Društvo

KAKO JE KORONA PREŠLA SVE GRANICE Srpskainfo u Kostajnici, novom žarištu epidemije na pragu EU

Ni odlagalište nuklearnog otpada na Trgovskoj gori, ni poplave, oluje i klizišta, ni vijugava državna granica zbog koje, kad se djeca zaigraju, lopta očas posla završi u Evropskoj uniji – odavno ništa u Kostajnici nije izazvalo toliko bure za krako vrijeme, kao posljednji talas korona epidemije.

KAKO JE KORONA PREŠLA SVE GRANICE Srpskainfo u Kostajnici, novom žarištu epidemije na pragu EU
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA

U bajkovitom gradiću na Uni, koji sve sa okolnim selima ima oko 5.000 stanovnika, za nekoliko dana koronom je zaraženo 30 mještana, a pod zdravstvenim nadzorom je 140 ljudi.

I mada je broj kovid pozitivnih po glavi stanovnika ovih dana najveći u Srpskoj, Kostajničani ne daju reći da je njihov gradić novo žarište virusa, ili ne daj bože klaster.

Par ljudi pokupilo virus i svi su dobro, eno ih kopaju bašte, a nadigla se gužva, kao da se ne znam šta desilo. Samo prepadaju narod – kaže u prolazu jedan Kostajničanin, koji, kao i mnogi njegovi sugrađani, gradom šeta bez maske.

Iako se junače da to nije ništa i da su, živeći na granici, preko glave preturili i mnogo veće belaje, nagli porast broja zaraženih prilično je uzdrmao Kostajnicu.

Zakuvalo se početkom prošle sedmice. Nakon prvih slučajeva zaraze krenule su priče i nagađanja o tome „odakle je sve počelo“ i „ko je kriv“.

Prvo je sumnja pala na Fabriku tekstila „Makriteks“, gdje je, za nekoliko dana, zaraženo šest od ukupno 60 radnica.

Fabrika je zatovrena, uz gunđanje i poslovne zajednice i radničke klase. Jer, Kostajnica je malo mjesto puno fabrika, a strah da bi korona mogla zaustaviti mašine i radnike ostaviti bez plata i hljeba, jači je od straha za zdravlje.

Foto: Siniša Pašalić/RAS Srbija
Foto: Siniša Pašalić/RAS Srbija

Dodatno je Kostajničane uznemirila vijest da je među zaraženima koronom i troje maturanata i da je to otkriveno nakon proslave maturske večeri.

Iako je epidemiološka istraga pokazala da matursko slavlje nema neke naročite veze sa širenjem korone među mladima, nagađanja su nastavljena.

Ispod glasa i u četiri oka, a zarad očuvanja dobrokomšijskih odnosa, vode se i kafanske debate na temu da li se korona u Kostajnici raširila nakon Bajrama i okupljanja u džamijama i uz jagnjetinu i bakalavu, ili je ipak rizičnija bila krsna slava Duhovi i druženje uz prasetinu.

Ima i onih koji vjeruju da je od vjerskih praznika i toplog pečenja rizičnije bilo hladno pivo i svakodnevno okupljanje u kafanama i pred prodavnicama.

U svemu tome, u Kostajnici ćete doživjeti da vas ljudi, kojim je određena mjera kućne izolacije, srdačno pozovu u svoj dom na kafu i da vam kafu iznesu bez maske na licu.

Direktor kostajničkog Doma zdravlja, Zoran Torbica, ima umirujuće poruke. Tvrdi da je imunološka situacija u Kostajnici, uprkos svemu, stabilna i pod kontrolom.

Foto: Siniša Pašalić/RAS Srbija
Foto: Siniša Pašalić/RAS Srbija

– Većina pozitivnih ima blage simptome, a njih deset nema nikakvih simptoma bolesti. Ipak, troje naših sugrađana je u teškom stanju, a jedno od njih je na intenzivnoj njezi na Klinici za infektivne bolesti u Banjaluci – kaže Torbica za Srpskainfo.

Dodaje da je Kostajnica izuzetno frekventno pogranično mjesto, sa razvijenom trgovinom i velikim brojem radnika, koji dolaze iz drugih opština, ili i odlaze na rad u inostranstvo. Zbog svega toga je teško utvrditi gde je korjen problema i odakle se virus proširio gradom.

Epidemiološka istraga je, kaže, ipak pokazala, da je broj kovid pozitivnih naglo porastao, nakon što su otvorene granice, a u Kostajnicu stigao veliki broj gastarbajtera iz Evropske unije, i to uglavnom sa sjevera Italije.

– Mnogi su došli za Bajram i za slavu opštine Duhove, ugostiteljski objekti su bile puni, a mnogi građani nisu nosili maske, niti vodili računa o distanci – rekao je Torbica.

Sve su glasnije priče da bi, zbog komplikovane epidemiološke situacije, u ovom dijelu Srpske mogli biti ponovo zatvoreni granični prelazi i ugostiteljski objekti. A to je ono čega se Kostajničani boje više nego korone.

Foto: Siniša Pašalić/RAS Srbija
Foto: Siniša Pašalić/RAS Srbija

Zatvaranje granice u Kostajnicu bi moglo donijeti ozbiljne probleme. Iskusili su to stanovnici ovog gradića još u aprilu, kada je zbog pandemije prekogranični saobraćaj bio obustavljen.

Kako navodi portparol opštine, Aleksandar Pašić, Kostajnica živi od izvoza, a dijelom i od posjeta komšija iz Hrvatske, koji ovdje dolaze u kupovinu.

– Uz Kotor Varoš i Derventu, Kostajnica je jedna od tri opštine sa najvećim obimom izvoza po glavi stanovnika u RS. Prošle godine smo imali izvoz vrijedan 30 miliona maraka, a najviše se izvozi tekstil i proizvodi drvne industrije – kaže Pašić.

Statitstika pokazuje da je od oko 1.270 radnika, koliko ih je zaposleno u Kostajnici, njih čak 700 radi u tekstilnoj i drvnoj industriji.

Furnir iz Kostajnice putuje čak do Japana i Španije, haljine i bluze od najfinije svile prodaju se u Njemačkoj, tekstilci rade i za Austrijance, Italijane, Slovence…

I mada tu ima i lon poslova i izvoza poluproizvoda, pa plate nisu baš evropske, ipak su redovne i sigurne, što je u današnje vrijeme velika stvar i što je mnoge Kostajničane odvratilo od nauma da napuste BiH i odu u inostranstvo.

Foto: Siniša Pašalić/RAS Srbija
Foto: Siniša Pašalić/RAS Srbija

Da je lokalna privreda zdrava, tvrde u Kostajnici, svjedoči i činjenica da ni tokom vanrednog stanja zbog epidemije korone, kada su granice bile zatvorene, nije bilo otkaza niti značajnijeg smanjenja plata. Guralo se nekako.

– Pad privrednih aktivnosti je bio osjetan, pogotovo u trgovini, koja se oslanja na mušterije iz Hrvatske, tako da su trgovci, tokom marta i aprila, zabilježili pad prometa od čak 80 odsto. Kad je u pitanju industrija, oni su nastavili proizvodnju i u vrijeme kada nisu mogli da izvoze, ali se sada mnogi od njih suočavaju s problemima. Imaju manje narudžbi iz inostranstva, pa se nadaju da će od septembra, nakon sezone godišnjih odmora, krenuti na bolje – objašnjava Pašić.

Mnogo jednostavnijim, narodnim jezikom, situaciju objašnjava Dušan Slijepčević, dugogodišnji preduzetnik iz Kostajnice.

Foto: Siniša Pašalić/RAS Srbija
Foto: Siniša Pašalić/RAS Srbija

– Kako će se završiti ovo s koronom, ne znam, ali ako nam opet zatvore granice, loše nam se piše – kaže on.

I tako između stepnje i nade, zemaljski dani pored Une teku kao i obično, u kasno proleće: travnjaci su u Kostajnici uredno pokošeni, ribari se spremaju za pecanje, idilična dvorišta su puna cvijeća, a bašte u kafićima gostiju, koji uglavnom, ne nose maske i uglavnom pričaju o koroni.

Načelnik opštine ljut na Srpskainfo zbog „miliona i prasića“

Načelnik opštine Kostajnica, Drago Bundalo, odbio je da za Srpskainfo govori o situaciji u ovoj opštini nakon širenja epidemije korona virusa.

Kako je rekao, ne želi da da razgovara sa našim novinarima, jer je nezadovoljan ranijim pisanjem Srpskainfo.

Foto: Bojana Majstorović/RAS Srbija
Foto: Bojana Majstorović/RAS Srbija
Drago Bundalo

– Ništa lično, nemojte se ljutiti, ali od razgovora nema ništa. Neću da kažem ni riječ za novine i portal, koji su o meni pisali svašta, o nekakvim prasićima i milionima – rekao je Bundalo u kratkom telefonskom razgovoru.

Pročitajte još

Podsjećamo, u junu prošle godine Kostajnicu je zadesilo katastrofalno nevrijeme. Za samo nekoliko sati voda je odnijela mostove, klizišta su zatrpala puteve, oluja je pokidala elektrovodove, a jedna porodica je ostala bez kuće.

I u takvoj situaciji, opština nije odustala od proslave krsne slave, a načelnik Bundalo je tada za Srpskainfo izjavio da se „kod Srba se slava ne prekida ni u najteža vremena, čak ni u ratu“, te dodao da su prasići za slavsku trpezu „već pečeni, pa je šteta da propadnu“.

Srpskainfo je pisala i o negativnom revizorskom izvještaju za opštinu Kostajnica, kao i o tome da je načelnik ostao bez podrške skupštinske većine.

Objavili smo i da je opštinska Komisija za utvrđivanje materijalne štete odlučila da načelnik Bundalo iz svog džepa plati 248.000 KM duga za kamate na kredit koji je opština uzela od Investiciono-razvojne banke RS, jer su ga smatrali odgovornim što rate kredita nisu na vrijeme plaćane.

Nemamo vremena ni za strah

U posljednjih deset dana, otkako se epidemiološka situacija u gradu zakomplikovala, 29 zaposlenih u Domu zdravlja u Kostajnici rade po deset i 12 sati dnevno, i uveče i vikendima.

Usred vanrednog stanja dvojica od ukupno pet ljekara su morali u izolaciju, zbog kontakta sa zaraženima, što je dodatno otežalo posao njihovim kolegama.

Foto: Siniša Pašalić/RAS Srbija
Foto: Siniša Pašalić/RAS Srbija

– Uz redovne poslove, radimo testiranje, obučavamo i druge medicinare za testiranje, kako bi to imamo ko da radi, ako se mi zarazimo. Radno vrijeme ne postoji, usred noći da nas pozovu, svako do nas bi došao na posao. Toliko obaveza imamo, da nemamo vremena ni da se bojimo zaraze  – kaže glavna medicinska sestra Jasna Borojević.

Gužva pred zatvorenom fabrikom

Jedna od glavnih trema u Kostajnici u doba korone je šta se u ponedjeljak dešavalo ispred Fabrikle tekstila „Makriteks“, koja je zatvorena zbog korona virusa.

Dok jedan od članova opštinskog kriznog štaba kaže da je „fabrika morala biti zatvorena, jer je 10 odsto zaposlenih zaraženo korona virusom“, gradom širi priča da su „radnice napale policiju“ i da je „gazda fabrike uhapšen“.

Foto: Siniša Pašalić/RAS Srbija
Foto: Siniša Pašalić/RAS Srbija

Aleksandar Stanić, direktor proizvodnje u fabrici „Makriteks“ i vlasnik hale u kojoj se ova fabrika nalazi, kaže da nikad nije dobio nikakvo rješenje o zatvaranju fabrike, ali da je morao staviti ključ u bravu, jer su sve radnice poslate u izolaciju.

Dodaje da je priča od 10 odsto zaraženih netačna, jer su u vrijeme kad mu je onemogućen rad i ispunjavanje ugovornih obaveza prema partnerima iz Italije, bile zaražene “samo četiri radnice”.

– Kasnije je otkriveno da su još dvije radnice pozitivne – kaže Stanić.

Objašnjava šta se ispred fabrike dešavalo, kada je on pozvao 30 radnica da uđu u halu i sjednu za mašine.

– Niko nije napao policiju, niti sam ja uhapšen, ali jeste bilo napeto, pošto su iz štaba došli da pred fabrikom radnicima uruče rešenja o izolaciji, a one su ta rešenja odbile da prime. Odbile su i da se testiraju, kako ne bi završile u karantinu u Prijedoru, gde su uslovi katastrofalni – kaže Stanić.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu