Društvo

"Naše zdravlje je u NAŠIM RUKAMA" Otvoren Simpozijum Udruženja medicinskih sestara, tehničara i babica

Ministar zdravlja i socijalne zaštite Republike Srpske Alen Šeranić otvorio je večeras u Trebinju 19. Simpozijum Udruženja medicinskih sestara, tehničara i babica sa međunarodnim učešćem pod sloganom "Naše zdravlje je u našim rukama".

"Naše zdravlje je u NAŠIM RUKAMA" Otvoren Simpozijum Udruženja medicinskih sestara, tehničara i babica
FOTO: SRNA

Šeranić je, prije početka Simpozijuma, rekao novinarima da se u proteklih godinu dana pokazalo koliko je ova profesija važna za zdravstveni sistem u Srpskoj, te da su medicinske sestre, tehničari i babice njegov “istinski stub”.

On je istakao da je Udruženje medicinskih sestara, tehničara i babica važan partner resornog ministarstva, koje im je dalo priliku da kreiraju sistem u kojem rade, te načine za svoje usavršavanje.

– U okviru Vlade u posljednjih godinu dana gledali smo kako da poboljšamo plate, da dodijelimo jednokratne pomoći i radićemo na tome da to bude veće i bolje. Kada govorimo o profesiji, o kompetencijama, dali smo priliku da zajednički kreiramo određena zakonska i podzakonska rješenja – rekao je Šeranić.

On je dodao da su akcione planove i sve ono što se očekuje u evropskoj budućnosti pisale medicinske sestre, a resorno ministarstvo će uvijek dati podršku i naći rješenja za eventualne probleme.

Pomoćnik generalnog direktora Univerzitetsko-kliničkog centra Republike Srpske u Banjaluci Zvezdana Rajkovača rekla je da ova ustanova ima najveći broj članova Udruženja i najveći broj učesnika Simpozijuma.

– Svjesni smo da se razvoj nauke i tehnologije odražava na razvoj medicine i znamo da nije važno samo edukacija i napredovanje u struci ljekara, već je jako bitno napredovanje u struci medicinskih sestara, tehničara i babica – rekla je Rajkovača.

Ona je dodala da je Univerzitetski-klinički centar Republike Srpske finansijski najviše pomogao Simpozijum.

Predsjednik Udruženja medicinskih sestara, tehničara i babica Republike Srpske Živana Vuković Kostić rekla je da je na Simpozijumu prijavljeno oko 150 učesnika iz Slovenije, Hrvatske, Makedonije, Švajcarske, Njemačke i drugih zemalja.

– Bavićemo se, ne samo kovidom koji je prošle godine svima nama bio glavna tema, već i etikom u sestrinstvu, koliko smo dobro zaštićeni u radu, pandemijom, uniformama kao zaštitniku profesije. Imaćemo modnu reviju istorijskih uniformi za medicinske sestre – rekla je Kostićeva.

Ona je istakla da je pandemija pokazala značaj i ulogu medicinske sestre u zdravstvenom sistemu, te da su imali dobru podršku i da su građani shvatili da je to izuzetno težak i odgovoran posao koji zahtijeva puni angažman.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu