Društvo

Đorđe Milićević, NAČELNIK OPŠTINE ŠAMAC: Nastavićemo i OSNAŽITI sve započete projekte

Đorđe Milićević, načelnik opštine Šamac, kaže da je 2016. godine, po dolasku na ovu poziciju, zatekao ogroman dug u opštinskoj kasi, koji je, na budžet od 7,5 miliona KM, iznosio 12 miliona i 625.000 KM.

Đorđe Milićević, NAČELNIK OPŠTINE ŠAMAC:  Nastavićemo i OSNAŽITI sve započete projekte
FOTO: USTUPLJENA FOTOGRAFIJA

Prvo što smo uradili jeste restrukturisanje tog duga. Od tada, pa do danas, opština u potpunosti izmiruje sve obaveze i redovno isplaćujemo plate u bruto iznosu. Činjenica je da sam naslijedio opštinu koja je u redu nerazvijenih, a u narednom periodu zalagaću se da uđe u red srednje razvijenih. Unazad četiri godine broj zaposlenih povećan je za 20 odsto – poručuje Milićević.

Koji projekti su realizovani unazad četiri godine?

Realizovani su brojni infrastrukturni projekti, prvenstveno zahvaljujući dobroj saradnji sa svim nivoima vlasti u RS i BiH. Preko 3,5 miliona KM bespovratnih sredstava obezbijeđeno je s različitih nivoa vlasti. Najbitniji projekat je izgradnja dječjeg obdaništa u vrijednosti 450.000 KM, od čega je 250.000 KM obezbijedila opština, a 200.000 KM Vlada RS. Poslije 30 godina, sa 211.000 KM sanirana je gradska biblioteka. Tu su i brojni projekti izgradnje i asfaltiranja na području Obudovca, Brvnika i Batkuše. Poslije 14 godina institucija Osnovnog suda vraćena je u Šamac.

Šta je sa socijalnim izdvajanjima?

Pored restrukturisanja duga i infrastrukturnih projekata, naglasio bih novu socijalnu komponentu budžeta od 2016, a to je podrška porodicama. Svaka porodica sa četvoro i više djece dobija mjesečnu naknadu od 100 KM. Podržavamo i mlade bračne parove u postupku vantjelesne oplodnje, a svaki prvačić pri polasku u školu dobija jednokratnu novčanu pomoć od 100 KM. Tu je i podrška prevozu učenika osnovnih i srednjih škola.

Kako ide uređenje gradskog jezgra?

Prije tri godine uveli smo projekat „Za ljepši Šamac“, u okviru čega smo obnovili gradski kej, uredili gradske ulice, a tu je i projekat obnove fasada koji traje tri godine.

U kojem pravcu ide podrška poljoprivredi i privredi?

Sve četiri protekle godine svake godine planirali smo oko 120.000 KM u budžetu za poljoprivredu, i svake godine smo isplatili taj iznos. U protekle četiri godine smo više od 250.000 KM izdvojili iz budžeta za podršku privrednicima.

Kakvi su planovi za ubuduće?

Svi navedeni infrastrukturni projekti i zadaci u oblasti socijalne politike biće podignuti na viši finansijski nivo. Cilj je dalje opremanje „Slobodne zone“ i „Vodovoda i kanalizacije“. Jedan projekat je elektrifikacija poljoprivrednih površina na području Crkvine, Obudovca i Gornje Slatine. Drugi je proširenje vodovodne mreže na širem području mjesnih zajednica Novo Selo, Lugovi i Kruškovo Polje. Na viši nivo podići ćemo i podsticaje u poljoprivredi.

Na šta ste posebno ponosni?

Ovo su prve četiri godine poslije rata da se dva javna preduzeća,  „Vodovod i kanalizacija“ i „Slobodna zona“, nisu zadužila nijednu KM. Ogromni naslijeđeni dugovi su redovno servisirani, a u međuvremenu je obezbijeđeno oko 130.000 KM bespovratnih sredstava, za opremu u „Slobodnu zonu“, i oko 50.000 KM opreme u „Vodovod i kanalizaciju“. Posebno me raduje saradnja s ostalim opštinama u RS i FBiH, kroz razne međunarodne projekte.

A. E.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu