Svijet

GLASINE SU BILE TAČNE Pala jedna od najmoćnijih crkava na svijetu, isplivali jezivi detalji o zlostavljanju

Sve je više dokaza o tome da je osnivač jedne od najvećih evangeličkih crkava na svijetu mučio i maltretirao svoje sljedbenike.

GLASINE SU BILE TAČNE Pala jedna od najmoćnijih crkava na svijetu, isplivali jezivi detalji o zlostavljanju
FOTO: BBC NEWS AFRICA/YOUTUBE/SCREENSHOT

Na desetine članova Sinagoge Crkve svih nacija (Synagogue Church of all Nations – SCOAN), među kojima je i petoro Britanaca, rekli su da su se u crkvi nigerijskog sveštenika T.B. Džošue odvijala prava zvjerstva, uključujući silovanja i prisilne pobačaje.

Glasine da se u toj crkvi u Nigeriji dešavaju strašne stvari kolaju više od 20 godina. T.B. Džošua, koji je umro 2021., bio je harizmatični i jako uspješni propovjednik i teleevanđelista koji je imao ogroman broj sljedbenika širom svijeta.

Istraga koju je proveo BBC otkrila je i sljedeće:

– na desetine očevidaca svjedočili su Džošuinom fizičkom nasilju, uključujući nasilje nad djecom i bičevanje

– brojne žene rekle su da ih je Džošua seksualno zlostavljao i godinama silovao i to na crkvenom posjedu

– više žena je reklo da su bile prisiljene da abortiraju nakon što ih je Džošua silovao, a jedna je rekla da je postupak prošla čak pet puta

– više ljudi je opisalo na koji je način Džošua lažirao svoja “čudotvorna ozdravljenja” koja su emitovana na televizijama i koja su imala više miliona gledalaca.

Jedna od žrtava, Britanka Re, rekla je da je imala samo 21 godinu kad je 2002. napustila fakultet i pridružila se crkvi. Sljedećih 12 godina provela je kao jedna od Džošuinih “učenica” unutar betonskog kompleksa crkve u Lagosu.

Svi smo mislili da smo u raju, ali smo zapravo bili u paklu, a u paklu se dešavaju strašne stvari – rekla je za BBC.

Re kaže da ju je Džošua više puta silovao i zatvarao u samicu. Zlostavljanje je bilo toliko strašno da je nekoliko puta pokušala samoubistvo.

Sinagoga – Crkva svih nacija – SCOAN ima sljedbenike širom svijeta, upravlja hrišćanskim TV kanalom “Emanuel TV” i nalozima na društvenim mrežama na kojima je prate milioni ljudi.

Hiljade hodočasnika iz svih krajeva svijeta dolazilo je u Nigeriju kako bi bili svjedoci Džošuinih “čudotvornih ozdravljenja”. Najmanje 150 posjetilaca kasnije je ostalo da živi s njim na crkvenom imanju, što je ponekad trajalo i decenijama.

Više od 25 bivših sljedbenika iz Ujedinjenog Kraljevstva, Nigerije, SAD, Južne Afrike, Gane i Njemačke, svjedočilo je o svojim iskustvima u crkvi. Mnogi od njih bili su tinejdžeri kad su se priključili. U slučaju nekih Britanaca, Džošua je platio njihov prevoz do Lagosa, a putovanje je koordinisano pomoću nekih britanskih crkava.

Život u kultu

Re i mnogi drugi svoje iskustvo su uporedili sa boravkom u kultu.

Džesika Kaimu iz Namibije rekla je da je njeno putovanje trajalo pet godina. Izjavila je da je imala 17 godina kad ju je Džošua prvi put silovao, a učestala silovanja dovela su do toga da je čak pet puta morala na abortus.

Ti medicinski zahvati kroz koje smo prolazile… mogle smo umrijeti – rekla je za BBC.

Drugi svjedoci su ispričali kako su ih tukli električnim kablovima i bičevima, kao i da su im uskraćivali san.

Nakon smrti u junu 2021., Džošuu su hvalili govoreći da je bio jedan od najuticajnijih pastora u istoriji Afrike. Odrastao je u velikom siromaštvu, ali je uspio da izgradi evangelističko carstvo čiji su članovi bili na desetine političkih vođa, selebritija i međunarodnih fudbalskih zvijezda.

Džošuu su i tokom života pratile kontroverze, a jedna od njih je slučaj kad se 2014. urušila kuća u kojoj su bili smješteni hodočasnici kad je poginulo 116 ljudi.

BBC je kontaktirao SCOAN, ali nisu željeli da razgovaraju, samo su demantovali sve ranije optužbe protiv Džošue.

– Iznošenje neutemeljenih optužbi protiv proroka T.B. Džošue nije nova pojava. Nijedna od optužbi nikada nije dokazana – stoji u odgovoru crkve.

Žrtve bezuspješno prijavljivale nasilje

Četvoro britanskih državljana koji su razgovarali s BBC kažu da su prijavili zlostavljanje britanskim vlastima nakon što su pobjegli iz crkve. Ipak, ništa nije preduzeto.

Osim toga, jedan Britanac i njegova supruga su nakon bijega iz crkve u martu 2010. britanskom Visokom savjetu u Nigeriji mejlom poslali izvještaje svjedoka o zlostavljanjima i video dokaze – uključujući snimke na kojima ih na nišanu drže muškarci koji su sebe opisali kao policajce i članove SCOAN-a. U svom mejlu, muškarac je rekao da je Džošua više puta seksualno napastvovao i silovao njegovu ženu. Upozorio je komisiju da su drugi britanski državljani još uvijek unutar kompleksa i da su žrtve zločina i zlostavljanja.

Ministarstvo spoljnih poslova Ujedinjenog Kraljevstva nije odgovorilo na ove tvrdnje, ali je za BBC reklo da vrlo ozbiljno shvata sve prijave zločina, uključujući seksualne napade i nasilje nad britanskim državljanima u inostranstvu.

SCOAN i danas uspješno posluje, pod vođstvom Džošuine udovice Evelin. U julu 2023. imala je veliku turneju po Španiji.

Aneka, koja je sa 17 godina napustila Britaniju kako bi se pridružila SCOAN-u, rekla je za BBC da vjeruje da postoje mnoge druge žrtve koje tek treba da progovore. Ona se nada da će se preduzeti mjere kako bi se razotkrili svi Džošuini zločini.

– Vjerujem da SCOAN treba temeljno istražiti i otkriti kako je ovaj čovjek mogao tako dugo da funkcioniše na način na koji je funkcionisao – rekla je Aneka, piše Jutarnji list.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu