Društvo

DUGOVI I DALJE VRTOGLAVI Rudnici Zenica i Breza uplatili blizu 12,5 miliona KM poreza

Rudnici mrkog uglja u Zenici i Brezi uplatili su ukupno 12.472.863 KM od ukupnog duga Poreskoj upravi FBiH.

DUGOVI I DALJE VRTOGLAVI Rudnici Zenica i Breza uplatili blizu 12,5 miliona KM poreza
FOTO: DNEVNI AVAZ/YOUTUBE SCREENSHOT

Direktor Poreske uprave FBiH Šerif Isović potvrdio je da su, nakon njegovog sastanka sa direktorom RMU Zenica Nevzetom Vrškićem, sredstva uplaćena i da su računi rudnika u Zenici i Brezi odblokirani.

Uplatom je “samrtni hropac” rudnika mrkog uglja Zenica i Breza nakratko odgođen budući da su, prema proračunima portala Klix, još uvijek dužni više od 183 miliona KM, samo po osnovu poreza, doprinosa, taksi i drugih naknada.

Rudnici u Zenici i Brezi su, prema podacima Poreske uprave FBiH iz 30. juna 2019. godine, bili dužni ukupno 195.676.074 KM po osnovu poreza, doprinosa, taksi i drugih naknada.

RMU Zenica je prema tim podacima, iz 30. juna 2019. godine, četvrti na listi najvećih poreskih dužnika u Federaciji BiH sa ukupno 115.833.915 KM duga. RMU Breza je na isti dan imao 79.842.159 KM duga.

Iako su sredstva u iznosu od 12.472.863 KM uplaćena radi deblokade računa, nesumnjivo je da će se dug, ukoliko se ubrzo ne nađe rješenje, ponovo nagomilati, uz ostalo i zbog zateznih kamata koje se obračunavaju svaki mjesec.

Poreska uprava Federacije BiH podatke o najvećim dužnicima objavljuje svaka tri mjeseca. Sljedeći pregled će 30. septembra biti objavljen.

Akumulacija i kulminacija

Predsjednik Nadozornog odbora Elektroprivrede BiH Izet Žigić objašnjava za da je situacija u rudnicima mrkog uglja Zenica i Breza već godinama unazad jako teška i složena, naročito u RMU Zenica.

Rudnik Zenica je poslije rata pa na ovamo u konstantnim problemima, i proizvodnim, i finansijskim. U jami Raspotočje je, uz još nekoliko investicija, septembra 2017. u rad puštena širokočelna mašina. Druga dva pogona imaju malu proizvodnju koja ne može namirati da plaćaju ni minimalne potrebe u finansijskom smislu za rješavanje problematike rudnika. To je kulminiralo – rekao je Žigić.

Navodi da je Vlada FBiH 2009. godine izmirila sve obaveze prema penzionom i drugim fondovima.

– Obaveze poslije toga nisu rješavane, odnosno rješavane su parcijalno kako je ko odlazio u penziju. Dug se akumulirao, kako prema dobavljačima tako i prema Poreskoj upravi FBiH – objašnjava Žigić.

Struka pa politika

Izet Žigić je priča kako je zaključak Vlade FBiH, kao i Nadzornog odbora, da će se do kraja septembra 2019. godine izaći s konkretnim prijedlogom o rješavanju problema, prvenstveno u rudniku Zenica.

– Sačekaće se elaboracija stručnjaka za pogone u Raspotočju, Staroj jami i Stranjanima koji će dati odgovore na pitanja šta dalje. Prvo će struka morati dati svoje mišljenje, pa će se donijeti odgovarajuća odluka na političkom nivou – zaključio je Žigić.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu