na 100.000 stanovnika na grafici vidimo da je u toku prvog i drugog talasa ta cifra bila nešto iznad 25, dok će prema projekcijama ona narednih dana u usponu trećeg talasa doći i do 30 zaraženih na 100.000 stanovnika.

Pročitajte još

Ono što je zabrinjavajuće jeste da poslije najavljenih devet dana uspona trećeg talasa, kako je profesor objelodanio u komentarima – ulazimo u crvenu zonu! Što znači da ćemo imati više od 30 novooboljelih na 100.000 stanovnika.

– Mislim da smo ipak nešto naučili iz pretodna dva talasa, a to je da moramo da se čuvamo, što može da dovede do blaže zaraze nego u drugom talasu. Ali, da sačekamo – naglasio je profesor.

Kočovićeva ekipa je i ranije predstavila grafikon predviđenog kretanja epidemije korona virusa u Srbiji do kraja godine po kojoj bi najveći udar uslijedio prvih dana novembra sa preko 60 zaraženih na 100.000 stanovnika.

– Moj petočlani tim sastavljen od matematičara i programera prati na dnevnom nivou stanje u svih 216 država. Koristimo Gausovu krivu (matematički model koji se bazira na radu čuvenog njemačkog matematičara i fizičara Johana Karla Fridriha Gausa) koja se pomjera na dnevnom nivou. Metodologija je jedinstvena, a bazira se na višestrukim talasima – objasnio je ranije za Blic Kočović.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu