Banjaluka

Nakon ažuriranja PRESTALA S RADOM: Brojne žalbe na aplikaciju Građanska patrola

Aplikacija Građanska patrola počela je s radom prije pet godina i od tada je imala konstantne probleme.

Aplikacija Građanska patrola
FOTO: GRAD BANJALUKA

S radom je potpuno prestala prije 10 dana i od tada je nemoguće da se pristupi samoj aplikaciji. Brojni građani konstantno ostavljaju negativne recenzije na rad same aplikacije putem gugl prodavnice.

Ova aplikacija je služila da Banjalučani prijavljuju brojne komunalne probleme bez odlaska na šalter i jedno vrijeme je služila svrsi sve dok nije prestala s radom.

Nekad služila svrsi

Banjalučanin Momir T, koji živi u naselju Obilićevo, istakao je za Srpskainfo da je koristio ovu aplikaciju uglavnom kako bi prijavljivao nepropisno odlaganje otpada, kao i kvarove na javnoj rasvjeti.

– U posljednjih nekoliko mjeseci, kad god sam pokušao da uđem u aplikaciju, nešto nije radilo kako treba. Ne znam šta je u pitanju. Od 23. marta se uopšte ne može ući u nju jer me odmah izbacuje. Nadam se da će Gradska uprava riješiti ovaj problem jer je aplikacija, bar dok je radila kako treba, služila svrsi jer su se rješavali problemi nakon prijave – istakao je Momir.

Sličnog mišljenja je i Slavica O. iz naselja Borik, koja je, kako kaže, slala konstantno prijave i aplikaciju smatra dobrom.

– Primjetila sam u proteklih nekoliko dana da se ne može uopšte ući u nju. Kada sam ušla na gugl prodavnicu da vidim šta je problem, vidjela sam masu ljudi da se žali na sam rad aplikacije još unazad par mjeseci. Znam da je bilo neko ažuriranje u prošloj godini i da nisu napravili nešto kako treba – rekla je ona.

Pročitajte još

Iz Gradske uprave su za Srpskainfo kratko rekli da aplikacija Građanska patrola trenutno nije u funkciji iz “tehničkih razloga”, te da je u toku otklanjanje kvara. 

Migracija serverske infrastrukture

Kompanija DVC Solušns, koja je radila aplikaciju Građanska patrola, objasnila je za Srpskainfo gdje je i zašto došlo do kvara na samoj aplikaciji. Tvrde da je Grad Banjaluka u saradnji s kompanijom “Lanako” radio migraciju serverske infrastrukture, gdje se nalazi aplikacija, bez konsultacije s njima.

– U principu, mi na to ne možemo uticati uopšte, jer nemamo pristup tom serveru. Aplikacija nije kod nas u upravljanju, nego kod kompanije “Lanako”. Oni su to sve prebacivali i sada trebaju završiti i omogućiti da aplikacija ponovo počne s radom – istakli su iz DVC Solušns.

Otkako je aplikacija počela s radom, iz Gradske uprave nisu dali informaciju koliko je koštala sama aplikacija i da li ju je neko donirao besplatno ili je plaćena. 

Na gugl prodavnici aplikacija Građanska patrola ima ocjenu dva, od 174 recenzija.

Nižu se negativni komentari

Jedna od Banjalučanki je napisala da je aplikacija beskorisna i da svaki odgovor glasi “ovo je prijava za komunalnu policiju”.

– Čemu uopšte služi građanska patrola ako im se ne može prijaviti neki problem koji se dešava u ulici, naselju i slično – pita se ona.

Unazad dvije godine dolazili su slični komentari. Da aplikacija ne radi kako treba, da je treba ugasiti, da ne služi svrsi, iako se Grad i Gradska uprava konstantno hvale da imaju bezbroj prijava i da se na osnovu tih prijava rješavaju problemi.

Tokom prošle godine, putem aplikacije Građanska patrola, Banjalučani su bili aktivni i prijavljivali nepravilnosti na koje su nailazili u gradu.

Tako je, prema navodima Grada, ukupno zabilježeno nešto više od 4.000 prijava, od kojih se najviše odnosilo na kvarove na javnoj rasvjeti, nepropisno odlaganje otpada, održavanje zelenih površina i puteva, kao i oštećenja komunalne opreme, koja je često na meti nesavjesnih pojedinaca. Do sada je više od 8.880 Banjalučana preuzelo ovu mobilnu aplikaciju, namijenjenu za prijavu komunalnih problema.

Šta je tačno Građanska patrola?

Aplikacija Građanska patrola omogućava da građani putem svojih mobilnih telefona, bilo gdje u gradu i bilo kada, fotografišu određeni problem na koji naiđu i da o tome, putem aplikacije, obavijeste gradske službe, koje će dalje preduzimati potrebne korake.

Aplikacija je dostupna putem postojećih platformi Play store i App store, potpuno besplatno. Koristi se bez registracije, sve proslijeđene prijave su anonimne, a Banjalučani koji žele povratnu informaciju za probleme koje su prijavili mogu ih dobiti putem Odsjeka za saradnju sa građanima – Kancelarije za građane, na telefon broj: 051/244-471 ili mejl: [email protected].

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu