Magazin

Dan koji pravoslavci izuzetno poštuju: Krsna slava od 2014. godine na Uneskovoj listi nematerijalne kulturne baštine

Obilježavanje krsne slave 2014. godine stavljeno je i u registar nematerijalnog kulturnog naslijeđa Uneska kao prvo kulturno dobro iz Srbije upisano na tu listu.

Slavski kolač i svijeća
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RINGIER

Krsna slava predstavlja jedinstveno kulturno naslijeđe i važno obilježje, koje se od kada se prvi put praktikovalo, a to je bilo početkom 11. vijeka, 1018. godine, više od 10 vijekova očuvalo na našim prostorima.

Trpeza nikako nije glavni dio slave ali je važno da bude posna. Kao što je u hramu sveštenik domaćin, u kući je prvosveštenica žena, majka. Uprkos burnim vremenima, kroz vijekove, običaji za Svetog Nikolu nisu se promijenili.

Srpska pravoslavna crkva i njeni vjernici juče su slavili Svetog Nikolu, koji je zaštitnika putnika, moreplovaca i djece. Sveti Nikola je i jedan od najomiljenijih svetaca u našem narodu, ali i najčešća krsna slava u Srbiji.

Pročitajte još

Svečana posna trpeza porodice Mihajlović pripremljena je u čast njihovog zaštitnika.

– Jutros smo svi organizovano otišli u crkvu gdje smo presjekli kolač uz blagoslov našeg Oca – rekao je domaćin Nebojša Mihailović.

Sveti Nikola je slava koja se proslavlja isključivo posno.

– Od svog oca sam čula, da je slavu potrebno pripremiti najbolje što možemo. U skladu naravno sa mogućnostima. A svetac zaštitnik doma, koga i proslavljamo na današnji dan će to uzvratiti. Pod blagoslov i zaštitom našeg sveca će svi naši poduhvati u toku naredne godine biti uspješni – objasnila je Milica Mihajlović ponosna i vrijedna domaćica, prenosi b92.

Ova svetkovina je tradicionalna u našem narodu i prenosi se vijekovima sa koljena na koleno.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu