Banjaluka

DA SE NE ZABORAVI Služen pomen Srbima iz Potkozarja i Piskavice

Delegacija Grada Banjaluke, prisustvovala je danas liturgiji i pomenu ubijenim Srbima, žrtavama masovnog pokolja, koji su počinili pripadnici fašističke NDH u selima Potkozarje i Piskavica 1942. godine.

DA SE NE ZABORAVI Služen pomen Srbima iz Potkozarja i Piskavice
FOTO: GRAD BANJALUKA

Šef Odsjeka za regionalnu i međunarodnu saradnju i protokol gradonačelnika, Saša Čekrlija, rekao je da je februar vrijeme velike tuge i sjećanja na ubijene Srbe u banjalučkim i potkozarskim selima 1942. godine.

– Za samo dva dana ustaše su ubile više od 600 mještana Potkozarja i Piskavice, među kojima i 77 djece. Zločin nepojmljiv ljudskom umu, da su ljudi masovno ubijani i to bez ispaljenog metka, samo zbog toga što su bili Srbi i pravoslavci. Teško i mučno je slušati priče preživjelih, ali najmanje što možemo jeste da ih saslušamo i ovu strašnu priču o zločinu nad našim narodom prenesemo našim potomcima, odnosno da je nikada ne zaboravimo, da mlađe generacije znaju kakvu sudbinu su doživjeli njihovi preci – naglasio je Čekrlija.

On je poručio da zaboraviti ne možemo i ne smijemo i da danas, podno slobodarske Kozare, šaljemo poruku da nikada, nikome i nigdje, ne želimo da se desi ono što se desilo srpskom narodu četrdesetih godina XX vijeka.

Predsjednik Skupštine Udruženja građana „Kozara“, Slobodan Radulj, kazao je da je ovo šesti put kako se organizuje obilježavanje stradanja srpskog naroda u kozaračkim selima.

– Nažalost, prije šest dana smo imali i obilježavanje stradanja mještana u banjalučkim selima Šargovac, Motike i Drakulić. Ta ista ideologija odnosno izvršioci, pet dana poslije tog zločina, došli su u ova sela pod Kozarom i izvršili pokolj – podsjetio je Radulj.

Prema njegovim riječima, više od 60 godina ćutalo se o tome.

– Ja sam dijete Kozare i sjećam se obilježja gdje su stradali civili. Čudno je da je samo pisalo žrtve fašističkog terora jer iz toga naziva mi ništa nismo mogli saznati, ni ko su žrtve ni ko su izvršioci. Zbog toga ovo obilježavanje ima veliki značaj, da se zna istina, da se zna ko je i zašto stradao i od koga. To je i radi nas samih i radi žrtava – naglasio je Radulj.

Mještanka Danka Milaković, koja je preživjela taj strašni zločin 1942. godine, kaže da se i danas sjeća svih tih strahota.

– Imala osam godina kada se desio taj zločin. Da nije bilo onolikog snijega ne bi niko ostao živ. Mene nije ubila ta kugla i uveče su me našli u krvi među pobijenim – prisjetila se Danka.

Današnjem pomenu prisustvovali su i predstavnici gradskog Odjeljenja za boračko-invalidsku zaštitu, resornog Ministarstva rada i boračko-invalidske zaštite Republike Srpske, odbornici u Skupštini grada Banjaluke i mještani potkozarskih naselja.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu