Politika

(FOTO) Novi sraman gest njemačkog ambasadora: Srpski manastir nazvao kosovskim

Poslije pomijeranja srpskog spomenika na dijelu pravoslavnog groblja u Prištini, njemački ambasador na Kosovu Jorn Rode pokušao je da “pomjeri" i manastir Visoki Dečani.

(FOTO) Novi sraman gest njemačkog ambasadora: Srpski manastir nazvao kosovskim
FOTO: VESNA LALIĆ/RAS SRBIJA

Rode je na društvenoj mreži “Iks” napisao da je posjetio manastir Visoki Dečani, ali je usput napravio i skandalozan “previd”, odnosno propustio je da kaže da je to srpsko nasljeđe i stari srpski manastir.

Umjesto toga, nazvao ga je “kosovskim”.

– Danas smo zaključili našu regionalnu konferenciju nemačke ambasade nezaboravnom posjetom kosovskom manastiru Dečani koji je na listi UNESCO. Mjesto je jedinstveno! Zahvalni ocu Savi i njegovoj bratiji na gostoprimstvu i obogaćenoj diskusiji – napisao je Rode.

Ovaj, za mnoge sramni pokušaj prekrajanja istorije, izazvao je žestoke reakcije javnosti.

“Čiji manastir?”, “Posjetite takvo mjesto, gospodine ambasadore, a vi ste još uvijek ljuti… Čudno”, “Stidite se, to je srpski manastir”, samo su neki od komentara.

Pročitajte još

– Srpski manastir, ali vi to dobro znate. U to ime samo želim da vas podsjetim na jedan istorijski trenutak iz Velikog rata. Ovdje možete vidjeti kako je srpski oficir u čast predaje od austrijskog zvaničnika primio ključ manastira Visoki Dečani. Datum je 29.09.1918. – napisala je jedna od korisnica društvene mreže “Iks”.

Ovo je već drugi put u sedam dana da se pokušava “brisanje” Srbije sa Kosova. Prošlog vikenda saznalo se da su francuska i njemačka ambasada na Kosovu pomjerili spomenik sahranjenim srpskim vojnicima palim u balkanskim ratovima i Velikom ratu da se ne bi vidio u kadru.

Za to su dali sramno objašnjenje, priznale su da je skrnavljenje urađeno na njihovu inicijativu jer je francusko-njemačka ceremonija prethodnih godina bila “okaljana polemikom u pojedinim medijima na Kosovu oko prisustva spomenika kojem se odaje počast srpskim vojnicima koji su stradali od 1912. do 1918. godine”.

Dan primirja u Prvom svetskom ratu spomen ploča
FOTO: ALEKSANDAR SLAVKOVIĆ / RINGIER

Tako su službenici francuske i njemačke ambasade na Kosovu, umjesto da u evropskom maniru pomirenja utiču na uklanjanje nacionalističke i šovinističke “polemike u pojedinim medijima na Kosovu”, riješili da treba i manje truda i manje hrabrosti da se ukloni – spomenik srpskim vojnicima.

Nakon toga, grupa intelektualaca iz srpske zajednice na KiM pokrenula je peticiju da se spomenik palim srpskim borcima vrati na centralno mesto spomen-parka, piše Blic.

Bonus video

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu