Politika

Nedeljko Čubrilović za SRPSKAINFO: DNS ostaje jedinstven, o imenu premijera nismo razgovarali u koaliciji

Kao što ni svi glasači SDS i PDP neće glasati za Vukotu Govedaricu i Mladena Ivanića, tako ni svi glasači SNSD neće glasati za predsjednika Milorada Dodika i Željku Cvijanović. Niko ne može garantovati kako će glasati baš svi glasači DNS. Ali, da će DNS u velikom procentu podržati naše zajedničke kandidate, u to sam potpuno siguran.

Nedeljko Čubrilović za SRPSKAINFO: DNS ostaje jedinstven, o imenu premijera nismo razgovarali u koaliciji
FOTO: DEJAN BOŽIĆ/RAS SRBIJA

To u intervjuu za Srpskainfo kaže zamjenik predsednika DNS i predsjednik Narodne skupštine Srpske Nedeljko Čubrilović odgovarajući na pitanje da li se koalicioni sporazum vladajućih stranaka poštuje na terenu.

Sasvim je sigurno da ćemo ispoštovati koalicioni sporazum naših stranaka. Moj dosadašnji rad u predizbornoj kampanji i iskustvo koje imam govori u prilog toj činjenici. Vidim po podršci na skupovima koliko su ljudi opredijeljeni da ispoštuju stav stranke, da podrže ono što je stranka potpisala prije kampanje. DNS ima veoma vjerne članove, koji poštuju potpisane sporazume i stav svoje stranke – kaže Čubrilović.

Čiji će biti premijer RS u slučaju pobjede koalicije? Da li ste vi jedan od kandidata?

O tome je bilo mnogo manipulacija. Vjerujte da nije bilo riječi ni na jednom sastanku o tome ko će dati premijera, a ko kandidate za druge pozicije u slučaju pobjede, u koju ne sumnjam. Pogotovo nije bilo riječi o konkretnim imenima. To nikad na taj način nije rađeno, pa nije ni sada. Dvadesetak godina smo u koaliciji i dobro se poznajemo. U koalicionom sporazumu stoji da će prva birati ona stranka koja ima drugi izborni rezultat u koaliciji. Da li je to pozicija premijera ili neka druga, o tom potom. Za nas u DNS je važno da napravimo dobar rezultat, da imamo osnovu za dobre pregovore, a siguran sam da neće biti sporna nijedna funkcija u daljim pregovorima o formiranju vlasti u RS i na nivou BiH.

Foto: Dejan Božić/RAS Srbija
Foto: Dejan Božić/RAS Srbija

Kako komentarišete spekulacije o sukobima pojedinih kandidata DNS u predizbornoj kampanji?

Ne bih rekao da su to sukobi. To je prisutno u gotovo svim strankama, gdje pojedini kandidati sa liste žele bolje da se pozicioniraju, da se bolje predstave javnosti, da dobiju što više glasova. Ne vjerujem da ti, kako kažete, sukobi nose neke lične konotacije. Vjerujem da će poslije proglašenja izbornih rezultata sve doći na svoje mjesto i DNS će ostati kompaktna stranka. Inače, naša politika je politika sabornosti, gajimo politiku kompromisa, rješavamo sporazumom sve probleme i nesuglasice, ne samo unutar stranke, nego i unutar stranaka i naroda. Spremni smo uvijek napraviti korak unazad, naći kompomis za bilo koje rješenje. Mislim da je to najbolji put i za Srpsku, i za BiH.

Kako gledate na najavu predsjednika Srbije Aleksandra Vučića da će nakon izbora iznijeti dokaze o miješanju stranaca u izbore u RS? Da li ste na nedavnom sastanku razgovarali o tome?

Ne konkretno. Ali, kao što sam već rekao, treba imati u vidu činjenicu da je gospodin Vučić čovjek koji ima najbolje informacije na ovom prostoru. To što kaže treba uzimati najozbiljnije i siguran sam da on svaku svoju izjavu prethodno dobro odmjeri.

Da li bi eventualni Vučićev dolazak u Srpsku u vrijeme predizborne kampanje predstavljao miješanja u izbore?

Neki infrastrukturni projekti u kojima je Srbija učestvovala kroz finanijsku podršku završavaju se upravo sada. Tako se jednostavno podudarilo. I da nije predizborna kampanja, onda to niko ne bi zvao miješanjem. Budući da je kampanja, to se tretira kao miješanje. Sjetite se samo otvaranja škola, bolnica, mostova, uvijek je tu neko bio ispred vlasti u Srbiji, i nikada niko to nije smatrao za neko miješanje u naše unutrašnje stvari. Vučić i Srbija poštuju Dejtonski sporazum. Odgovorno mogu da kažem da nema direktnog miješanja ni u izborni proces. Srbija će raditi sa onima koji dobiju podršku naroda. To nije miješanje nego saradnja i pažnja Srbije prema BiH, Srpskoj i srpskom narodu.

Foto: Dejan Božić/RAS Srbija
Foto: Dejan Božić/RAS Srbija

Koja je, prema vašem mišljenju, ključna poruka koju je ministar inostranih poslova Rusije Sergej Lavrov poslao iz Banjaluke?

Mislim da je ključna poruka da Rusija poštuje Dejton. To je sasvim dovoljno za Republiku Srpsku kao nekoga ko je direktno zainteresovan za poštovanje Dejtona. Za nas je jako važno da je vidljivost Srpske na političkoj sceni poslije posjete Lavrova znatno bolja i za nas povoljnija.

Da li je protekli mandat Narodne skupštine RS ispunio Vaša očekivanja? Po čemu ćete ga pamtiti?

Po dinamici u parlamentu. Prvi put smo imali npr. razmatranja interpelacija na zahtjev opozicionih poslanika, kao i zakazivanje posebnih sjednica na zahtjev onih koji su imali pravo da ih traže. Da li je moglo bolje? Svakako da jeste, ali moramo još jednom konstatovati da je ovaj parlament ipak bio najefikasniji u ovom zemlji, da smo završili sve planirane sjednice, da nijedan zakon nije čekao na usvajanje.

Saradnja parlamenata

Sa predsjednicom Skupštine Srbije Majom Gojković potpisali ste Memorandum o formiranju komisije za saradnju dva parlamenta. Na koji način će se to ogledati u praksi?

Memorandum je došao kao plod dugogodišnje dobre saradnje parlamenata. Prije desetak godina potpisan je protokol o saradnji, a na bazi Sporazuma o specijalnim i paralelnim vezama RS i Srbije. Ovo sada je kruna te saradnje i njen najviši stepen. Na čelu komisije biće dva predsjednika kao kopredsjedavajući. Saradnja Srpske i Srbije nikada nije bila konkretnija nego u ovom mandatu. To se ogleda direktnom podrškom na terenu, ulaganjima u vrtiće, škole, bolnice, infrastrukturne projekte. Kako narodne skupštine utiču na to? Pa sve to mora da se uokviri u zakonska rješenja da bi bilo provodivo i mi smo to radili brzo i efikasno. Pored toga, tu su i druga pitanja koja se tiču naših građana iz oblasti obrazovanja, kulture, zdrastva i slično. U tom pogledu, veoma važna je saradnja skupštinskih odbora i njihova stalna komunikacija.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu