Kultura

Najzanimljiviji eksponati sa aukcije umjetničkih djela u Beogradu: Za Paju Jovanovića 6.800 evra

Procijenjeno je da je najskuplje djelo ovoga puta Jovanovićev “Portret dr Milana Omčikusa”. To je portret advokata iz tima branilaca grupe kojoj je suđeno zajedno sa Dražom Mihailovićem, kaže Dejan Popović, direktor aukcijske kuće.

Najzanimljiviji eksponati sa aukcije umjetničkih djela u Beogradu: Za Paju Jovanovića 6.800 evra
FOTO: MADL'ART / PROMO

Ova, 53. po redu aukcija “Madl’Arta” biće održana večeras (18) u novom prostoru, Palati Zepter u Beogradu. Kao najzanimljivije eksponate direktor kuće Dejan Popović izdvojio je djela Paje Jovanovića, Ivana Radovića, Ljube Ivanovića, Mladena Josića…

Pored klasičnih antikviteta, ovoga puta u ponudi imamo “Cveće u vazni” Mladena Josića iz 1952, koje je svojevremeno donijeto iz Pariza i sada je dostiglo vrijednost od 5.600 evra – ističe Dejan Popović.

Mladen Josić rođen je u Bečeju 1897. Slikao je pod uticajem Sezana i Gogena, kubista a potom i realista. Studirao je u Parizu kod Antoana Burdela, učenika Ogista Rodena i učitelja Anrija Matisa i Alberta Đakometija.

Po povratku u Jugoslaviju, arhitekta Dragiša Brašovan – poznat po idejnim rješenjima za zgradu Muzeja Nikole Tesle ili Hotela “Metropol” – dizajnirao je Josiću atelje. Između ostalog, u njemu je slikao portrete kralja Petra I i Aleksandra I Karađorđevića. U Zadužbini Ilije M. Kolarca 1937. otvorio je prvo slikarski kurs a potom i školu koju su pohađali Miodrag B. Protić, Zora Petrović, Olga Jevrić, Vera Božičković, Stojan Ćelić, Mladen Srbinović, Matija Vuković, Petar Omčikus, Dušan Džamonja, Bata Mihajlović… Međutim, Titova vlada mu je 1950. zatvorila školu, zabranila mu da izlaže i odbacila ga kao pripadnika buržoazije i nepoželjnu ličnost. Josić je 1955. sa porodicom emigrirao u Francusku. U Parizu je živio sve do smrti 1972. Tamo je i sahranjen, na Monparnasu, uz suprugu Asju Josić. Svojevrsna rehabilitacija njegovog lika i djela upriličena je tek 1997. kada mu je u Narodnom muzeju u Beogradu organizovana retrospektivna izložba.

Kako je Josićev umjetnički opus bio prevelik za čuvanje u kući, njegova porodica je odlučila da slike i crteže proda, zadržavajući samo neke za uspomenu. Velika aukcija, koja je trajala čitav dan, održana je 2016. u pariskoj aukcijskoj kući “Druo”. Tom prilikom gospođa Madlena Cepter je izjavila da je do Josićevih slika veoma teško doći u Beogradu.

Na aukciji u “Madl’artu” naći će se i skulptura “Majka i dete” Petra Palavičinija (1883 – 1962), čiji se radovi ubrajaju među najoriginalnije i najmodernije u jugoslovenskom vajarstvu između dva svjetska rata, u stilu koje je sam autor nazvao spiritualizovani kubizam, potom dosta rijedak “Autoportret” jednog od naših prvih impresionista Pere Popovića (1881 – 1941), kao i nekoliko ranih kubističkih radova Ivana Radovića (1894 – 1973).

Kao kuriozitet, Dejan Popović navodi uljanu sliku Ljube Ivanovića, “inače poznatog po svojim crtežima, koji je rijetko radio portrete u ulju”. Njegov “Portret mladića” (oko 1940) biće ponuđen po početnoj cijeni od 3.200 evra.

Za najskuplje djelo ovoga puta procijenjen je “Portret dr Milana Omčikusa” Paje Jovanovića (1859 – 1957). Početna cijena mu je 6.800 evra.

– To je portret advokata iz tima branilaca grupe kojoj je suđeno zajedno sa Dražom Mihailovićem. Portret mu je poklonio Paja tokom Drugog svjetskog rata – priča Dejan Popović, piše Blic.

Slika je nastala između 1940. i 1944. godine. Milan Omčikus – nije u srodstvu sa slikarom Petrom – naveden je u zapisniku sa izricanja presude Draži Mihailoviću i ostalim “izdajnicima i ratnim zločincima” kao branilac Đure Vilovića, bliskog Dražinog saradnika.

Na prošloj aukciji našla su se i dva ženska portreta Paje Jovanovića, “Portret mlade žene sa ružom” (24.000 evra) i “Portret poluobnažene mlade žene” (14.800 evra), ali nisu prodata.

– Nažalost, interesovanje javnosti za portrete Paje Jovanovića nije veliko. Ipak su njegove žanr-scene te koje su zanimljive kupcima – navodi Dejan Popović.

Svi eksponati sa 53. aukcije od 10 sati su izloženi u Palati Zepter, u Ulici kralja Petra 32 u Beogradu.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu