Društvo

Na koji način se boriti sa ovim problemom: Evo koliko slučajeva pokušaja trgovine ljudima je registrovano u BiH u prvih 6 mjeseci ove godine

U BiH su u prvih šest mjeseci ove godine registrovane su 22 potencijalne žrtve trgovine ljudima, a u borbi protiv ove pojave ključan je multisektorski pristup, rečeno je danas u Sarajevu na konferenciji povodom Evropskog dana borbe protiv trgovine ljudima.

ženske ruke na ogradi
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RINGIER

Stručni savjetnik u Ministarstvu bezbjednosti za borbu protiv trgovine ljudima Sanin Prašović ukazao je na slučajeve trgovine ljudima i eksploatacije migranata, navodeći da je prošle godine u migrantskom kampu “Lipa” zabilježeno pet slučajeva u kojima su žrtve trgovine ljudima migranti iz Pakistana i Avganistana.

– Riječ je o četiri maloljetnika i jednoj punoljetnoj osobi. Ministarstvo bezbjednosti je, u saradnji sa entitetskim i kantonalnim vladama, uradilo mnogo toga kako bi ovaj problem stavili pod kontrolu, ali je trgovina ljudima, kao i drugi oblici kriminala, i dalje prisutna u BiH – rekao je Prašović.

On je ukazao na to da u BiH uskoro ističe Strategija za suprostavljanje trgovini ljudima u BiH 2020-2023, ističući da je urađena njena evaluacija kako bi na najbolji način bila pripremljena strategija za naredni četvorogodišnji period.

– Imali smo nekoliko sastanaka i formirana je radna grupa za pripremu nove strategije. Nadamo se da ćemo do kraja godine preduzeti aktivnosti kako bi i taj dokument bio formalizovan i usvojen u Savjetu ministara – naveo je Prašović.

Koordinator u Ministarstvu unutrašnjih poslova Republike Srpske za suprotstavljanje trgovini ljudima Nikša Glišić napomenuo je da je isti slučaj i sa Strategijom i Akcionim planom Vlade Republike Srpske.

– U narednom periodu ćemo se posvetiti izradi novih strateških dokumenata – rekao je Glišić i izrazio nadu da će do kraja godine biti usvojeni nova strategija i akcioni plan.

On je napomenuo da će ovi strateški dokumenti biti usmjereni na žrtve trgovine ljudima koje su oštećene krivičnim djelima i koje prema svim evropskim standardima i principima treba da budu u centru svih aktivnosti borbe protiv trgovine ljudima.

– U Republici Srpskoj smo uspostavili referalni mehanizam za borbu protiv trgovine ljudima na osnovu Akcionog plana Vlade Republike Srpske. Osnovano je šest regionalnih monitoring timova koji su osnovani u skladu sa teritorijalnom organizacijom okružnih tužilaštava u Republici Srpskoj. Osnovan je i tim za sprovođenje Akcionog plana – pojasnio je Glišić.

On je dodao da je MUP Republike Srpske opredijeljen da se bori protiv trgovine ljudima u okviru migracionih tokova, što ilustruje i Sporazum o pružanju operativne pomoći koji je potpisan sa Graničnom policijom u skladu sa kojim policija Republike Srpske pruža kontinuiranu podršku Graničnoj policiji BiH.

Šef Odsjeka za readmisiju u Službi za poslove sa strancima BiH Muriz Selimović ukazao je na to da je tanka granica između krivičnog djela krijumčarenje ljudi i trgovine ljudima i prelaska u eksploataciju, ističući da je neophodan multidisciplinaran pristup u pružanju pomoći žrtvama.

– Razlog malog broja identifikovanih stranaca koji su žrtve trgovine ljudima je to što oni ne žele ulaziti u tu priču, odnosno ne žele prijavljivati ili su ucijenjeni ili imaju svoje konačno odredište van BiH zbog čega i trpe određenu eksploataciju. To je porazno i strašno, ali pokušavamo na sve načine da u tom smislu osposobimo i edukujemo osoblje prihvatnih kampova i službenike da prepoznaju ove slučajeve – rekao je Selimović.

Predstavnik Misije OEBS u BiH Nenad Đurić istakao je da je borba protiv trgovine ljudima jedan od ključnih prioriteta ove organzacije čije aktivnosti počivaju na četiri stuba – prevencija, krivično gonjenje, zaštita žrtava i patrnerstvo – kako multisektorsko, tako i međunarodno.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu