Kultura

KO TO TAMO PJEVA? Severina na WMF 2019 otvorila panel o novim muzičkim pravcima (FOTO)

– Novi trend u muzici postaje mejnstrim kada veliki izvođač da legitimitet tom trendu. Ja sam to radila i prije, ne samo sada – istakla je Severina Kojić, jedna od najvećih regionalnih muzičkih zvijezda, danas u Rovinju, gdje u sklopu 12. Weekend media festivala učestvovala u panelu posvećenom najnovijim trendovima u muzici na Balkanu.

KO TO TAMO PJEVA? Severina na WMF 2019 otvorila panel o novim muzičkim pravcima (FOTO)
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA

Njen dolazak, kao i prisustvo popularnog Raste, privuklo je gotovo sve posjetioce ovog festivala u salu gdje se održavao panel, a posebno mlađe generacije učesnika koji su i stajali da bi čuli šta novi Jutjub idoli imaju da kažu o muzici kojom se bave.

Severina se pojavila u diskretnoj crnoj kombinaciji, u pratnji supruga Igora Kojića.

Foto: Siniša Pašalić/RAS Srbija
Foto: Siniša Pašalić/RAS Srbija

Moraš biti veliki izvođač da bi pjesma mogla doći do ljudi. “Moja štikla” je bila isprozivana, ali se pričalo o tome – rekla je, između ostalog, Severina tokom panela.

Ona je jedan od izvođača koji su raširenih ruku prihvatili nove trendove u muzici regiona, za čiji razvoj su zaslužne nove tehnologije.

Govoreći o svojoj saradnji sa popularnim Jalom, Severina je rekla da je sve počelo nakon što je javno pohvalila njegov rad, shvativši da u njemu „ima nekog pjesništva“, nakon čega joj je on poslao pjesmu da posluša.

Foto: Siniša Pašalić/RAS Srbija
Foto: Siniša Pašalić/RAS Srbija

– Ništa nisam tekst razumjela, ali mi je bilo jako dobro – istakla je Severina, koja se i nakon panela dugo zadržala u sali, fotografišući se sa fanovima i dajući izjave za medije.

Panel pod nazivom “Ko to tamo peva” moderirao je Zoran Šprajc, popularni hrvatski novinar i voditelj, te redovan gost WMF u Rovinju.

Otvarajući panel Šprajc je prokomentarisao i da su svi gosti, sudeći po prisustvu u sali, već prešli na ove nove muzičke trendove.

Foto: Siniša Pašalić/RAS Srbija
Foto: Siniša Pašalić/RAS Srbija

Jedan od najpopularnijih autora i izvođača danas u Srbiji i regionu, sudeći po broju pregleda na Jutjubu, Rasta se prisjetio kako je došao u situaciju da kao izvorni hip-hop izvođač spoji tu vrstu muzike i svoj rad sa folkom.

– Najvažniji momenat je bio kada smo Cobi i ja otvorili vrata narodnjacima i napravili prvu pjesmu, mislim da je bilo za Bobana Rajovića. To je prirodno krenulo. Ali to su samo neka nova pakovanja, a srž je iskrenost, ljude ne možemo da prevarimo – poručio je Rasta, kao jedan od učesnika panela, uz Severinu, Tončija Huljića i Relje Milankovića iz “Bassivity” grupacije.

FOTO: Siniša Pašalić/RAS Srbija
FOTO: Siniša Pašalić/RAS Srbija

– Televizija je nama nebitna, a puštanje spotova je postalo besmisleno. Svima od 7 do 77 je jako bitan Jutjub. Svi nose telefon i pokazuju jedni drugima šta su vidjeli na Jutjubu. Nažalost, to je kod nas glavni kanal. A kažem nažalost, jer jer napravio situaciju i nezdrav trend da sada pravimo pjesmu za spot, a ne obrnuto. To je novi pravac, jer mlađa generacija sluša publiku, a ne obrnuto – kaže Rasta.

Relja Milanković smatra da se ovaj novi trend u muzici na Balkanu ne može baš definisati, već je kombinacija internet i Jutjub uticaja i folka.

– Izgubile su se i granice u muzici generalno, i kod slušalaca, i onda su izvođači počeli da eksperimentišu. To je hip-hop u srži, po načinu izvođenja, ali nema bježanja od našeg muzičkog identiteta – rekao je Milanković.

On je objasnio da konvencionalni mediji nisu podržavali muziku novih autora, što ih je natjeralo da naprave “gerila biznis model” koji se ne oslanja na izdavače kao nekada.

– Izdavač nije samo izdavač sada, ti sada moraš da imaš dodatne elemente da bi autori, izvođači radili sa tobom. Jer, izvođači sada mogu i sami da se promovišu na internetu – kaže Milanković.

Kantautor sa zavidnim stažom Tonči Huljić smatra da je pravilo da ovdje sve završi na folku, jer je to “zapisano u genetskom kodu na ovim prostorima”.

Foto: Siniša Pašalić/RAS Srbija
Foto: Siniša Pašalić/RAS Srbija

– Kada se uđe u mejnstrim, već se traži nova priča. Svaki trend traje 2-3 godine i ide dalje, ali srž svega je da dođe do srećnog spoja sa folkom. S tim što u Srbiji ljudi žive za muziku, a u Hrvatskoj žele živjeti od nje – kaže poznati hrvatski autor i dodaje da „danas bavljenje muzikom nije toliko seksi“.

– Mladi se ne bave muzikom radi nje, dok smo mi zaista živjeli za nju i od nje – zaključuje Huljić.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu