Svijet

NAKON 18 GODINA, HILJADE IZGUBLJENIH ŽIVOTA "SAD su izgubile NAJDUŽI RAT i vrijeme je da to PRIZNAJU"

Poslije 18 godina rata u Avganistanu, na hiljade izgubljenih života i stotine milijardi protraćenih dolara, Amerika nije uspjela da postigne apsolutno ništa, piše “Forin polisi”.

NAKON 18 GODINA, HILJADE IZGUBLJENIH ŽIVOTA "SAD su izgubile NAJDUŽI RAT i vrijeme je da to PRIZNAJU"
FOTO: SPC. ALEXIS HARRISON/WIKIPEDIA

Rat u Avganistanu vratio se posljednjih dana u centar pažnje svjetske javnosti zbog sugestija da su se Vašington i Kabul približili mirovnom sporazumu po kome će SAD povući većinu svojih trupa. Ove glasine pratila su upozorenja skeptika i penzionisanih generala koji žele da se najduži rat u američkoj istoriji nastavi i da je pobjeda dostižna.

Uslijedio u prijedlog predsjednika Donalda Trampa da pozove talibanske predstavnike u Kemp Dejvidu radi sklapanja sporazuma. Prema nekim izvještajima, Tramp je na kraju popustio pod pritiscima da odustane od ove loše ideje, ali je to najvjerovatnije dovelo do toga da smijeni savjetnika za nacionalnu bezbjednost Džona Boltona.

Foto: Tanjug/AP
Foto: Tanjug/AP

U cijelom tom haosu lako se izgubi šira slika. Može se razmišljati o mirovnim uslovima, preostalim trupama i posljedicama na predstojeće avganistanske izbore, ali surova istina je da su SAD izgubile taj rat. Sve ostalo služi da prekrije strateški neuspjeh, poslije skoro dvije decenije rata i nesagledivih gubitaka, navodi list.

Taj poraz nije strogo vojni jer talibani nikada nisu uništili američku vojsku u velikom oružanom sukobu. Poraz se odnosi na to da ni poslije toliko godina nisu ostvareni politički ciljevi koje su i demokratski i republikanski lideri zacrtali sebi.

Razlog za to je vrlo jasan sudbinu Avganistana ne mogu da određuju stranci udaljeni 11.000 kilometara.

Uslovi za mjere protiv pobune i građenje nacije tamo nikada nisu bili dobri. Zemlja je izolovana, siromašna, planinska i podijeljena na mnogo nacionalnih grupa. Ona nema tradiciju demokratije i lokalne autonomije i snažno se protivi stranom uplitanju.

Centralna vlada bila je i ostala korumpirana, a ulivanje milijarda dolara pomoći samo je pogoršalo taj problem. Vojska i snage bezbjednosti ostali su neefikasni uprkos svim naporima da se oni ojačaju.

Foto: Hedyatullah Amid/EPA
Foto: Hedyatullah Amid/EPA

Talibani su imali utočište u susjednom Pakistanu, što je značilo da mogu da se povuku i sačekaju kada je potrebno.

Na kraju, tvrdnja koju su dijelili Tramp i Barak Obama da je bilo neophodno uskratiti Al Kaidi sigurno utočište bila je sve sumnjivija, posebno nakon što je sin Osame bin Ladena umro, a grupa se raširila po mnogim zemljama.

Pokušaj da se Avganistan preobrti u modernu demokratiju neslavno se završio. Nametanje institucija i kulture drugog društva neminovno povlači negodovanje i posljedice, a posebno ako se za to koristi sirovi instrument poput vojne moći.

Nijedna zemlja ne može da očekuje da pobijedi u svim ratovima, ma koliko snažna bila. Ali bi u najmanju ruku trebalo da uči na greškama i da proba da ih izbjegne u budućnosti. Jedan od načina je da se ne uzimaju savjeti osoba koje su mnogo puta pogriješile. U tom smislu je odlazak Boltona možda i korak u pravom smjeru.

(Foreign policy, Blic)

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu