Hronika

Majka hitnu zvala tek kad je DJEČAK PREMINUO: Dijete umrlo od OPEKOTINA pod misterioznim okolnostima, a sada je počelo suđenje

Suđenje Tamari S. (33) iz Niša, majci dvoipogodišnjeg dječaka G.S. koji je u januaru 2022. godine preminuo od opekotina pod još nerazjašnjenim okolnostima, konačno je počelo juče u Osnovnom sudu Nišu poslije više od dvije godine od tragičnog događaja.

Majka hitnu zvala tek kad je DJEČAK PREMINUO: Dijete umrlo od OPEKOTINA pod misterioznim okolnostima, a sada je počelo suđenje
FOTO: FACEBOOK/SCREENSHOT

Suđenje je počelo nakon što je komisija vještaka neuropsihijatara ponovo utvrdila da je optužena Tamara procesno sposobna i da može da prati tok sudskog postupka. Ona je već bila vještačena u toku istrage, ali je na prijedlog branioca, advokata Miroslava Ristića, izvršeno novo vještačenje.

Kako Blic saznaje, na početku glavnog pretresa iskaz je dao otac dječaka Goran S. koji nije bio direktan svjedok događaja jer je kritičnog dana bio u pritvoru zbog ranijih okolnosti koje nemaju nikakve veze sa ovim slučajem.

-Saslušan je otac, zakonski zastupnik djeteta, a suđenje je odloženo za maj mjesec kada će biti saslušani svjedoci. U ovoj fazi postupka majka se brani ćutanjem – rekao je kratko za Blic advokat Ristić. On nije mogao da iznese više nijedan podatak o toku suđenja jer se odlukom suda, a na prijedlog OJT Niš, isključena javnost.

Slučaj koji je potresao Niš desio se 28. januara 2022. godine u iznajmljenom stanu u kojem živi baka dječaka D. T. u Novoj Železničkoj koloniji, gdje je dječak, pod još uvijek nerazjašnjenim okolnostima, zadobio kobne opekotine od kojih je preminuo oko četiri časa iza ponoći sutradan, 29. januara. Poziv Hitnoj pomoći upućen je tek kada je primjećeno da ukućani dječaka ne mogu da probude a ljekari su po dolasku na lice mjesta, nažalost, mogli da konstatuju samo smrt jer je dječak preminuo.

Baka promijenila iskaz

Baka nastradalog dječaka D.T. prvo je ispričala da je dječak zadobio opekotine tako što je sam skinuo odjeću i odvrnuo vodu na tušu, dok je ona oblačila petogodišnju unuku, a njena kćerka Tamara S. hranila šestomjesečnu bebu. Međutim, baka D. T. je u istrazi promijenila iskaz i tvrdi da u momentu kada se dječak povrijedio, ni ona ni majka dječaka Tamara S. (32) nisu bile u stanu u Novoj željezničkoj koloniji gdje stanuje kao podstanar već je u stanu navodno bila samo njena mlađa kćerka koja ima 10 godina i dječak G. S. Da se dječak opekao vrelom vodom navela je, čule su tek kada su se vratile kući. Navodno je i desetogodišnja djevojčica potvrdila da je kupala dječaka kada je on slučajno povukao vruću vodu i slučajno se opario.

Pročitajte još

Dječak ostavljen bez adekvatnog nadzora

Kako je Blic pisao, optužnim prijedlogom OJT Niš, Tamara S. se tereti da je sina ostavila samog kući bez adekvatnog nadzora kao i da je poziv Hitnoj pomoći uputila tek nakon što je dječak preminuo, iako je nekoliko časova ranije primijetila da ima bolno crvenilo po tijelu. Ona se tereti da je u periodu od 28.januara oko 10 časova do 29.januara 2022. godine u 3.55 „u stanju bitno smanjene uračunljivosti usljed psihotične anksioznosti, kršenjem zakonom utvrđenih porodičnih obaveza ostavila u teškom položaju člana porodice koji nije u stanju da se sam o sebi stara – sina rođenog 2019.godine, usljed čega je nastupila smrt djeteta“. Po navodima optužnog prijedloga, Tamara je kritičnog dana od 10 do 12 časova bila sa majkom u Centru za socijalni rad u Nišu i u Pošti, dok je dječaka koji ima dvije i po godine ostavila bez nadzora u kući sa kćerkom starom pet mjeseci, kćerkom starom pet godina i sestrom starom 10 godina.

Smrtonosne opektine na 90 odsto kože

Tamara se tereti da nije odmah pozvala ljekare, iako je, prema optužnom aktu, po dolasku kući oko 12 časova, primetila da dječak ima vidno i bolno crvenilo po tijelu i temperaturu.

– Nije mu lično pružila pomoć niti je blagovremeno kontaktirala nadležne organe za pružanje medicinske pomoći, već je iste kontaktirala tek kada je maloljetni preminuo usljed stanja teškog šoka prouzrokovanog obimnim oparotinama kože koje su zahvatile 90 odsto površine tijela pri jedinstvenom efektu vrele tečnosti i / ili vrele pare na prednjoj i zadnjoj strani skoro čitavog tijela – stoji u optužnom prijedlogu.

Sposobna da prati tok suđenja

Tamara S. je bila uhapšena poslije smrti sina ali je ubrzo, u martu 2022. godine, puštena da se brani sa slobode, a prvo psihijatrijsko vještačenje koje je obavljeno u aprilu te godine pokazalo je da je privremeno procesno nepsosobna. To je na kratko zaustavilo dokazni postupak koji je nastavljen nakon drugog vještačenja kojim je utvrđeno da je sposobna da prati tok sudskog postupka.

Optužena za kršenje porodičnih obaveza

Iako je Tamara S. isprva bila osumnjičena za zapuštanje i zlostavljanje maloljetne osobe, nepružanje pomoći i kršenje porodičnih obaveza, nakon sprovedene istrage, optužena je samo za kršenje porodičnih obaveza. Ukoliko se dokaže krivica, tužilaštvo traži kaznu od sedam godina zatvora ali i izricanje mjere psihijatrijskog liječenja. No, optužena majka bi mogla proći i sa blažom kaznom jer član 58 Krivičnog zakonika, , predviđa da sud može osloboditi od kazne počinioca krivičnog djela učinjenog iz nehata “kad posljedice djela tako teško pogađaju počinioca da izricanje kazne u takvom slučaju očigledno ne bi odgovaralo svrsi kažnjavanja”. Sud može osloboditi od kazne i počinioca krivičnog djela učinjenog iz nehata kad posljedice djela tako teško pogađaju učinioca da izricanje kazne u takvom slučaju očigledno ne bi odgovaralo svrsi kažnjavanja. Takođe, I mjera liječenja bi mogla biti blaža, budući da vještaci predlažu psihijatrijsko liječenje na slobodi. Konačnu riječ, daće sud po okončanju sudskog postupka.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu