Društvo

Nisu sve ijade za jelo: Srbija poznata po roštiljijadi, kupusijadi, gitarijadi, mud(r)ijadi...

Kao zemlja koja je kroz istoriju doživjela brojna ukrštanja tradicija i kultura, Srbija se oduvijek izdvajala i po gastro specijalitetima koji su spoj orjenta i specijaliteta porijeklom iz zapadne Evrope, a na specifične ukuse i jedinstvene recepte ponosni su i građani i kuvari koji organizuju i učestvuju na brojnim „ijadama“ kod nas.

Nisu sve ijade za jelo: Srbija poznata po roštiljijadi, kupusijadi, gitarijadi, mud(r)ijadi...
FOTO: ZORAN ILIĆ/RAS SRBIJA

Kada kažete „ijada“ prvo na šta se pomisli je „raj za opuštanje, druženje uz kvalitetna jela, napitke, zanimljivosti, muziku, igru, ples, sport, ali prvenstveno su to degustacije specijaliteta vještih amatera i profesionalnih kuvara i mesara.

FOTO: ZORAN ILIĆ/RAS SRBIJA
FOTO: ZORAN ILIĆ/RAS SRBIJA

„Ijade“ se organizuju i za susrete mladih koji se školuju, i na njima se okuplja veliki broj studenata matematičkih, filozofskih i drugih fakulteta.

Naravno, nisu sve „ijade“ posvećene hrani, ali su za razliku od pjesničkih, filozofskih, muzičkih i svih drugih, posjećenije, sve češće poprimaju humanitarni karakter.

Roštiljijada

FOTO: JUGPRESS/USTUPLJENE FOTOGRAFIJE
FOTO: JUGPRESS/USTUPLJENE FOTOGRAFIJE

Najpoznatija „Roštiljijada“, je ove godine 32. put počela 22. avgusta i trajaće do nedelje, 28. avgusta.

Kako tradicija nalaže, obarali su se rekordi i ove godine i pljeskavicu najvećeg prečnika napravila je ekipa restorana „Koliba“.

Majstori roštilja su napravili pljeskavicu tešku 67 kilograma i 200 grama, i oborili su prošlogodišnji rekord kada su napravili pljeskavicu od 67 kilograma. Prečnik pljeskavice nakon pečenja iznosio je 171 centimetar, a debljina je 2,4 centimetara.

Posjetioci tvrde da tokom „Roštiljijade“ Leskovac postaje centar najukusnijih speciliteta ove vrste i da samo lekovački roštilj ima „ono nešto“.

Žumarijada

Popularna „Žumarijada“ je održana krajem jula u organizaciji MZ „Kladurovo“ i KUD „Izvor mladosti“ pod pokroviteljstvom opštine Petrovac na Mlavi.

Organizatori u najavi kažu da veliki broj mještana i gostiju poseti takmičenje u pripremanju žmara, starog, tradicionalnog vlaškog jela, kao i kulturno umetnički program.

Pročitajte još

Tajnu spremanja znaju samo majstori, mada je recept vrlo jednostavan. U velikom kazanu kuva se ovčje meso. Kada je skuvano, meso se vadi, ručno usitnjava i ponovo vraća na vatru. Dodaju mu se kukuruzno brašno, praziluk i mast i sve miješa se dok se ne dobije neophodna gustina. Priprema traje čak 16 sati i tada je žumijere ili žmare spremna za posluženje.

Gitarijada

Zaječar je među rijetkim gradovima u svetu koji može da se pohvali festivalom koji ima tradiciju dužu od pola vijeka.

„Gitarijada“ u ovom gradu je poznata nadaleko po nastupu velikog broja kvalitetnih izvođača.

Muzička „ijada“ je orjentisana na kvalitetnu rok muziku i održava se svakog ljeta, a program se sastoji iz takmičenja demo bendova i revijalnih nastupa poznatijih grupa.

Organizatori „Gitarijade“ kažu da je to najveći festival mladih i neafirmisanih bendova u jugoistočnoj Evropi. Trenutno je u toku i traje do 27. avgusta.

Šljivijada

U Blacu se već 20 godina organizuju „Dani šljive“, odnosno „Šljivijada“. Krajem avgusta veliki broj proizvođača i prerađivača izlaže proizvode od šljiva i popularna su i takmičenja na ovom susretu.

U ovom kraju se nalazi najveći broj stabala šljiva po broju stanovnika i odatle su i van granica Srbije poznata gazdinstva i prerađivači koji kvalitetno rade.

Održano je takmičenje za izbor najboljeg šljivika u 2022. godini, izbor najuspešnije žene u poljoprivrednoj proizvodnji u Blacu, izbor najboljeg mladog voćara i izbor najboljeg mladog stočara.

Prvi put održano je takmičenje u pravljanju pekmeza od šljive i dodeljene su nagrade za najboljeg proizvođača šljivovice.

FOTO: SNEŽENA KRSTIĆ/RAS
FOTO: SNEŽENA KRSTIĆ/RAS

Kupusijade

U nedelju 28. avgusta, u opštini Lučani u MZ „Puhovo“ održaće se sedma „Kupusijada“.

Prijave za takmičenje u spremanju jela od kupusa se primaju do 26. avgusta.

Osim u kuvanju, učesnici se nadmeću i u raznim sportsko – zabavnim disciplinama. Nastupaju folklorne grupe.

Među poznatijima je i „Kupusijada“ u Mrčajevcima, koja će biti održana od 16. do 18. septembra.

Organizuje se od 2002. godine, traje tri dana. Takmičarskog je karaktera, i učesnici pripremaju kupus u zemljanom loncu, takozvani svadbarski kupus. U pratećem programu nastupaju pjevači, orkestri i folkorni ansambli.

Nadaleko poznata „Kupusijada“ je svakako kupus „ijada“ koja se organizuje u Futogu.

Ponosni na svoju autohtonu sortu kupusa koju jedino proizvode Futožani, prošle godine su u novembru organizovali mini radionice za decu „Mini kupusijade“ i takmičili su se dva dana u kuvanju slatkog i kiselog kupusa, kao i za izbor najteže glavice futoškog kupusa.

FOTO: SLAĐANA R. MRKONJIĆ/RAS SRBIJA
FOTO: SLAĐANA R. MRKONJIĆ/RAS SRBIJA

Mud(r)ijada

Ovogodišnja „Mud(r)ijada“ će se održati 2. i 3. septembra u Lunjevici, kod Gornjeg Milanovca.

Naša, a svetska „ijada“ u spremanju specijaliteta od bijelih bubrega, testisa, i narodni sabor.

Susret je osnovan u Šaranima, a poseban je po tome što se kuvari takmiče u pripremi jela od bijelih bugregakonja, jarčeva, bikova i drugih životinja. Učestvuju i ekipe iz inostranstva, a jela ocjenjuje višečlani žiri.

Pobjednik osvaja prelaznu statuu.

Štrudlijada

Udruženje žena “Dolovke”, 23. put priprema manifestaciju u Dolovu pod nazivom „Štrudlijada“.

Centralni program biće održan u subotu, 3. septembra u Dolovu.

Od 30. avgusta do 1. septembra manifestacija takmičarskog karaktera će biti promovisana i u Pančevu, kada će na Korzou biti postavljeni štandovi sa štrudlama.

Oda štrudlama okuplja stotine žena, domaćica i drugih majstora u pravljenju slatkog psecijaliteta, raznih peciva i ručnih radova.

Cilj ove „ijade“ je očuvanje i popularizacija starih srpskih običaja, jela i kolača – posebno štrudli, koja je zaštitni znak i lokalni specijalitet. Atraktivni dio manifestacije je prodajna izložba štrudli, kao i izložba ručnih radova, uz prateći kulturno-umetnički program.

Pečenijada

Od 9. do 11. septembra u Stopanji, više hiljada posjetilaca degustira vruće pečenje.

Peku se prasići i jagnjići i degustiraju se domaći specijaliteti od šljive, kruške i grožđa. Nastupaju pjevači i foklorni ansambli.

Najmlađi se takmiče u sportskim disciplinama, prošle godine održana je revija bajkera. Organizator je opština Trstenik.

Rakijada

U Pranjanima se održava „Rakijada“ i ove godine počinje 1. oktobra.

Prvi put je održana 2002. godine, a osnovali su je mještani sela koji su se takmičili ko više može da popije.

Kasnije je ova manifestacija postala poznata u celoj Srbiji i šire.

Uz takmičare iz Srbije učestvuju i gosti iz Poljske, Češke, Hrvatske, Slovenije i drugih zemalja.

U pitanju je manifestacija zabavnog i takmičarskog karaktera u više kategorija. Učesnici se takmiče ekipno u ispijanju rakije, nagrađuju se najbolje voćne rakije, zatim najbolje pite gibanice i gulaši.

Čvarkijada

U Valjevu će se održati 9. oktobra Festival duvan čvaraka, poznatiji kao „Čvarkijada“.

U pitanju je brend tog kraja Srbije koji okuplja mnogo posjetilaca.

Na ovoj „ijadi“ se pruža jedinstvena prilika da gosti vide kako se pripremaju čvarci po receptu starom 200 godina koji je izum ondašnjih lokalnih mesara.

U takmičarskom programu se prave duvan čvarci, a organizuje se i prodajni dio u kom se osim čvaraka može kupiti med, vino, rakija, rukotvorine i drugo.

Testijada i druge “ijade”

Beograd, Dom omladine, će 15 i 16. oktobra biti mesto održavanja „Testijade“, odnosno „Testivala“, kulinarskog šou programa na kom će se održati promocija tradicionalne srpske kuhinje.

Biće organizovana prodajna izložba domaćih proizvoda, ali će posetioci moći da prisustvuju i radionicama. Najvažnija tema radionice biće salčići, domaća lisnata tijesta, koji mnogi nazivaju srpskim kroasanima.

Najpoznatije „ijade“ najavljene za novembar su „Sarmijada“ u Bačkoj Topoli, zatim „Rakijada“ u Ljutovu, „ijada“ kobasica i čvaraka u Novom Sadu.

Januar je rezervisan za „Pršutijadu“ u Mačkatu, februar za „Slanijadu“ u Kačarevu, i „Kobasicijadu“ u Turiji. U martu se održava „Butkicijada“ u Subotici, u aprilu „Tortijada“ u Jagodini, „Tucanijada“ u Mokrinu, „Pihitjada“ u Rumenki…

Zanimljive su i „Jagnjijada“ u Krupcu kod Pirota i Donje Ljubiviđe, „Kulenijada“ u Erdeviku, „Štrudlijada“ u Novom Miloševu, „Bostanijada“ u Osipaonici, „Belmužijada“ u Svrljigu i druge piše Blic.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu