Društvo

MISTERIOZNA GOLUBAČKA TVRĐAVA Bila je glavni plijen Bajazita poslije boja na Kosovu, a ostala je NEOSVOJIVA DO DANAS (FOTO)

Srednjovijekovna tvrđava Golubački grad, nakon skoro pet godina renoviranja, danas je svečano otvorena, a od sutra će biti dostupna i posjetiocima.

MISTERIOZNA GOLUBAČKA TVRĐAVA Bila je glavni plijen Bajazita poslije boja na Kosovu, a ostala je NEOSVOJIVA DO DANAS (FOTO)
FOTO: FILIP KRAJNČEVIĆ/RAS SRBIJA

Golubački grad biće podijeljen na četiri zone: zelenu, plavu, crvenu i crnu, a ulaznice će koštati od 150 do 1.200 dinara. Zanimljivo je da će maloljetnicima biti omogućen ulaz samo u zelenu zonu, dok će ostale tri moći da obilazi najviše pet posjetilaca u jednoj turi, i to samo u pratnji vodiča.

Kompletna rekonstrukcija ove srednjovekovne ljepotice iznosila je 6,6 miliona evra, a radove je finansirala Evropska unija, preko Austrijske razvojne agencije (ADA).

U tvrđavi Golubački grad ovih dana sprovodile su se završne pripreme za današnju svečanost, kada su obnovljenu Golubačku tvrđavu otvorili predsednik Srbije Aleksandar Vučić i komesar EU Johanes Han.

Golubački grad zidan je kao neosvojivo vojno utvrđenje, koje je kao takvo ostalo sve od prvog pominjanja u istorijskim izvorima, početkom 14. vijeka. Nalazi se na samom ulazu u Đerdapsku klisuru i pripada Nacionalnom parku Đerdap. Sastoji se od prednjeg, zadnjeg i gornjeg dela, sa dve kolske kapije i deset kula.

Ne zna se tačno ko ga je sagradio, da li Srbi, Vizantinci ili Mađari. Nepoznato je i vreme gradnje, ali se prvi put spominje u ugarskim spisima, u prvoj polovini 14. vijeka. Poslije Kosovskog boja tvrđavu je zauzeo Bajazit Prvi i pod Turcima se nalazila sve do 1867. godine.

Najviša je Donžon kula, koju je austrougarski putopisac, areholog i etnoglog iz 19. veka Feliks Kanic nazvao Šešir kulom zbog njenog oblika. Legenda kaže da je u njoj bila zatočena lijepa vizantijska carica Jelena, čije su jedino društvo bili golubovi, po čemu je grad Golubac i dobio ime. Vojni arhivi, međutim tvrde drugačije.

Prava priča je da je u njoj uvijek boravio komandant utvrđenja kada je bila pod opsadom, zato što je odavde bio najbolji pogled na prostor ispred same tvrđave, odnosno ulazak Dunava u Đerdapsku klisuru – navodi Sreten Živković, turistički vodič, prenosi RTS.

Veličanstvena Golubačka tvrđava pokazala se neosvojivom i kada je u pitanju rekonstrukcija. Umjesto dvije godine, radilo se skoro pet, a planirana vrijednost projekta je sa 6,7 stigla do 8,5 miliona evra. Jedna od kula još uvijek je zatvorena.

(Blic=

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu