Politika

Ko je kriv što u Mostaru neće biti ćirilice: Bošnjaci bili za, ali Čovićev HDZ "korpirao" partnere iz SNSD

Odluka Gradskog vijeća Mostara da odbaci inicijativu da se na tablama ulica u tom gradu, pored latinice nađe i ćirilica, predstavlja nastavak stravične diskriminacije Srba i žestoki šamar koji je Čovićev HDZ “odvalio” svojim partnerima iz SNSD.

stari most
FOTO: SRPSKAINFO

Ovo za Srpskainfo tvrde predstavnici Koordinacije mostarskih Srba, komentarišući posljednju odluku vlasti u Mostaru kojom je odbijen amandman Kluba Srba u Gradskom vijeću da se na uličnim tablama nađe i ćirilica.

Inače, navedeni amandman predložio je odbornik SNSD i zamjenik predsjednika Gradskog vijeća, Velibor Milivojević, a zanimljivo je da su njegovu inicijativu, osim tri srpska odbornika, masovno podržali i bošnjački odbornici, njih 12. Međutim, svi predstavnici hrvatskih stranaka, među kojima je najviše onih iz HDZ BiH Dragana Čovića, prilikom glasanja bili su uzdržani, tako da amandman nije prošao.

Primjer Banjaluke

– Nažalost, Mostar je juče odbio da izgled tabli na kojima pišu nazivi ulica izgleda slično kao što je to u Banjaluci, jedinom gradu u BiH koji ima nazive ulica ispisane na dva pisma. Amandmanom, u skladu sa Ustavom BiH o pravu na korištenje zvaničnih jezika i pisama i Zakonom o saobraćajnim znacima, na pripremljenu odluku Gradske uprave tražio sam da bar ulice u užoj gradskoj zoni budu ispisane na dva pisma – izjavio je šef mostarskog SNSD Velibor Milivojević nakon glasanja u Gradskom vijeću.

Predsjednik Koordinacije mostarskih Srba, Dušan Golo, za Srpskainfo naziva “tragičnim” to što je SNSD u Mostaru od svojih koalicionih partnera iz HDZ, kako kaže, dobio “korpu”.

Dušan Golo
FOTO: JUTARNJI PROGRAM TV HAPPY /YOUTUBE/SCREENSHOT

– Ono što je najtragičnije jeste to da je upravo zahvaljujući Milivojevićevom glasu u Gradskom vijeću Mario Kordić iz Čovićevog HDZ izabran za gradonačelnika Mostara. Valjda je ovo način kako se HDZ zahvaljuje SNSD na toj podršci – kaže Golo.

Pročitajte još

Odbijanje predstavnika HDZ da glasaju za to da se na tablama mostarskih ulica nađe i ćirilično pismo, Golo ocjenjuje kao nastavak diskriminacije rijetkih preostalih Srba u tom gradu. Prema njegovim riječima, taj proces već dugi niz godina može se otvoreno nazvati etničkim čišćenjem.

Etničko čišćenje

– I ovo malo preostalih Srba nemaju nikakva prava, za njih nema posla, pa nas je svakim danom sve manje. Ovo se zaista može nazvati etničkim čišćenjem Srba u Mostaru. Najtragičnije je da se SNSD nalazi u koaliciji s HDZ, koji je glavni krivac za ovakvo stanje. Ne vidim neke oštre reakcije iz vrha SNSD na ovakvo ponašanje njihovih partnera. Reaguju samo nižepozicionirani stranački funkcioneri, a moje mišljenje je da bi predsjednik SNSD prvi trebalo da o ovim stvarima razgovara s liderom HDZ – smatra Golo.

Inače, vrijedi podsjetiti da u Mostaru i dalje u praksi nije provedena odluka koju je Gradsko vijeće formalno, nakon snažnog međunarodnog pritiska, donijelo još prije godinu i po dana, a tiče se izmjene naziva ulica koje nose imena ustaških zločinaca iz Drugog svjetskog rata.

Iako su odluku mostarskog Gradskog vijeća o promjeni naziva ulica Mile Budaka, Rafaela Bobana, Jure Francetića, Đure Spuževića, Vokića i Lorkovića, te Ive Zelenike, u julu 2022. pozdravili Kristijan Šmit, ambasadori SAD i Velike Britanije u BiH, šef Delegacije EU Johan Satler, kao i predstavnici jevrejske zajednice i antifašističkih udruženja, ta odluka još nije primjenjena.

Prema rezultatima popisa stanovništva iz 2013, u Mostaru je živjelo samo 4.000 Srba, za razliku od predratnih 24.000.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu