Društvo

Neusaglašeni rokovi između ŠG i Udruženja za ogrev u Gradiški: Penzioneri traže isporuku drva

Isporuka ogrevnog drveta za penzionere od strane Šumskog gazdinstva „Gradiška“ kasni, zbog čega mnogi strahuju da će prije stići zima nego kamioni natovareni trupcima.

Neusaglašeni rokovi između ŠG i Udruženja za ogrev u Gradiški: Penzioneri traže isporuku drva
FOTO: MILAN PILIPOVIĆ/RAS SRBIJA

Šumsko gazdinstvo je i ove godine ugovorilo isporuku ogrevnog drveta udruženjima penzionera, ratnih vojnih invalida, porodicama poginulih boraca te drugim socijalnim kategorijama. Šumari su se obavezali da će ogrevno drvo isporučiti po 55 KM plus četiri KM za prevoz po kubnom metru uz otplatu u šest rata.

U Udruženju penzionera u Gradiški strahuju da isporuka neće biti završena na vrijeme, prije hladnih dana, zbog čega mnogi penzioneri koji još nisu dobili drvo na kućne adrese, negoduju. Istovremeno, u ŠG ne osporavaju primjedbe zbog kašnjenja u isporuci ogrevnog drveta navedenim kategorijama stanovništva, ali imaju objašnjenje.

Ugovor između Javnog preduzeća „Šume RS” i Fonda PIO RS sačinjen je i potpisan u aprilu, a naše obaveze podjeljene po kvartalima. Posljednji kvartal od oktobra do decembra obavezuje nas na isporuku za 480 penzionera i mi se uklapamo u tu dinamiku – uvjerava Milan Sredojević, direktor ŠG „Gradiška”.

Foto Milan Pilipović/RAS Srbija
Foto Milan Pilipović/RAS Srbija
Milan Sredojević

On smatra da problem nije u šumarskom preduzeću nego penzionerskom tumačenju obostranih obaveza preciziranih ugovorom.

– Penzionerska udruženja su u svojim internim aktima navela da će ogrevno drvo biti isporučeno zaključno sa 30. septembrom. Jasno je da nisu usaglašeni interni akti po tom pitanju sa ugovorom između Fonda PIO i „Šume RS” kojim je određen rok do kraja godine  – kaže Sredojević.

U ovom preduzeću ne osporavaju da je optimalno vrijeme za isporuku ogrevnog drveta u ljeto i jesen, a ne tokom zime i zato, kaže Sredojević, nastoje ubrzati sječu i prevoz. On sugeriše penzionerima da naredne godine, ranije počnu ugovarati isporuku ogrevnog drveta, jer će time izbjeći sadašnje probleme, a šumari imati više vremena za isporuku, prije hladnih dana.

U Udruženju penzionera u Gradiški kažu da još 50 njihovih članova nije dobilo ugovorene količine ogrevnog drveta, zbog zahtijevaju da što prije budu ispoštovane ugovorene obaveze.

Ostoja Popović, predsjednik udruženja ističe da su tim povodom ove sedmice razgovarali sa rukovodiocima ŠG „Gradiška”.

– Svjesni smo da šumari poštuju ugovorene rokove, ali za naše penzionere koji još nisu došli na red, to je kasno. U Šumskom gazdinstvu, čiji direktor je bio na sastanku u našem udruženju, obećali su da će sve obaveze izmiriti do kraja oktobra –  rekao je Popović. Podsjeća da su penzioneri otplatili veći dio rata za ogrev kojeg nisu dobili i da nisu u mogućnosti tražiti druga rješenja, pogotovo kupovati drvo na tržištu po znatno višim cijenama.

Foto Milan Pilipović/RAS Srbija
Foto Milan Pilipović/RAS Srbija
Ostoja Popović

Inače, do kašnjenja u realizaciji preuzetih obaveza od 10 odsto u odnosu na plan došlo je, pored ostalog zbog manjka radnika u šumarstvu. Inače, u ŠG „Gradiška” nemaju ogrevnog drveta u maloprodaji jer su sve količine rezervisane za ugovorenu isporuku. Izuzetak je prodaja na panju, uz znatno niže cijene i obavezu kupaca da u vlastitom aranžmanu sijeku drvo. Svima, bar za sada ide u prilog „miholjsko ljeto” jer su temperature visoke te mnogi uopšte ne koriste grijanje.

Foto MIlan Pilipović/RAS Srbija
Foto MIlan Pilipović/RAS Srbija

Među uzrocima nestašice ogrevnog drveta je i sve veći izvoz ovog energenta u zemlje EU. Cijena izvezene palete je 150 evra, a na domaćem tržištu 160 KM, ističu vlasnici preduzeća koja se bave rezanjem, cijepanjem i izvozom ogrevnog drveta. Zbog velike potražnje, ali i manjka radnika u šumi, cijene ogrevnog drveta stalno rastu. Kubik takozvane metrice ogrevnog drveta, koja se nekad mogla kupiti za 60 KM, sada košta 80 KM, plus  rezanje i cijepanjenje, što cijenu po metru uvećava za 10 KM.

Nepromijenjene cijene Toplane

Gradiška „Toplana” na vrijeme je počela grijanje za 1.380 stanova, kuća i poslovnih objekata, a cijene su na nivou prošlogodišnjih. Za fizička lica to je 1,65 KM po stambenom kvadratu, a za pravna 138 KM po megavatu. U ovom preduzeću kažu da imaju dovoljno biomase za sezonu.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu