Društvo

“DA SE NIKAD NE ZABORAVI” Obilježeno 28 godina od oslobođenja u Smoluću

Parastosom i polaganjem vijenaca i cvijeća na spomen obilježju poginulim borcima i civilnim žrtvama rata Smoluće, Tinje i Potpeći, na bijeljinskom groblju Pučile danas je obilježena dvadesetosmogodišnjica oslobađanja.

“DA SE NIKAD NE ZABORAVI” Obilježeno 28 godina od oslobođenja u Smoluću
FOTO: SLADJANA R MRKONJIĆ/RAS SRBIJA

Tada su oslobođeni stanovnici ovih sela, koji su u okrženju bili više od četiri mjeseca. 

Proboj  pripadnika VRS, je trajao dva dana,  poginulo je 77,  a ranjeno više od 200 civila i boraca. U najhumanijoj vojnoj akciji minulog rata  omogućen je prelazak na srpsku teritoriju oko 7.000 mještana ovih sela.

Mještani sela Smoluća, Tinja, Potpeć, bili su od maja do avgusta 1992 godine u okruženju muslimansko-hrvatskih formacija,  bez struje, hrane, lijekova.  Jedinice VRS, predvođene Gardom „Panteri“,  izviđačko-diverzantskim vodom „Crni“ i vodom policije iz Lopara kojim je komandovao Savo Cvjetinović Tigar,  izvršile su u noći između 29. i 30 avgusta 1992. godine proboj.

FOTO: SLADJANA R MRKONJIĆ/RAS SRBIJA
FOTO: SLADJANA R MRKONJIĆ/RAS SRBIJA

Predsjednik  Udruženja Smolućana Brano Nikić  sa tugom se sjeća ovih dana.

 – Svakodnevno smo napadani iz susjednih muslimanskih opština, Srebrenik, Tuzla, Mramor, Lukavac. Tukli su nas snajperima, granatama, ranjavani i ginuli su  civili i borci. Dvoje staraca, koji su ostali u selu, su mučeni i masakrirani, a njihovi posmrtni ostaci još nisu pronađeni. Mučki i bez povoda su Srbi napadani, ubijani, pljačkani, imovina im je uništavana.

Niko za ova zlodjela nije odgovarao – rekao je Nikić.

Poručuje da buduća pokolenja mogu oprostiti, ali ne i zaboraviti sve što je učinjeno srpskom narodu na ovom području.

Ljubomir Ostojić iz Gornjeg Potpeća zahvalan je svim borcima Vojske RS koji su učestvovali u ovom proboju.

-Da nas nisu izvukli iz okruženja,  pobili bi i žene i djecu i borce.  To je bio dirigovan i smišljen napad koji je za cilj imao da zatre sve što je srpsko. Ni danas, skoro tri decenije posle toga, naša imovina nije obnovljena, a opstrukcija povratka se vrši na sve moguće načine i sa svih niova federalnih vlasti – rekao je Ostojić.

Mještani ovih podmajevičkih i podozrenskih sela raseljeni su po cijelom svijetu, ali najviše ih je novi dom izgradilo u Semberiji i Posavini.

FOTO: SLADJANA R MRKONJIĆ/RAS SRBIJA
FOTO: SLADJANA R MRKONJIĆ/RAS SRBIJA

-Ljudi sa ovih prostora dali su ogroman doprinos razvoju Semberije i cijele RS. Želim da ovi prostori i dalje budu njihov dom i zavičaj i da zajedno živimo u miru i blagostanju – istakao je gradonačelnik Bijeljine Mićo Mićić.

U Smolući, Potpeći i Tinji prije rata bilo je oko 5.000 domaćinastva. 

Na predratna ognjišta vratilo se samo jedan odsto nekadašnjih žitelja  a obnovljeno je tek desetak kuća. Udruženje Smolućana  podnosilo je tužbe protiv Federacije BiH tražeći nadoknadu za uništenu imovinu, a pravdu traže i na međunarodnim sudskim institucijama poput Evropskog suda u Strazburu.

Pomen poginulim borcima i civilima Smoluće, Tinje i Potpeći,  održan  je uz poštovanje svih higijensko-epidemioloških mjera, a prisustvalo je nekoliko desetina građana.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu