Hronika

KRITIČNO PITANJE Federacija zabrinuta zbog PORŽAVAJUĆIH PODATAKA o bezbjednosti na putevima

Zbog saobraćajnih nesreća i nezgoda FBiH godišnje gubi oko 600 miliona dolara, odnosno više od pet odsto godišnjeg bruto domaćeg proizvoda, podaci su Ministarstva komunikacija i transporta FBiH.

KRITIČNO PITANJE Federacija zabrinuta zbog PORŽAVAJUĆIH PODATAKA o bezbjednosti na putevima
FOTO: ČITALAC/KLIX

Kako je bezbjednost na putevima kritično pitanje u FBiH, sa smrtnim ishodom po stanovniku oko pet puta većim nego u zemljama s najboljim rezultatima u zapadnoj Evropi, postoji velika potreba za sistemskim pristupom koji može pružiti rezultate – kaže se u informaciji ministarstva o mjerama za poboljšanje stanja bezbjednosti saobraćaja na putevima.

Iako u resornom ministarstvu nisu mogli pojasniti odakle toliki gubici, iz “Cesta Federacije BiH” ukazali su na istraživanja prema kojima svake godine na putevima u BiH pogine oko 250 ljudi, a više od 6.800 njih bude povrijeđeno. Zbog toga ekonomija FBiH gubi stotine miliona dolara, ako se uzmu u obzir troškovi liječenja i odštete, oštećenja imovine, administrativni rad, gubitak produktivnosti povrijeđenih…

Među mjerama za smanjenje crnih statistika, Ministarstvo komunikacija i transporta FBiH predlaže formiranje jedinice za bezbjednost, te još i agencije za bezbjednost saobraćaja FBiH i tijela za koordinaciju bezbjednosti na putevima.

Edukacija osnova

Mersiha Imširović, saradnica za bezbjednost saobraćaja u BIHAMK-u, kaže da takve institucije postoje u svim uređenim državama, pa su potrebne i u FBiH.

– Prikupljam podatke o bezbjednosti saobraćaja i moram se obratiti na 11-12 adresa. Pritom, ti podaci nisu usklađeni. Osnovno je za sada edukovati mlade, vozačke, ali i one koji provode zakon. Imamo zakone, ali se baš i ne provode – dodala je Imširović.

Malo učinili za desetljeće

Generalna skupština UN-a 2. marta 2010. godine izglasala je desetljeće borbe za unapređivanje bezbjednosti saobraćaja, radi smanjenja broja smrtno stradalih na putevima širom svijeta za 50 odsto, čime bi se spaslo pet miliona života.

Ali, u FBiH je malo šta učinjeno, piše Avaz.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu