Svijet

Koliko još Ukrajina može izdržati? Bliski saradnik Zelenskog objavio NEZAMISLIV PODATAK

Do 1.000 ukrajinskih boraca svaki dan strada na ratištu u Donbasu u istočnoj Ukrajini, od toga ih dnevno prosječno pogine od 200 do 500, s mnogo više ranjenih, rekao je u srijedu jedan ukrajinski visoki zvaničnik, a prenosi portal Axios.

Koliko još Ukrajina može izdržati? Bliski saradnik Zelenskog objavio NEZAMISLIV PODATAK
FOTO: STR/EPA

Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski 1. lipnja rekao je kako dnevno pogine od 60 do 100 njihovih vojnika kako je Rusija pojačala ofanzivu na regiju Donbas.

Prema Davidu Arahamija, koji vodi pregovore s Rusijom i jedan je od najbližih savjetnika Zelenskog, taj broj poginulih značajno je narastao u posljednje dvije sedmice.

Ukrajina je regrutovala mlion svojih državljana i ima kapaciteta za regrutaciju još dva miliona ljudi, rekao je Arahamija, tako da ima ljudstva za nastavak borbe u Donbasu, gdje Rusija postupno osvaja teritoriju.

General američke vojske Mark Majli u srijedu nije odgovorio na pitanje koliko Ukrajina dnevno gubi vojnika, pojašnjavajući da je to teško procijeniti, te da su raniji medijski izvještaji oko 100 ubijenih i 300 ranjenih dnevno bila u okviru njihovih procjena.

FOTO: OLEG PETRASYUK/EPA
FOTO: OLEG PETRASYUK/EPA

Majli je takođe rekao da je Rusija podnijela ogromne gubitke i da se Ukrajina efikasno bori.

Ono što Ukrajini nedostaje, tvrdi Arakamija, jeste oružje i municija kako bi parirala Rusiji u “jednom od najvećih sukoba 21. vijeka”.

– Imamo ljude koji su obučeni za napad, za kontranpad, ali za ovo nam je potrebno oružje – rekao je on.

Pročitajte još

Dodao je kako je ukrajinska pregovaračka pozicija zapravo prilično slaba, te da zbog toga ne žele sjediti za pregovaračkim stolom ako su u toj poziciji.

– Moramo je na neki način preokrenuti, rekao je Arahamija, naglašavajući potrebu za kontraofanzivom kako bi ponovno vratili izgubljenu teritoriju.

Arahamija ove sedmice vodi ukrajinske predstavnike u Vašington kako bi lobirali da povećaju tempo isporuke oružja i da priznaju Rusiju kao državnog sponzora terorizma.

Arahamija a je istaknao kako isporuke oružja sporo dolaze, iako je Bajden potpisao paket vrijedan 40 milijardi dolara za pomoć Ukrajini u svibnju.

FOTO: STR/EPA
FOTO: STR/EPA

U međuvremenu, ukrajinski saveznici u Evropi, počinju se fokusirati na obnavljanje vlastitih zaliha, a ne na naoružavanje Ukrajine, rekao je Arahamija. Napomenuo je da njemačka vlada još uvijek oklijeva odobriti izvozne dozvole za naoružavanje Ukrajine, možda zbog “unutarnjeg straha” od Rusije.

Dok su formalni pregovori zamrznuti, Arakamija je rekao da on i njegov tim razgovaraju telefonom sa svojim ruskim kolegama “jednom ili dvaput sedmično”, iako “obje strane jasno shvataju da sada nema mjesta za pregovore.”

Ukrajinski pregovarač rekao je da na Rusiju u velikoj mjeri sankcije sada ne djeluju zbog visokih cijena nafte, ali će osjetiti pune efekte tih sankcija za tri ili četiri godine.

– Pitanje je hoćemo li mi još uvijek ovdje za tri ili četiri godine ‘uživati u predstavi’ – rekao je ukrajinski pregovarač, prenosi Jutarnji list.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu