Biznis

"Moody's" potvrdio kreditni rejting BiH, ali prognozirao pad BDP od 5,5 odsto

Međunarodna rejting agencija "Moody's Investor Service" potvrdila je kreditni rejting Bosne i Hercegovine, koji glasi „B3“ sa stabilnim izgledima.

"Moody's" potvrdio kreditni rejting BiH, ali prognozirao pad BDP od 5,5 odsto
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA

U Centralnoj banci BiH kažu da u obrazloženju odluke analitičari agencije “Moody's” navode sljedeće ključne faktore ocjenjivanja: stalni strukturalni izazovi i dalje utiču na srednjoročne izglede rasta u Bosni i Hercegovini, ograničavajući ekonomsku snagu zemlj; umjereni nivoi duga i fiskalno ograničavanje posljednjih godina pružaju fiskalni prostor da odgovore na ekonomske šokove poput pandemije koronavirusa; slabe institucije dijelom odražavaju složen sistem upravljanja i podjele političkog okruženja, te i dalje ometaju efikasno donošenje politika.

Analitičari agencije “Moody's” očekuju da će na ekonomiju ove godine znatno uticati pandemija koronavirusa zbog obuzdavanja širenja virusa, pada trgovine i smanjenja novčanih doznaka. Uticaj je, također, prisutan i u oblasti turizma. U izvještaju ove agencije navodi se kako se za Bosnu i Hercegovinu ove godine predviđa pad realnog BDP-a za 5,5 odsto, nakon što je u 2019. godini zabilježio rast od 2,9 odsto, te da će u 2021. godini rast realnog BDP-a iznositi 3,5 odsto.

Analitičari, dalje, navode da je proteklih godina Bosna i Hercegovina očuvala oprezan fiskalni stav, bilježeći od 2016. godine manji budžetski višak, koji se uglavnom odražava u održivom rastu indirektnih poreza, ali takođe i u suzdržavanju od trošenja. “Moody's” očekuje da će ove godine Bosna i Hercegovina zabilježiti fiskalni deficit od 4,6 odsto BDP-a u odnosu na 2,2 odsto viška koji je zabilježen 2019. godine. Pogoršanje odražava uticaj ekonomskih kontrakcija na prihodovnoj strani i fiskalnih mjera koje su vlasti usvojile kako bi ublažile učinak koronavirusa u odnosu na rashode.

Prema navodima analitičara, kreditni rejting može biti povećan ukoliko dođe do implementacije reformi koje bi ojačale upravljanje zemljom i rješavanje dugogodišnjih strukturalnih ekonomskih izazova koji povećavaju srednjoročne izglede za rast. Tome bi doprinijela i kontuinuirana saradnja sa MMF-om i EU.  S druge strane, analitičari upozoravaju da do smanjenja kreditnog rejtinga može doći u slučaju fiskalnog pogoršanja, povećanja rizika likvidnosti, kao i u slučaju zastoja ili odstupanja od reformske agende, uključujući i snažnu integraciju Bosne i Hercegovine u EU.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu