Društvo

"Ma koliko TRAŽILI INFORMACIJU, od PORTPAROLA je nećemo dobiti!“ Novinari su OVAKO kritikovali zatvorenost Tužilaštva BiH  

Zbog dugogodišnje zatvorenosti Tužilaštva BiH prema medijima, urednici i novinari izrazili su nezadovoljstvo što se komuniciranje s medijima svodi na “izvještaje o dnevnim aktivnostima glavnog tužioca Gordane Tadić”, dok se na novinarske upite često ne odgovara.

Sud BiH
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RINGIER

Na saopštenje Tužilaštva BiH da se glavni tužilac Gordana Tadić sastala s Radnom grupom savjeta Evropske unije, prvi je reagovao Veldin Čustović, urednik emisije “Slučajevi X” televizije Hayat. Čustović je za Balkansku istraživačku mrežu Bosne i Hercegovine (BIRN BiH) izjavio da je prije mjesec dana tražio od službenika za odnose s javnošću Tužilaštva Borisa Grubešića da ga ukloni sa mailing liste novinara jer od njega nikada nije dobio ništa što bi mu moglo pomoći u obavljanju posla, dok mu informacije koje počinju sa “žurno” o dnevnim aktivnostima Tadićeve zatrpavaju mejl, prenosi Detektor.

Ako nemam video, nemam ni vijest – kaže Čustović.

Čustović je svom odgovoru Grubešiću naveo: “Borise, nadam se, a vjerujem da se nadaju i sve moje kolege novinari, da ćeš jednom u svojoj karijeri nama novinarima poslati video, foto konkretnih akcija koje su u interesu javnosti ili barem lokacije gdje se te akcije izvode kako bi djelimično doprinio našem profesionalnom izvještavanju o radu Tužiteljstva i osoblja Tužiteljstva. Vjerujem da nikome od kolega nije zanimljiv dnevni izvještaj rada tvoje šefice”.

foto: KLIX
foto: KLIX

Njegovo obraćenje podržao je veći broj urednika i novinara, među njima je Amra Brkić-Čekić, urednica u dnevnom listu Oslobođenje, koja je izrazila nadu da će obraćanja novinara uticati na kolege iz Pres kancelarije Tužilaštva BiH.

– Oni bi trebali da razumiju i utiču na svoje pretpostavljene u smislu da novinari dobiju adekvatnije odgovore i saopštenja – rekla je ona.

Edita Gorinjac, zamjenik  glavnog i odgovornog urednika portala Faktor, u izjavi za BIRN BiH ističe da su sudovi i tužilaštva uopšte sve manje otvoreni prema javnosti, a to uključuje i njihov odnos prema medijima. Kao poseban problem, Gorinjac navodi da se optužnice ne objavljuju, što otežava posao novinarima.

Naglašava da neke optužnice s vremena na vrijeme budu ustupljene pojedinim medijima, čak i prije nego stranama u postupku, a očito u zavisnosti od toga kome je koji postupajući tužilac ili sudija naklonjen i u kakvom je odnosu sa vlasnicima medija.

– To naravno nije transparentnost, to je neka vrsta trgovine informacijama – rekla je ona.

Portparol Tužilaštva BiH Boris Grubešić, prema riječima Gorinjac, očito je dobio instrukciju da na gotovo svako pitanje odgovara sa – “nemam komentar” ili da jednostavno ne odgovori ništa.

– Od Grubešića niko ne traži komentar, jer on nije nekakav analitičar. Od njega se traži informacija. U posljednje vrijeme smo imali niz slučajeva za koje je postojao ogroman interes javnosti, pa se očekivalo i da se Tužilaštvo očituje o njima i objasni zašto je ili nije pokrenulo postupak. Ma koliko tražili informaciju, od Grubešića je nećemo dobiti, jer Tužilaštvo se ponaša kao da se to uopšte ne dešava –  kaže Gorinjac.

FOTO: Dejan Božić/RAS Srbija
FOTO: Dejan Božić/RAS Srbija

Ističe da su novinari ne mogu uopšte nadati da će preko portparola osigurati sagovornika iz Tužilaštva za neku temu ili gostovanje u emisijama.

Tatjana Sekulić, izvršni producent televizije N1, u svom e-mailu Grubešiću navela je da se ne radi o ataku na njega, ali da je plaćen da bude portparol Tužilaštva.

– Ukoliko je politika da novinarima ne govorite ništa, šaljete ‘kancelarijske radove’, odgovarate ‘bez komentara’, upućujete na web stranicu ili ne odgovarate ništa, bilo bi dobro da to i zvanično saopštite, a samim time tu poziciju ‘ukinete’, jer ipak je plaćena našim i novcem ostalih građana – navodi Sekulić u obraćanju Grubešiću.

O reagovanju novinara i urednika, Grubešić je za BIRN BiH odgovorio: “Svi novinari koji nisu zadovoljni, mogu ponovno dostaviti upite, te će ih Tužilaštvo razmotriti”.

BIRN BiH je i ranije pisao o netransparentnom odnosu koji pravosudne institucije imaju prema medijima, što otežava informisanje javnosti o procesuiranju korupcije, organiziranog kriminala i predmeta ratnih zločina.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu