Svijet

Ima poginulih i povrijeđenih: Masovni protesti u Iraku zbog smrti djevojke koju je pretukla policija (VIDEO)

Nakon smrti Mahse Amini (22), koja se desila nakon što ju je uhapsila policija za moral, uslijedili su protesti u Iranu. U sukobu demonstranata i policije ima poginulih, kao i povrijeđenih osoba.

Ima poginulih i povrijeđenih: Masovni protesti u Iraku zbog smrti djevojke koju je pretukla policija (VIDEO)
FOTO: RANA RAHIMPOUR/TWITER/SCREENSHOT

Spomenuta policija, koja se zvanično zove Gasht-e Ershad, prošle sedmice je uhapsila Amini zbog toga što je navodno kršila pravila za odijevanje. Prema riječima svjedoka, policajci su je pretukli, ali policija to negira. Nakon što je uhapšena, pala je u komu, a poslije toga je preminula.

To je izazvalo veliko nezadovoljstvo građana Irana, a nezadovoljstvo izražavaju protestima u Teheranu i na zapadu države. Dvije osobe su juče, 19. septembra, poginule tokom protesta. Na društvenim mrežama su objavljeni videosnimci na kojima se vidi kako demonstranti bacaju kamenice na policajce.

Pročitajte još

U Teheranu su protestovale žene, čije glave nisu bile prekrivene maramom, što je bila poruka režimu. Osim toga, uzvikivale su: “Smrt diktatoru”, što je direktna poruka vrhovnom vođi Ali Hamnej.

Amini je bila kurdskog porijekla iz grada Sakez koji se nalazi na zapadu države, a u kojem dominantno žive Kurdi. S porodicom je bila u posjeti glavnom iranskom gradu. Uhapšena je 12. septembra ispred metro stanice. Kao razlog zašto je uhapšena istaknuto je to da je prekršila pravilo da glava žene mora biti pokrivena maramom te da joj ruke i noge nisu bile dovoljno prekrivene odjećom.

Ministar unutrašnjih poslova Abdolreza Rahmani Fazli je izjavio da je Amini imala “psihičke probleme”. No, njen otac je izjavio da nije imala nikakvih zdravstvenih problema, prenosi BBC.

Ovaj smrtni slučaj se desio usljed sve učestalijih kontroverzi u djelovanju policije za moral. U julu ove godine objavljen je videosnimak na kojem se vidi kako žena moli ovu policiju da joj oslobodi kćerku. Držala se za kombi u pokretu, dok su odvozili njenu kćerku.

Kodeks oblačenja odnosi se na sve žene, pa i one iz inostranstva, bez obzira na nacionalnosti i vjeroispovijest. Podrazumijeva da glava i vrat moraju biti prekriveni maramom, prenosi Klix.

Iranski vrhovni vođa  Ali Hamnej je podržao stav da se bude tolerantniji po pitanju pravila za oblačenje. Međutim, vrlo konzervativni krugovi ne pristaju na to, odnosno traže pooštravanje sankcija. Mišljenja su da tolerantniji odnos dovodi do moralnog propadanja i raspada porodica.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu