Društvo

Nerješiv problem pasa lutalica u Glamoču: Sumnje u trovanje i likvidacije opterećuju ljubitelje životinja

Uginuli psi bez vlasničkog nadzora, na više mjesta u Glamoču, navode na sumnju da su otrovani ili ustrijeljeni, što je nedopustivo, tvrde ljubitelji životinja iz ovog mjesta u Federaciji BiH.

Nerješiv problem pasa lutalica u Glamoču: Sumnje u trovanje i likvidacije opterećuju ljubitelje životinja
FOTO: USTUPLJENA FOTOGRAFIJA

Mještanka Đurđica Đukić je za Srpskainfo kazala da je problem pasa lutalica evidentan ali da se rješavanje tog problema mora tražiti putem azila ili nekog drugog vida zbrinjavanja.

– U Glamoču ima neshvatljivo veliki broj pasa lutalica. Postoji više objašnjenja odnosno odgovora na pitanje, otkud toliko ovih životinja. Mnogi smatraju da su dovezeni iz drugih opština koje su tako pronašle način da riješe svoj a drugome to jest Glamoču stvore nerješiv problem – kazala je Đurđica koja smatra da lokalna vlast treba na human način da se izbori sa tim i spriječi svaki vid maltretiranja i likvidaciije pasa.

FOTO: USTUPLJENA FOTOGRAFIJA
FOTO: USTUPLJENA FOTOGRAFIJA
FOTO: USTUPLJENA FOTOGRAFIJA
FOTO: USTUPLJENA FOTOGRAFIJA
FOTO: USTUPLJENA FOTOGRAFIJA
FOTO: USTUPLJENA FOTOGRAFIJA

Stanovnici Glamoča kažu da se broj napuštenih pasa svakodnevno povećava.

– Zakonom o zaštiti životinja odgovornost imaju i opštine i kanton. Niko ništa ne preduzima i to je vidljivo i po drugim opštinama  smatra lokalni aktivista Siniša Šolak.

U Glamoču je do skora djelovalo Udruženje za zaštitu životinja, ali je zbog nemogućnosti finansiranja prestalo sa radom.

– Bilo je pokušaja da se oformi azil u Glamoču za lokalne i kantonalne potrebe, urađena je projektna dokumentacija, međutim kad se krenulo u realizaciju, opštine nisu pokazale interes da finansijski učestvuju u tom projektu – izjavila je Jelena Mišković, jedan od osnivača ugašenog Udruženja za zaštitu životinja.

Ona smatra da je to kompleksna oblast koju bez podrške lokalne vlasti, a na šta ih obavezuje zakon, nije moguće riješiti na volonterskim osnovama.

– Vjerujem da će uskoro, ako se ovakva praksa nastavi, Glamoč biti preplavljen napuštenim psima. Veliki problem je i izbjegavanje i prebacivanje odgovornosti sa jedne institucije na drugu – smatra Jelena Mišković.

Podsjećamo, volonteri  su deset godina hranili, liječili, sterilizovali, vaksinisali i udomljavali napuštene pse.

Fondacija “Dog Trast” pet godina je besplatno sterilizovala, čipovala, vaksinisala i brinula o napuštenim psima. Tim programom obuhvaćeno je četiri hiljade pasa na području Livanjskog kantona.

Ova Fondacija planirala je pomoći lokalnim vlastima da u punom kapacitetu preuzmu brigu o psima litalicama, ali se to nije dogodilo u očekivanom obimu, smatraju volonteri.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu