Društvo

KAKO SE MILOŠ VELIKI BORIO PROTIV KUGE Zbog surovih mjera bolest odnijela samo 212 srpskih života

Prije nešto manje od dva vijeka, Srbiju je pogodila najveća epidemija kolere i kuge. Knez Miloš Obrenović naredio je stroge, čak i surove mjere, kako bi se stalo na put opakoj bolesti.

KAKO SE MILOŠ VELIKI BORIO PROTIV KUGE Zbog surovih mjera bolest odnijela samo 212 srpskih života
FOTO: WIKIPEDIA/WIKIPEDIA

Znajući da u Turskoj hara kuga, ili “čuma”, kako je tu bolest zvao narod, knez Miloš Obrenović 1837. godine preduzima rigorozne mjere u zaštiti stanovništva od epidemije. Postavlja vojsku na granice a karantin produžava na šest nedjelja. Ipak, jedan odred turskih nizama unosi kugu u Srbiju, piše RTS.

U Jagodini, u hanu, gdje su turski vojnici odsjeli, došlo je do širenja zaraze. Usput preko Jagodine, Ražnja, Ćuprije i dalje prema Beogradu – kaže za RTS istoričar dr Miroljub Manojlović.

Knez Miloš zabranjuje putovanja po Srbiji. Zaustavlja skele na Moravi, a na Dunavu kod Dubravice strogo kontroliše ulazak trgovaca iz Austrije, stavljajući ih u višenedjeljni karantin. Duž puteva i na prilazima naseljima postavlja vojsku i seoske straže.

– Da strogo kontrolišu put od Ćuprije, Jagodine i Ćuprije, kako kaže. Da ni vrana preletjeti ne može. Da primjene sve mjere pa čak i to da svi oni koji budu koristili neke druge zaobilaznice, da ih ubiju u tom trenutku – kaže istoričar, dr Miroljub Manojlović.

Knez Miloš stražom blokira i Beograd u čiju je tvrđavu preko turskih vojnika ušla kuga. Ispostavilo se kasnije da nijedan Beograđanin, Srbin, nije bio zaražen, niti bolestan.

Srbija u to vrijeme nije imala dovoljno ljekara, niti je postojala sanitetska služba. Zato se Miloš nije libio ni od primjene alternativnih metoda u zaštiti od bolesti.

– Miloš je naredio da se dovede devet baba koje su, potpuno gole, u toku noći izatkale jednu košulju, a ujutro se Miloš provukao kroz tu košulju i cijela njegova familija, kako bi se zaštitio od bolesti – navodi istoričar Manojlović.

Zgrade u kojima je kuga harala okađene su, a neke i spaljene. Izmještena je, a potom i spaljena, varoš Ražanj. Miloševe mjere bile su surove ali i neophodne. U Srbiji je od kuge 1837. godine umrlo svega 212 ljudi, najviše u aleksinačkom i jagodinskom kraju, odakle je zaraza i krenula, ali je tu i zaustavljena.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu