Politika

Da li trebamo NOVE MJERE u borbi protiv korone: Broj zaraženih raste, a vakcine propadaju

Više od pola miliona vakcina u Bosni i Hercegovini biće uništeno jer im je istekao rok trajanja, dok je istovremeno broj vakcinisanih građana rekordno mali, a broj zaraženih i umrlih iz dana u dan sve više raste.

Da li trebamo NOVE MJERE u borbi protiv korone: Broj zaraženih raste, a vakcine propadaju
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA

U Republici Srpskoj je sa obje doze do sada vakcinisano oko 32 odsto stanovnika, a u FBiH tek oko 22 odsto. Da bi neka zemlja imala kolektivni imunitet, procenat vakcinisanih trebao bi biti između 70 i 80 odsto, od čega je BiH još daleko.

Iako vlasti u oba entiteta cijelo ljeto pozivaju građane da se vakcinišu s jednom od pet vakcina koje su im na raspolaganju, brojke pokazuju da je zainteresovanost građana i dalje izuzetno mala. I dok naše susjedne zemlje, ali i mnoge evropske, posljednjih dana uvode nove mjere kako bi natjerale građane da se vakcinišu, te smanjile širenje koronavirusa, u BiH se o tome za sada ne priča.

Srbija i Hrvatska

Srbija je tako od 23. oktobra uvela kovid propusnice za ulazak u ugostiteljske objekte nakon 20 sati. Kovid propusnica izdaje se onom ko ima potvrdu o primljenoj drugoj ili trećoj dozi vakcine u posljednjih sedam mjeseci, potvrdu o negativnom PCR testu ne stariju od tri dana, potvrdu o negativnom antigenskom testu ne stariju od dva dana, potvrdu o preležanom kovidu ne stariju od sedam mjeseci ili potvrdu o pozitivnom testu na IGG antitela iz državne laboratorije ne stariju od tri mjeseca. Vlasti Srbije ističu da su ove mjere počele da daju rezultate jer je zainteresovanost građana za vakcinaciju počela da raste.

FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA

I Hrvatska je počela da uvodi mjere pa tako zvaničnici, državni i javni službenici, zaposleni u lokalnim samoupravama, trgovačkim društvima u vlasti, države ili lokalne samouprave, moraju obavezno da posjeduju kovid potvrde prilikom dolaska na posao. Zvaničnici, službenici i zaposleni obavezni su da EU potvrdu ili odgovarajući dokaz predoče prilikom ulaska u prostorije, kao i da ih daju na uvid osobi koju poslodavac odredi. Potvrdu ili dokaz da su negativni na virus korona moraće da imaju i sve stranke koje dolaze u prostorije državne i lokalne uprave, kao i oni koji na bilo koji način sarađuju ili im pružaju usluge. 

Austrija je od juče uvela karantin za nevakcinisane, pa tako oni koji nisu primili vakcinu, niti preležali bolest, moći će da napuste kuću samo u određenim slučajevima, poput odlaska na posao ili kupovine osnovnih životnih namirnica, odlazak ljekaru ili u apoteku. Slične mjere uvele su još neke zemlje.

Izgubljeno povjerenje

Da li bi i Bosna i Hercegovina trebala uvesti nove mjere kako bi podstakla građane na vakcinaciju i smanjila broj zaraženih i koliko se uopšte radi na edukaciji građana i podizanju svijesti o vakcinaciji?

Zamjenik generalnog direktora UKC RS i predsjednik Ujedinjene Srpske, Nenad Stevandić, saglasan je da je potrebno uvesti nove mjere, jer je broj vakcinisanih izuzetno mali.

FOTO: GORAN ŠURLAN/RAS SRBIJA
FOTO: GORAN ŠURLAN/RAS SRBIJA

On ističe da je Austrija morala uvesti rigorozne mjere, jer je druga najgora zemlja po broju vakcinisanih, te trenutno ima najviše zaraženih u Evropi po glavi stanovnika.

– Broj zaraženih u Austriji je preko 12.000 dnevno. Razlog za to leži upravo zbog malog broja vakcinisanih građana. Problem s malim odzivom na vakcinaciju imamo i mi. Umjesto da razmišljamo kako da nakon osam mjeseci imamo revakcinacije s trećom dozom i da produžimo imunitet, mi još ni sa prvom i drugom dozom nismo završili – kaže Stevandić.

Vakcinacija djece

Dodaje da se ne zna više kome građani vjeruju jer se na internetu mogu pročitati brojne dezinformacije vezane za vakcinisanje. Stevandić ističe da je očito da službeni kanali komunikacije ne izazivaju dovoljno povjerenja kod građana.

Pročitajte još

– Moja su djeca vakcinisana. Da su te vakcine upitne i škodljive, pa zar bih tako nešto dao svojoj djeci?! Ne znam na koji način više da se animiraju građani, da li da dajemo lične primjere i da ih tako uvjeravamo da se vakcinišu ili da uvedemo iste mjere kao i Austrija – kaže Stevandić.

Navodi da je možda potrebno i u Srpskoj uvesti lokdaun za nevakcinisane i zabraniti im ulazak u tržne centre, ugostiteljske objekte, markete i slično.

Stevandić ističe da se došlo u apsurdnu situaciju da se od pacijenata koji ulaze u bolnice traži negativan test ili potvrda o vakcinaciji, a istovremeno imaju brojni medicinski radnici koji nisu vakcinisani i ne mogu svaki dan ni da rade testove.

– Činjenica je da moramo da preduzmemo neke korake. Najbolja je kombinacija i propaganda i edukacija, ali bogami i rigorozne varijante po uzoru na Austriju, ili možda Srbiju i Hrvatsku – smatra Stevandić.

Revolt

S druge strane, šef Kluba poslanika DNS u parlamentu Srpske i ljekar, Duško Ivić, ne slaže se sa uvođenjem rigoroznih mjera po uzoru na Austriju.

FOTO: GORAN ŠURLAN/RAS SRBIJA
FOTO: GORAN ŠURLAN/RAS SRBIJA
Duško Ivić

On vjeruje da takve mjere ne bi dale željene rezultate. Ivić ističe da je BiH po pitanju vakcina i reakcija na korona virus zakasnila u dosta stvari.

– Neke mjere nisu bile odmjerene na najbolji način i izazvale su revolt dijela građana. Posebno ih je izrevoltiralo ponašanje određenih funkcionera u vrijeme kada građani nisu mogli da izađu iz kuće. Svi se još sjećaju korona žurki i bahaćena određenih funkcionera. Sve to je uticalo da su građani nezadovoljni i da ne vjeruju ni vlasti ni sistemu – objašnjava Ivić.

Ističe da svaki građanin ima pravo da odluči da li će ili neće da se vakciniše. Međutim, kako dodaje Ivić, ako dođe do povećanja broja oboljelih, normalno je da će se morati primjenjivati neke restriktivne mjere.

Šeranić: Razmišlja se o novim mjerama

Kad je riječ o mjerama kojima bi se eventualno povećao procenat vakcinisanih protiv korone u Srpskoj, ministar zdravlja i socijalne zaštite RS Alen Šeranić kaže da se razmatra donošenje odluka kojima vakcinisani i nevakcinisani ne bi bili isto tretirani.

– I mi razmišljamo o načinu kako da povećamo procenat vakcinisanih. Međutim, pratili smo iskustva u Evropi, kada su se donosile odluke u ovom pogledu, i vidjeli smo da su oprečna mišljenja, u zavisnosti od populacije do populacije. U svakom slučaju, javno zdravstvo neće prestati da govori o značaju vakcinacije, a to je i naša obaveza. Razmatramo i sve druge odluke i naravno da ćemo i mi činiti određene korake po tom pitanju. Riječ je o odlukama koje treba da donese Republički štab za vanredne situacije, te da Vlada donese određene odluke na principu preporuka Instituta za javno zdravstvo – naglasio je Šeranić.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu