Svijet

(FOTO) Sprema li se VELIKA RUSKA OFANZIVA: Ukrajina moli za pomoć, a analitičari smatraju da je ovo glavni cilj Putina

Već neko vrijeme se govori o velikoj ruskoj ofanzivi od koje, kako kažu mnogi analitičari, zavisi ishod rata u Ukrajini.

Ukrajinska vojska
FOTO: MARIA SENOVILLA/EPA

Visoki ukrajinski vojni izvori rekli su Politiku da postoji veliki rizik da će se linija fronta urušiti ako ruske snage pokrenu novu ofanzivu ovog ljeta.

Isti izvori su rekli da sada ništa ne može da pomogne Ukrajini jer ne postoje ozbiljne tehnologije koje bi mogle da zamjene veliki broj vojnika.

Oni su takođe kritikovali Zapad zbog odlaganja, rekavši da su zalihe i sistemi naoružanja stigli prekasno i u nedovoljnom broju da bi napravili razliku. Vojnici su takođe rekli da im je sada potrebno više osnovnog tradicionalnog oružja, kao i dronovi.

– Potrebne su nam haubice i granate, stotine hiljada granata i raketa – rekli su.

Načelnik Glavne obavještajne uprave (GUR) Ministarstva odbrane Ukrajine Kirilo Budanov izjavio je u nedjelju da Ukrajina očekuje da će Rusija pojačati ofanzivne akcije krajem proljeća, početkom ljeta, prije svega kod Donjecka.

FOTO: OSINT (URI)@UKIKASKI / TWITTER/SCREENSHOT
FOTO: OSINT (URI)@UKIKASKI / TWITTER/SCREENSHOT

Radi se tu i o diplomatskim taktikama

Gradonačelnik Kijeva Vitalij Kličko rekao je prije nekoliko dana da bi glavni grad Ukrajine ponovo mogao da postane meta ruskih kopnenih snaga, a tom prilikom je pozvao Zapad na jačanje podrške Ukrajini, dodajući kako im “hitno treba više protivvazdušne odbrane, više protivvazdušnih projektila”.

Očito je da se u oba ova slučaja radi i o diplomatskim nastojanjima da se dođe do vojne pomoći koja je ukrajinskim snagama potrebna i koja im nedostaje mjesecima. Ali, to ne znači da nova ruska ofanziva zaista nije opcija.

Politiko piše da sada sve zavisi o tome gdje će Rusija odlučiti da usmjeri svoju snagu u ofanzivi koja se očekuje ovog ljjeta. Podsećaju i na trenutne napade, koji se protežu od Harkova na sjeveru do Odese na jugu, dodajući kako su ruski napadi projektilima i bespilotnim letjelicama uveliko porasli posljednjih nedelja, gađajući infrastrukturu, zbog čega je teško pogoditi gdje će izvesti svoj glavni napad.

ISV: Cilj je Donjeck

I dok visoki ukrajinski izvori pominju avgust kao opciju, Institut za proučavanje rata (ISV) kaže da se čini da će Rusija fokusirati potencijalnu ofanzivu u kasno proljeće ili ljeto na zapadni dio ukrajinskog regiona, Donjeck, oblast u blizini Avdijevke (Avdejevke), ključnog grada na prvim linijama fronta, koji je Rusija zauzela u februaru.

Argument za to vide u napadu 30. marta kod Avdijevke, koji je, izgleda, odbijen. „Obim napada i spremnost ruske vojne komande da angažuje tenkove u napadu kod Avdijevke ukazuju da je ovaj napad bio prioritet“, navodi se u izvještaju ISV.

Novi zakon koji je potpisao ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski govori o ozbiljnosti situacije za Ukrajinu. On predviđa smanjenje starosne granice za vojnu mobilizaciju sa 27 na 25 godina jer oružanim snagama nedostaju ljudi da se odupru ruskoj invaziji.

Volodimir Zelenski
FOTO: PRESIDENTIAL PRESS SERVICE HANDOUT/EPA

Vojni analitičar Marinko Ogorec kaže za Index.hr da se trenutno na ratištu ne dešava ništa posebno, ništa što bi moglo da nagovijesti buduće napore bilo koje strane.

Pročitajte još

– Rusi su preuzeli inicijativu i tako je već neko vrijeme. Prema informacijama koje imamo, Ukrajina je snizila prag mobilizacije sa 27 na 25 godina, što je ozbiljan korak naprijed i pokazuje da ima problema sa regrutacijom i ljudstvo, a znamo da ima problema i sa oružjem i posebno municijom. Prema nekim podacima, Rusija nema ovaj problem. Nakon terorističkog napada u Moskvi, javio se značajan broj dobrovoljaca. Govori se o 100.000 ljudi, ali to moramo uzeti sa rezervom, jer je vjerovatno i informacija koja se iznosi u propagandne svrhe – objasnio je on.

“Rusi su već u ofanzivi, teško je reći šta je novi zamah”

Što se tiče ruskih bombardovanja ukrajinskih gradova, govori kako ne možemo vidjeti buduće ratne operacije, već da je jasno kako se obično napada energetska infrastruktura.

– Ti napadi imaju vojni smisao. Ako protivniku razorite infrastrukturu, paralizovali ste vojnu industriju, a stanovništvo dolazi na rub svojih mogućnosti te dolazi do iseljavanja. U istu svrhu su Ukrajinci napadali rafinerije nafte – govori hrvatski analitičar.

Smatra da su Rusi već u ofanzivi i da je teško reći šta podrazumijeva taj novi zamah. Analitičar je prokomentarisao izvještaj ISV.

“Kako se tlo bude sušilo, teren će biti prihvatljiviji za oklopno-mehanizovane snage”

– Ovaj institut pretpostavlja da će se borbena djelovanja pojačati dolaskom ljetnjeg vremena, što je logično. Kako vrijeme bude odmicalo, tlo će se sušiti i cijeli teren će biti prihvatljiviji za oklopno-mehanizovane snage koje su nositelj svakog udara – rekao je.

Što se tiče područja gdje bi konkretna ofanziva mogla nastupiti, uopšte područja koje bi Rusima moglo biti važno u vojno-strateškom smislu, rekao je da je teško pretpostaviti koji bi to planovi bili, ali i da se valja vratiti na intervju ruskog predsjednika Vladimira Putina s američkim novinarom Takerom Karlsonom.

– Putin je rekao da je kroz istoriju ono istočno od Dnjipra bilo rusko, a zapadno poljsko. Možda je to naznaka razmišljanja, ciljeva… Možda je cilj izaći na Dnjepar. Ali to je teško procijeniti, cijeli taj intervju treba uzeti s rezervom jer je bio vrlo propagandno orijentiran i slao je dezinformacije. Pitanje je koliko Putinu treba vjerovati – objasnio je Ogorec, prenosi Index.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu