Hronika

Mališani su na sigurnom: Evo gdje se nalaze djeca oduzeta od MAJKE MONSTRUMA i ko će brinuti o njima

Troipogodišnja djevojčica i jedopogodišnji dječak koji su izmješteni iz porodice zbog nasilja, dobro su i adevkatno su zbrinuta, rečeno je danas u Gradskom centru za socijalni rad.

Mališani su na sigurnom: Evo gdje se nalaze djeca oduzeta od MAJKE MONSTRUMA i ko će brinuti o njima
FOTO: FACEBOOK/SCREENSHOT

Kako je Blic ranije pisao, oni su smješteni u Centar za zaštitu odojčadi, djece i omladine “Zvečanska”. Odmah pošto su djeca izmještana iz porodice, ona su pregledana i ustanovljeno je da nemaju fizičkih povreda.

Podsjetimo, prije dva dana građane Srbije je uznemirio snimak na kome se vidi kako majka brutalno šamara i udara po glavi troipodonišnju djevojčicu, koja nakon toga pada na pod, dok majka nastavlja da je orkivljuje i prijeti joj zbog izvjesnog Zorana.

Ispostavilo se da se radi o Slavici Đilas (27) iz Begaljice, predgrađu Beograda, koja je juče uhapšena, a danas je saslušana u Drugom osnovnom javnom tužilaštvu u Beogradu zbog sumnje da je izvršila krivično djelo nasilje u porodici nad maloljetnom kćerkom.

Na pitanje šta će dalje biti sa djecom, kakve procedure slijede konkrento za ovaj slučaj, u Cetntru za socijalni rad (GCSR) nisu mogli da komentarišu.

Pročitajte još

– Detalje i dalji plan starateljske zaštite navedene maloljetne djece GCSR kao organ starateljstva ne može iznositi u javnost. Na čuvanje i povjerljivost podataka i isključivanje javnosti iz rada na konkretnom slučaju obavezuje nas kako zakon (Porodični zakon, član 206; Pravilnik o organizaciji, normativima i standardima rada centra za socijalni rad , član 14) tako i profesionalna etika – odgovorili su.

Međutim, govoreći uopšteno, neke od sljedećih opcija biće primijenjene i u slučaju ovih mališana. Evo koje procedure slijede po zakonu.

– Nakon izdvajanja, moguće je da se djeca vrate u primarne porodice ukoliko prestanu razlozi zbog kojih je dijete izdvojeno, ukoliko roditelj dokaže da više nema opasnosti i razloga zbog kojih je dijete bilo izmješeteno iz porodice. Na primjer, ako je roditelj obolio, a nije se adekvatno liječio ili se nije uopšte liječio, neophodan je dokaz ljekara da je preduzeo sve mjere, redovno se kontrolisao, uzimao terapiju… Ukoliko je dijete bilo zanemareno i nije pohađalo školu, roditelj je u obavezi da preduzme sve mjere da dijete redovno pohađa nastavu, a ukoliko je potrebno roditelj se upućuje u Savjetovalište za brak i porodicu gdje se radi na korigovanju ponašanja, na adekvatnom roditeljskom ponašanju… – poručuju iz ovog Centra.

Kako dodaju, djeca koja se izdvoje iz biloške porodice neposredno nakon izdvajanja, u zavisnosti od uzrasta i zdravstevnog stanja djeteta, smiještaju se u prihvatilište, hraniteljsku ili srodničku porodicu u ustanovu socijalne zaštite.

Kako kažu, brigu o djeci može preuzeti neko od srodnika (ujaci, tetke, stričevi, babe i dede), koji žele i koji si podobni da obavljaju tu ulogu, jer je u najboljem interesu djeteta da odrasta u porodičnom okruženju.

– Nakon sprovedenog postupka dužnost staratelja može da se povjeri nekom od srodnika, koji ispunjava zakonom propisane uslove, koji je motivisan i želi da bude staratelj – kažu u Centru za socijalni rad Beograd.

Kada ne postoje bliski srodnici, kada ne žele, ne mogu ili su neadekvatni da se staraju o djeci, djeca se smiještaju u hraniteljske porodice, a ukoliko nema hraniteljske porodice, onda u ustanovu socijalne zaštite.

– U daljem postupku zaštite djece, ukoliko se roditelj liši roditeljskog prava, za dijete se traži najadekvatniji i za njega najbolji oblik trajne zaštite, a to su obično usvajanje, smještaj u hraniteljsku porodicu ili neku od ustanova socijalni zaštite – zaključuje se u saopštenju.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu