Društvo

Fond ODGOVORIO banjalučkom advokatu "Samo nadležni ginekolog može dati uputnicu za PRENATALNI TEST"

Samo nadležni ginekolog može dati uputnicu za UKC, što nije slučaj sa ginekolozima u privatnim zdravstvenim ustanovama koje nemaju ugovor sa Fondom zdravstvenog osiguranja (FZO) RS, pojašnjavaju iz Fonda proces ostvarivanja prava na neinvazivni prenatalni test u Srpskoj.

nataliet
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RINGIER

Naime, Fond je nakon stupanja na snagu Zakona o obaveznom zdravstvenom osiguranju donio Program neinvazivnog prenatalnog testiranja iz krvi trudnica, čime je definisan način ostvarivanja ovog prava u praksi.

– Programom je definisano da pravo na NIPT trudnica ostvaruje kod svog nadležnog doktora medicine specijaliste ginekologije i akušerstva na primarnom nivou zdravstvene zaštite, koji, na osnovu indikacija iz poglavlja 2.1.3. ovog programa, izdaje uputnicu za obavljanje procedure NIPT, a sa njom trudnica na ovu proceduru odlazi u zdravstvenu ustanovu sekundarnog ili tercijarnog nivoa zdravstvene zaštite sa kojom Fond ima zaključen ugovor.  Zdravstvena ustanova u kojoj je uzorak iz krvi trudnice uzet uzorak dostavlja u UKC RS, a oni dobijeni uzorak dalje dostavljaju na testiranje ustanovi sa kojom imaju zaključen ugovor za proceduru neinvazivnog prenatalnog testiranja iz krvi trudnice – pojašnjavaju iz FZO RS.

Dakle, kako navode, nadležni ginekolog je doktor kod kojeg je žena i registrovana u onim zdravstvenim ustanovama koje imaju potpisan ugovor sa FZO RS.

– Ginekologija, pedijatrija i porodična medicina funkcionišu po istom principu i osiguranici se registruju kod nadležnih doktora da bi ostvarivali prava predviđena zdravstvenim osiguranjem. To znači da samo nadležni ginekolog može dati uputnicu za UKC, a u privatnim ustanovama ne mogu dati uputnicu ni za jedno pravo iz zdravstvenog osiguranja, nego samo nadležni ljekari iz ugovorene zdravstvene ustanove i koji imaju šifru za propisivanje uputnica, lijekova i sl. – dodaju iz Fonda.

Pročitajte još

Osvrćući se na izjavu Vladimira Dragičevića, banjalučkog advokata, oni navode da je netačno da Fond refundira za sve osiguranike troškove liječenja u inostranstvu.

– Kada je u pitanju liječenje u inostranstvu, odnosno izvan RS, Fond ne refundira troškove, nego finansira u zdravstvenim ustanovama koje imaju ugovor sa FZO RS izvan RS (Srbija). Takođe, da bi osiguranici ostvarili ovo pravo, neophodan je prijedlog UKC RS da se ta zdravstvena usluga ne može uraditi kod njih. Ovakva izjava može da dovede u zabludu građane koji će sa pravom pomisliti da mogu u inostranstvu da urade bilo koju uslugu i da traže refundaciju iz FZO RS. Za ovo pravo je predviđena procedura i neophodno je da se osiguranici prvo liječe u našim zdravstvenim ustanovama u RS – zaključuju iz FZO RS, prenose Nezavisne novine.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu