Biznis

Kupci iz EU nepovratno izgubljeni: Izvoz peleta i cijepanog drveta nikad lošiji

Potražnja za peletom i ogrevnim drvetom kako na domaćem tako i na stranom tržištu veoma je loša, a osim tople jeseni glavni razlog izvoza na kašičicu jesu, tvrde domaći proizvođači, izgubljeni kupci u Evropskoj uniji koji su lani, kada je BiH spustila rampu za plasman ogreva, pronašli nove dobavljače.

Kupci iz EU nepovratno izgubljeni: Izvoz peleta i cijepanog drveta nikad lošiji
FOTO: GARDENMASTER/YUTUBE/SCREENSHOT

Predsjednik Asocijacije sertifikovanih proizvođača peleta u BiH Goran Ivanović rekao je da na pragu grijne sezone domaće firme imaju veoma malo upita kupca te je samim tim i prodaja loša.

– Dani su topli, a i prošla zima je bila dosta blaga pa je kupcima ostalo peleta, a sada su samo dokupili dio. Kada zahladi vjerovatno će doći do naglog rasta tražnje, ali i to ćemo vjerovatno amortizovati vrlo brzo jer imamo kapacitete. Do problema može doći jedino ako zima počne naglo pa se onemogući sječa u šumi i tada ne bismo imali sirovine. Cijena tone peleta ove sezone kreće se od 500 do 580 KM, što je realan iznos u odnosu na troškove koje imamo – naveo je Ivanović.

Dodaje da su ipak najveći problem izgubljeni kupci na tržištima Italije, Slovenije, Austrije koje ne mogu da vrate.

– Veoma sporo uspostavljamo kontakte sa kupcima koje smo izgubili zbog zabrana izvoza peleta tokom prošle godine. S druge strane, Evropska unija je uspjela podići svoje proizvodne kapacitete. Oni su ove godine instalirali kapacitete od dva i po miliona tona, što će nama i u godinama koje dolaze svakako praviti probleme. Usljed svega toga potražnja na ino-tržištu pala je i do 40 odsto – rekao je Ivanović i naveo da ima proizvođača koji su zbog smanjene potražnje zatvorili proizvodne pogone.

Direktor preduzeća za proizvodnju peleta iz Srpca Ranko Sladojević kaže da izvoza ove sezone praktično i nema.

– Izvoz se sveo otprilike na jedan kamion mjesečno u Sloveniju što je zanemarljivo. U Italiju više uopšte ne plasiramo robu. Nismo konkurenti cijenom, a i izgubili smo kupce koje ne možemo vratiti jer su se ljudi morali snalaziti kod drugih dobavljača. Ostali smo bez značajnog dijela tržišta EU, zabrana plasmana nam je mnogo odmogla – priča Sladojević.

On smatra da pad potražnje na domaćem tržištu zahtijeva dublju analizu.

Pročitajte još

– Treba vidjeti šta su stvarni razlozi. Jedan je sigurno nagli skok cijena sirovine pa samim tim i peleta zbog čega je dio kupaca prešao na toplotne pumpe i druge energente. U razgovoru sa kolegama čujem da se veoma slabo prodaju i peći za pelet što znači da novih potrošača nema – rekao je on.

Teška situacija je i kada je riječ o prodaji cijepanog drveta koje po paleti košta u prosjeku oko 230 KM.

– Na pragu sezone nemam nijednu narudžbu. To se nije nikad desilo otkako radim ovaj posao, a to je duže od dvije decenije. Imam deset velikih kupaca iz inostranstva koji su prije mjesec stopirali narudžbe jer tvrde da su im skladišta puna. Tako je i kod drugih kolega, ne znamo šta da radimo – rekao je za potpredsjednik Udruženja drvoprerađivača drvnih sortimenata niže vrijednosti RS Đorđe Brkić.

Da problema u drvnoj industriji ne manjka pokazuju i podaci Republičkog zavoda za statistiku prema kojima je u Srpskoj za osam mjeseci ove godine proizvedeno 9,5 odsto manje raznih šumskih sortimenata, dok je prodaja skliznula za 12,4 odsto. Sekretar Udruženja šumarstva i drvoprerade u Privrednoj komori RS Igor Andrić rekao je da ovakva situacija sa proizvodnjom drvnih sortimenata nije zadovoljavajuća i da predstavlja 61 odsto od godišnjeg plana, piše Glas Srpske.

– Problemi su nedostatak radne snage te povećanje cijena energenata, posebno u posljednja dva mjeseca – naveo je Andrić.

Trupci

Goran Ivanović kaže da im izvoz trupaca, koji je dozvoljen od početka avgusta, pravi značajne probleme u proizvodnji.

– Velika je šteta za kompletnu drvnu industriju da se izvozi sirovo drvo, bez prethodne obrade jer time ne upošljavamo domaći kadar i ne pravimo finalne proizvode koji postižu veću cijenu. Nedostatak sirovine jeste problem koji se ponavlja godinama i situacija je sve gora – kazao je Ivanović. 

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu