Svijet

LEGENDA O ODBJEGLOJ PRINCEZI Kako je najmlađa kćerka posljednjeg ruskog cara, Anastasija Romanov, postala NAJINTRIGANTNIJA LIČNOST U ISTORIJI

Prošao je čitav vijek od pogubljenja carske porodice Romanov, ali misterija vezana za Anastasijno tijelo, najmlađe ćerke cara Nikolaja II, izgleda da ne jenjava.

LEGENDA O ODBJEGLOJ PRINCEZI Kako je najmlađa kćerka posljednjeg ruskog cara, Anastasija Romanov, postala NAJINTRIGANTNIJA LIČNOST U ISTORIJI
FOTO: WIKIPEDIA

Dana 17. jula, 1918. godine, posljednji ruski car Nikolaj II Romanov, njegova žena Aleksandra Fjodorovna i njihovo petoro djece, brutalno su ubijeni od strane boljševika. Iako su komunistički revolucionari tvrdili da su pobili cijelu porodicu, njihova tijela su bila tako osakaćena i sahranjena u neobilježenim gorbovima, da se pretpostavljalo da je najmlađa kćerka Anastasija pobjegla svojim dželatima, piše Blic.

Govorkanja su djelovala potvrđeno kada se tajanstvena žena, kasnije identifikovana kao Ana Anderson, pojavila u Berlinu predstavljaući se kao Anastasija. Primljena je u psihijatrijsku ustanovu nekoliko godina kasnije. Legenda o odbjegloj princezi i pomisao da bi misteriozna žena mogla da bude ona raširila se Evropom tokom 1980-ih godina. Da li je bilo istine u tim tračevima?

Dinastija Romanov počinje 21. februara 1613. godine kada je Mihail Fjodorovič Romanov izabran za cara. Oni su bili drugi ruski vladari plave krvi, ali i posljednji.

Samo dva ruska vladara imala su titulu “velikog” Petar Veliki i Katarina Velika – i oba su dolazila iz kuće Romanovih.

Do 1917. godine bilo je šesdeset pet živih članova porodice Romanov. Sam Nikolaj II je priznao da je na presto 1894. godine stupio nepripremljen. Rusi su ih smatrali odgovornim za slabljenje vojne moći i društveno-ekonomske probleme koji su nastali tokom I svjetskog rata.

Djetinjstvo Anastasije Romanov

U međuvremenu, najmlađa kćerka cara Nikolaja II imala je relativno skromno detinjstvo, uprkos njenom aristokratskom porijeklu. Rođena kao Anastasija Nikolajevna 18. juna 1901. godine u Sankt Petersburgu, proživjela je samo sedamnaest godina sa svojom porodicom.

Njena majka bila joj je najranija učiteljica i podučavala ju je molitvama i lingvistikom. Anastasiju su svi opisivali kao nestašnu, živahnu i inteligentnu. Bila je vezana za stariju sestru Mariju, sa kojom je dijelila sobu, i njih dvije su u palati bile poznate kao “mali par”. Tokom I svjetskog rata dva povređena vojnika su sa njima igrali društvene igre u bolnici.

Nezadovoljstvo radničke klase koje je raslo i dovelo do revolucije, poremetilo je mir u palati. U februaru 1917. godine, porodica se našla u kućnom pritvoru. U toku narednih mjeseci, car je abdicirao.

Boljševici, čija je revolucija rodila vladajući komunističku partiju u Rusiji, poslali su porodicu da živi u izgnanstvu u maloj seoskoj kući u Jekaterinburgu. Tokom sedamdeset osam dana porodica je bila pod stalnim nadzorom. Aleksandra Fjodorovna je prodala svoj nakit i odjeću u pokušaju da ih izvuče.

Još uvijek mladi i energični, Anastasija i njene sestre i brat nisu se uvijek pridržavali instrukcija svojih tamničara. Pralja je tvrdila da je Anastasija plazila jezik streljačkom vodu, onom istom koji će likvidirati njenu porodicu.

Njen brat Aleksej, najmlađi među njima, bio je posebno slab. Ljekari su prognozirali da neće živjeti duže od šesnaest godina. U zatočeništvu se ta prognoza činila i više nego tačna. Njihovi tamničari su postajali paranoični zbog mogućeg spasenja kraljevske porodice i odlučili su se na radikalan korak.

Ujutro 17. jula, cijela porodica je pobijena u roku od dvadeset minuta. Nisu samo pucali u njih, već su im bajonetima probijali grudi, kako bi bili sigurni da su mrtvi.

Priče o preživljavanju i pronalazak tijela

Možda je najpoznatija prevarantkinja koja se predstavljala kao Anastasija Romanov, nestabilna mlada žena pod imenom Ana Anderson. Godine 1920, Ana je pokušala samoubistvo skokom sa mosta u Berlinu. Preživjela je i odvedena je u bolnicu bez dokumenata.

Šest mjeseci je odbijala da se identifikuje i nije progovorila ni riječi. Kada je napokon počela da govori, otkriveno je da ima ruski akcenat. Ta činjenica, kombinovana sa vidljivim ožiljcima na njenom tijelu, probudila je teorije zavjere među bolničkim osobljem i pacijantima.

Priča se raširila i razni posjetioci počeli su da se interesuju za čudnu strankinju. Među njima je bio i kapetan Nikolas fon Švabe, lično obezbjeđenje Anastasijine bake, koji joj je pokazao stare fotografije njene porodice. Ona je odbila da razgovara sa njim, ali je kasnije rekla medicinskim sestrama:

– Gospodin ima fotografije moje bake.

Ana Anderson je umrla 1984. godine, udata za čoveka koji je bio ubijeđen da je ona Anastasija.

Ostaci Romanovih otkriveni su 1979. godine, ali javnost je za to saznala tek 1991. Dva tijela su još uvijek nedostajala. Aleksejevo i jedne od njegovih sestara, ali nije se tačno moglo utvrditi koje.

Godine 2007. otkrivena su još dva tijela u blizini. DNK analiza pokazala je da su to Aleksej i Marija, a da je Anastasija bila među prvootkrivenim ostacima. Ipak, i pored naučme činjenice, teoretičari zavere misteriji o Anastasijinom bijegu nikako ne dopuštaju da počiva u miru.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu