Svijet

Najskuplji grad na svijetu nalazi se u Africi, a evo gdje je ZABRANJENO BITI LJUT

Luanda, glavni grad Angole zemlje koja nije priznala nezavisnost Kosova jedan je od najskupljih gradova na svijetu, a u toj afričkoji zemlji u diplomatskoj ofanzivi boravio je ministar spoljnih poslova Ivica Dačić pred odlazak u Lesoto, kraljevinu koja je danas povukla priznanje nezavisnosti Kosova.

Najskuplji grad na svijetu nalazi se u Africi, a evo gdje je ZABRANJENO BITI LJUT
FOTO: PROFIMEDIA

Prema podacima njujorške firme “Merser” za 2018. godinu, glavni grad zemlje koju je do 2002. godine opustišio građanski rat, šesti je najskuplji grad na svijetu. Prethodnih godina, uključujuhi i prošlu, Luanda je bila na samom vrhu te liste ostavljajući iza sebe Hong Kong, Tokijo, Cirih, Singapur i Seul koji su jedino danas ispred.

Luanda, glavna luka i administrativni centar Angole smještena na obalama Atlantskog okeana na jugu Afrike, ima oko pet miliona stanovnika. Treći je grad na svijetu po broju stanovnika u kojem se govori portugalski poslije brazilskih Sao Paola i Rio de Ženeira.

Nekadašnja portugalska kolonija prijateljske odnose sa Beogradom ima još od perioda borbe za nezavisnost koju je stekla 1975. Luanda je tad već bila moderan grad, međutim, razvoj je zaustavljen građanskim ratom, koji je trajao od 1975. do 2002. godine. Zahvaljući nafti i dijamantima Angola je uspjela da doživi ubrzan razvoj.

Na listi, koju “Merser” pravi kao pomoć multinacionalnim kompanijama i vladama da bi lakše odredile budžet za zaposlene u inostranstvu, nalazi se 214 gradova, a u “obračun” ulaze cijene 200 standardnih usluga i proizvoda, uključujući smještaj, prevoz, hranu, odeću, kućne potrepštine i zabavu.

Ključni trošak, koji određuje rangiranje grada na listi je, naravno, smještaj. Iznajmljivanje luksuznog stana sa dvije spavaće sobe u Luandi tako košta oko 10.000 dolara mjesečno, što je 14 puta više nego u Karačiju.

Lesoto, sedma zemlja koja je povuka priznanje nezavisnosti Kosova je kraljevina čija se ekonomija temelji na izvozu dijamanata i izvorima pitke vode.

Okružen je teritorijom Južnoafričke Republike i jedina je zemlja na svijetu koja se nalazi na minimalnoj nadmorskoj visini od 1.400 metara. U kraljevini živi oko dva miliona stanovnika od kojih 85 odsto zna da čita i piše, što Lesoto čini i jednom od najpismenijih nacija na afričkom kontinentu.

Lesoto je i zemlja u kojoj je zabranjeno biti ljut – odnosno pokazivati ljutnju u javnosti.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu