Kultura

KNJIŽEVNA TRADICIJA I KULTURA Otvoren naučni skup o srpskom srednjovjekovnom pisanom nasljeđu

Profesor Filozofskog fakulteta u Istočnom Sarajevu Branko Letić ocijenio je da je zadatak svih učesnika današnje naučne konferencije u Trebinju “Srpsko pisano nasljeđe i istorija srednjovjekovne Bosne i Huma” da argumentovano, arhivskim i materijalnim izvorima pokažu da ovo srednjovjekovno stvaralaštvo pripada srpskoj književnoj tradiciji i kulturi.

KNJIŽEVNA TRADICIJA I KULTURA Otvoren naučni skup o srpskom srednjovjekovnom pisanom nasljeđu
FOTO: SRNA

To napominjem zato što je već dugo na sceni osporavanje srpske književne baštine kada je riječ o srednjem vijeku. To osporavanje započeto je još sa austrijskom vladavinom, sa Kalajevim stvaranjem zemaljskog jezika, zemaljskog naroda, za šta je bilo potrebno poništiti sve druge nacionalne odrednice, a onda je to osporavanje srpskog nacionalnog identiteta u kulturi BiH u prošlosti nastavljeno i kasnije u socijalističkoj Jugoslaviji – naveo je Letić.

Letić, koji je na skupu govorio o srednjovjekovnoj Bosni i Humu u Krležinom eseju “Bogumilski mramorovi”, kao primjer tog osporavanja uzeo je tekstove Miroslava Krleže – poliglote, erudite i enciklopediste.

– Kada je riječ o srednjem vijeku, (Krleža) nigdje argumentovano ne pokazuje šta je to bogumilsko i po čemu su svi ti spomenici bogumilski, a istovremeno osporava Srbima pravo na njihov atribut, da to stvaralaštvo pripada srpskom narodu, iako postoji niz eksplicitnih dokaza koji dokazuju da je to tako – rekao je Letić.

Profesor Filozofskog fakulteta u Banjaluci Zorica Nikitović kaže da je skup baziran na intradisciplinarnom pristupu proučavanju srednjeg vijeka na teritoriji Bosne i Huma iz ugla različitih diciplina.

– Iz ugla tih disciplina i različitih metodoloških pristupa imamo mogućnost da sagledamo cjelovitu sliku istorijski i hronološki, žanrovski različitih spomenika koji samo svjedoče o izvorno srpskom porijeklu i pravovjernoj prominenciji samim tim što su prepisivani u srpskim manastirima i crkvama – rekla je novinarima Nikitovićeva, koja je i predsjednik Naučnog odbora konferencije.

Profesor Filozofskog fakulteta u Novom Sadu Jasmina Grković Mejdžor rekla je da je tema skupa veoma kompleksna s obzirom na postojanje više istraživačkih oblasti.

Mejdžorova, koja je član Srpske akademije nauka i umetnosti, naglasila je da je ova oblast relativno slabo istražena i da zaslužuje da joj se posveti velika pažnja, jer je od velikog značaja za kulturnu istoriju i istoriju srpskog naroda.

Naučni skup “Srpsko pisano nasljeđe i istorija srednjovjekovne Bosne i Huma” održava se u okviru obilježavanja 800 godina samostalnosti Srpske pravoslavne crkve. Konferencija je okupila istraživače i naučne radnike iz oblasti istorije, jezika i književnosti iz Republike Srpske, Crne Gore i Srbije.

Direktor Republičkog sekretarijata za vjere Dragan Davidović rekao je da je Vlada Republike Srpske svojom odlukom obilježavanje 800 godina samostalnosti Srpske pravoslavne crkve usvojila kao državni projekat.

On je istakao da Vlada nastoji da finansijski podrži organizovanje naučnih skupova radi zaštite kulturne baštine SPC i srpskog naroda u BiH.

Davidović je naveo da je u okviru projekta obilježeno 500 godina od otvaranja Goraždanske štamparije u BiH.

Gradonačelnik Trebinja Mirko Ćurić istakao je da su ovakve naučne konferencije dokaz da u savremenom srpskom društvu i akademskoj zajednici živi svijest o neophodnosti očuvanja tradicije, istorije, kulture i jezika kako bi, uprkos izazovima današnjice, bila održana cjelovitost identiteta jednog naroda.

Organizator i pokrovotelj skupa su Republički sekretarijat za vjere i Vlada Republike Srpske, a koorganizatori filozofski fakulteti u Banjaluci u Istočnom Sarajevu, Društvo nastavnika srpskog jezika i Društvo istoričara “Milorad Ekmečić”.

Umirovljeni episkop Atanasije, koji je otvorio naučni skup u Trebinju, govorio je o pojavi hrišćanstva na ovim prostorima i osnivanju svetosavske eparhije Humske.

 

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu