Politika

Košarac: Bradina je klasičan primjer ZATAŠKAVANJA MASAKRA nad Srbima

Predsjedavajući Kluba poslanika SNSD-a u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH Staša Košarac, rekao je da do danas nepresuđeni masakr koji je prije 26 godina počinjen nad srpskim stanovništvom Bradine i drugih srpskih sela u okolini Konjica predstavlja sramotu za sve međunarodne i domaće pravosudne institucije koje su se bavile procesuiranjem ratnih zločina u BiH.

Košarac: Bradina je klasičan primjer ZATAŠKAVANJA MASAKRA nad Srbima
FOTO: DEJAN BOŽIĆ/RAS SRBIJA
Staša Košarac

Masakr i ratni zločini koji su se desili u Bradini i drugim srpskim selima u okolini Konjica, kao i u gradu Konjicu, usred kojeg je, u Fiskulturnoj sali Musala, postojao koncentracioni logor za Srbe i dan danas nisu presuđeni. Tek prošle godine, nakon punih 25 godina i mnoštva podnesenih dokaza i direktnih svječenja preživjelih logoraša, Tužilaštvo BiH podiglo je optužnicu, koju je Sud BiH potvrdio prije nekoliko mjeseci – rekao je Košarac, naglasivši da mnogi svjedoci i porodice žrtava nisu dočekali pravdu jer su u međuvremenu umrli.

On je podsjetio da je među onima koji su živjeli da svjedoče, a koji su, nažalost, umrli i Strahinja Živak, logoraš kome su u Bradini strijeljana dva sina.

Košarac je dodao da porodice žrtava ratnih zločina nad Srbima i institucije Republike Srpske nemaju povjerenja u pravosudne institucije u Sarajevu, koje, po pravilu, počinioce zločina nad Srbima puštaju da se brane sa slobode, uz mogućnost da zastrašuju svjedoke i utiču na njihova svjedočenja.

– Bradina je klasičan primjer zataškavanja masakra i zločina, uprkos očiglednim dokazima i video-snimcima strijeljanja zarobljenih civila, kao i kasnije ekshumacije njihovih tijela. Muslimanske vlasti i pravosudne institucije u Sarajevu učinile su sve što su mogle da se ovaj zločin toliko dugo ne procesuira, uključujući i misteriozne smrti onih za koje se znalo da će biti optuženi – upozorio je Košarac.

On je dodao da su u prikrivanju zločina u Bradini učestvovali i predstavnici međunarodne zajednice, koji su tražili da se preživjeli svjedoci zločina u Bradini i Konjicu isele u Australiju, SAD i druge zapadne zemlje.

– Tim ljudima su bez problema izdavane iseljeničke vize, a mnogi svjedoci koji žive daleko odavde danas nisu spremni da se vrate i u svjedočenjima ponovo prolaze kroz strahote koje su preživjeli u Bradini, Konjicu i logorima Musala i Čelebići – istakao je Košarac.

On je rekao da je uvjeren da su, i pored svih opstrukcija iz Sarajeva, institucije Republike Srpske obezbijedile dovoljan broj svjedoka i prikupile dovoljno dokaza za osuđujuću presudu za ratne zločine u Bradini i Konjicu.

– I u ovom slučaju u optužnici je izostala komandna odgovornost, zbog čega za masakr i ratne zločine u Bradini neće odgovarati niko iz muslimanskog civilnog, vojnog i policijskog vrha u Sarajevu, gdje su osmišljeni i naređeni zločini i etničko čišćenje Srba u selima oko Konjica, u koje se do danas gotovo niko od preživjelih nije vratio – zaključio je Košarac.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu