Politika

"Milan Tepić je heroj, a ne zločinac" Bundalo traži smjenu Bisere Turković (FOTO)

Perica Bundalo, poslanik u Narodnoj skupštini Republike Srpske zatražio je od srpskih predstavnika u Predstavničkom domu BiH da pokrenu postupak smjene Bisere Turković, ministra inostranih poslova BiH zato što je na neprimjeren način reagovala na protestnu notu Hrvatske povodom otkrivanja spomen ploče narodnom heroju Milanu Tepiću u Banjaluci.

"Milan Tepić je heroj, a ne zločinac" Bundalo traži smjenu Bisere Turković (FOTO)
FOTO: MILAN PILIPOVIĆ/RAS SRBIJA

Podsjećamo, Bisera Turković je izjavila da se “pridružuje osudi čina koji pokazuje zbog čega je neophodno zakonski zabraniti veličanje zločina i genocida”.

Tome je prethodilo saopštenje Ministarstva inostranih i evropskih poslova Hrvatske u kojem je navedeno da je „neprihvatljiva odluka gradonačelnika i Gradske uprave Banjaluke kojom se veliča teroristički čin osobe koja je tokom velikosrpske agresije na Hrvatsku, u samoubilačkoj akciji, svjesno uzrokovala smrt velikog broja hrvatskih branitelja i civila, kao i ogromna materijalna razaranja Grada Bjelovara“.

FOTO: MILAN PILIPOVIĆ/RAS SRBIJA
FOTO: MILAN PILIPOVIĆ/RAS SRBIJA
FOTO: MILAN PILIPOVIĆ/RAS SRBIJA
FOTO: MILAN PILIPOVIĆ/RAS SRBIJA
FOTO: MILAN PILIPOVIĆ/RAS SRBIJA
FOTO: MILAN PILIPOVIĆ/RAS SRBIJA

Hrvatske vlasti su saopštile da su uručile protestnu notu Ministarstvu spoljnih poslova Bosne i Hercegovine zbog otkrivanja spomen ploče u Banjaluci majoru JNA Milanu Tepiću koji je 1991. raznio skladište oružja u Bjelovaru.

Pročitajte još

– Zbog izostanka adekvatne reakcije iz Milanove i moje Kozarske Dubice, iz moje Republike Srpske i njenih institucija, zgrožen kvalifikacijama vlasti Hrvatske a naročito ministrice inostranih poslova BiH Bisere Turković, ne mogu prećutati ovu situaciju. Srpski narod ali i ostali građani trebaju znati istinu o ovom slučaju a ne nasjedati na političke, zlonamjerne poruke koje nisu utemeljene na činjenicama – kazao je Bundalo za Srpskainfo.

FOTO: DEJAN BOŽIĆ/RAS SRBIJA
FOTO: DEJAN BOŽIĆ/RAS SRBIJA
Perica Bundalo

On je takođe dodao da je neprimjereno, ružno i zlonamjerno kvalifikovati herojstvo i odanost Milana Tepića državi kojoj se zakleo, kao terorističko djelo i postupak velikosrpske agresije.

– Milan Tepić je 29. septembra 1991. godine, napadnut od hrvatskih paravojnih grupa, odlučio se na saoubilački čin jer nije imao drugog izbora a vjerovao je da će time ispoštovati vojničku čast i zaštititi državu SFRJ kojoj je dao zakletvu. U to vrijeme JNA je bila jedina legitimna vojna struktura a Hrvatska je svoju samostalnost, podsjećam, proglasila u maju naredne 1992. godine. Prethodno, u borbi sa napadačima poginuo je vojnik JNA Stojadin Mirković. Činjenica jeste da je poginulo 11 hrvatskih napadača ali oni su opkolili kasarnu te držali vojno skladište i vojnike JNA u blokadi – podsjetio je Perica Bundalo rekavši da je Milan Tepić, svojom odlukom slijedio slobodarske ideje svojih Kozarčana koji su, u Drugom svjetskom ratu masovno zatvoreni i likvidirani u Jasenovcu, Jablancu, Mlaki, Sisku, Staroj Gradiški, Donjoj Gradini i drugim logorima smrti NDH-a.

FOTO: ALEKSANDAR ČAVIĆ/GRAD BANJALUKA
FOTO: ALEKSANDAR ČAVIĆ/GRAD BANJALUKA
FOTO: WIKIPEDIA
FOTO: WIKIPEDIA
FOTO: ALEKSANDAR ČAVIĆ/GRAD BANJALUKA
FOTO: ALEKSANDAR ČAVIĆ/GRAD BANJALUKA

– Često se postavlja pitanje, da li je Milan Tepić imao drugačiji izbor a to je predaja hrvatskim paravojnim grupama. Odgovor na to je slučaj pukovnika Rajka Kovačević, komandanta kasarne “Božidar Adžija” u Bjelovaru. Hrvatske snage su nekoliko dana ranije, po ulasku u ovu kasarnu, ubile komandanta Kovačevića i dvojicu njegovih pomoćnika, a potom strijeljale još šestoricu pripadnika ЈNA. Taj slučaj je takođe uticao na Tepićevu odluku o samouništenju, jer on zapravo nije imao drugog izbora –  kazao je Bundalo.

Hrvatske vlasti, ni trideset godina kasnije, na traženje Tepićeve porodice i srpskih institucija, nisu isporučili njegovo posmrtne ostatke. Na drugoj strani, u Kozarskoj Dubici su prema hrvatskim gardistima koji su 1995. godine poginuli u Dubici, lokalne vlasti RS postupile drugačije.

– U agresiji na Republiku Srpsku iz Hrvatske, u Kozarskoj Dubici je poginulo devet gardista koji su 18. septembra 1995. godine ovdje ubili 45 srpskih vojnika i civila. Privremeno su bili pokopani na groblju u Kozarskoj Dubici ali već 1996. godine, na traženje porodica i vlasti iz Hrvatske, oni su bezuslovno ekshumirani i vraćeni. Pitam, ko je u ovom slučaju bio agresor a ko branitelj. Volio bih da nam Bisera Turković objasni i tu situaciju – kazao je Bundalo reagujući na buru u regionu zbog spomen ploče Milanu Tepiću u Banjaluci.  

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu