Društvo

Dr Cokić u Austriji proglašena za LIČNOST GODINE: Poslala je važnu poruku o vakcinaciji protiv korona virusa

Titulu ličnost godine, bilo gdje, nije lako zaslužiti. Međutim, pandemija nam je otkrila nove heroje. Natalija Cokić je primarijus na odjeljenju za anesteziju i intezivnu medicinu u bolnici "Grac 2", trenutno najvećoj kovid bolnica u tom dijelu Austrije.

Dr Cokić u Austriji proglašena za LIČNOST GODINE: Poslala je važnu poruku o vakcinaciji protiv korona virusa
FOTO: LET'S GO! GRAZ / YOUTUBE

Proglašena je za “ličnost godine” u pokrajini Štajerskoj, prva od 555 poznatih ličnosti. Za RTS kaže da se ta nagrada obično ne dodjeljuje ljekarima, ali da su čudna vremena i da se čudne stvari dešavaju.

Natalija Cokić je gostujući u Beogradskoj hronici izjavila da tu nagradu nije očekivala, jer se takva nagrada, kaže, principijelno nikada ne dešava ljekarima. 

Pročitajte još

– Sportisti, pjevači, političari dobijaju tu nagradu. Iza mene je gradonačelnik Graca. Čudna vremena i čudne stvari se dešavaju – kaže Cokićeva. 

Prema njenim riječima, bolnica u kojoj radi u Gracu i u Štajerskoj je najveća bolnica za kovid, ona je pretvorena u kovid bolnicu, ali ima i druga odjeljenja.

– Kada je počela pandemija tu su bolnicu proglasili samo kovid i ničim drugim. Imali smo puno pacijenata. Od početka pandemije imamo više od 120 intenzivnih pacijenata u kovid odjeljenju – dodaje Cokićeva.

Ona je, napominje, anesteziolog.

– Bavila sam se ne samo time, letenjem helikopterom Hitne pomoći. Inače sam bila i u Hitnoj pomoći, svim i svačim sam se bavila, kao dio posla. Postala sam prošle godine načelnik anestezije u našoj bolnici. Onda je to bio moj posao. Upravo to je bio moj posao, pacijenti, organizacija. Odjednom ste na nekom mjestu na kome niste navikli da budete, jer su se pojavile i novine i televizija – ističe Cokićeva.

“Bez osnove nema ničega” 

Na pitanje koliko se način liječenja kovida 19 razlikuje u Srbiji i Austriji, kaže da su svi vezani da gledaju to što se dešava u svijetu.

– Principijelno to je bolest koja nas je natjerala da brzo reagujemo. Mogućnosti se razlikuju, ali pokušavamo da za naše pacijente uradimo najbolje. Fakultet u Novom Sadu me je doveo ovdje, da sam dobro obrazovana. Specijalizaciju sam ovde ostvarila, ali bez osnove nema ničega. I naše kolege su svi dobro obrazovani, ništa mi nismo lošiji nego drugi, samo se treba prilagoditi okolnostima u kojima radite i onda to možete i da ostvarite – ističe Cokićeva.

Navodi da su u Austriji “jako zavidni Srbiji”.

– Neki su čak iz Austrije išli da se vakcinišu u Srbiju. Trenutno je u Austriji vakcinisano relativno malo, ali nismo dobili više vakcina. Trenutno se vakciniše samo Fajzerom, Modernom i Astra-Zeneka. Sada se dobija malo više, nadamo se da ćemo uskoro doći u 28 posto stanovništva ukupno prvom dozom, a drugom samo 10 posto stanovništva. To je situaciju da se što više ljudi vakciniše, jer to je jedini način da se prekine začarani krug – napominje Cokićeva.

Oni koji su dva puta vakcinisani, napominje, imaju veliku šansu da se ne razbole, ili da imaju samo blagu sliku.

– Neki čak i ne primijete da su bolesni. Svejedno mi je da li dobijem kijavicu, da li malo kašljem, ali neću završiti u bolnici, neću dobiti tešku upalu pluća, ali neći biti pacijent na mom intenzvnom odjeljenju. Bolje ne doći, ostati zdrav. Možemo samo biti zahvalni što je čitava nauka na tom nivou da se vakcina tako brzo može napraviti – navela je Cokićeva.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu