Politika

OBDUKCIJA TIJELA Stanković: Neadekvatna zatvorska kazna za surovo UBISTVO DJEČAKA

Patolog iz Beograda Zoran Stanković rekao je da prvostepena presuda Suda BiH od 10 godina Elfeti Veseli za ubistvo dječaka Slobodana Stojanovića 1992. godine kod Zvornika nije adekvatna, s obzirom na to da je ubijen na monstruozan i surov način i da je u zadnjim trenucima života pretprio veoma teške patnje i bol.

OBDUKCIJA TIJELA Stanković: Neadekvatna zatvorska kazna za surovo UBISTVO DJEČAKA
FOTO: FOTO: YOUTUBE/SCREENSHOT

Stanković, koji je radio obdukciju tijela dječaka Slobodana i svjedočio pred Sudom BiH u procesu protiv Veselijeve, bivše pripadnice takozvane Armije BiH, rekao je da se nada da će tužilac u drugostepenom postupku tražiti povećanje kazne protiv nje, ali i kažnjavanje njenog starješine Sakiba Halilovića, koji je prvostepenom presudom oslobođen.

Govoreći o dječakovim povredama, Stanković je rekao da je tijelo Slobodana bilo ekshumirano poslije više mjeseci i da su na njemu bile odmakle truležne promjene.

On je naveo da je tokom pregleda konstatovano da je dječaku iz neposredne blizine u glavu bio ispaljen projektil iz ručnog vatrenog oružja.

To znači da mu je prislonjena cijev ručnog vatrenog oružja, najvjerovatnije, pištolja u glavu i da je zadobio tu povredu – naveo je on.

Stanković je naveo da je dječak imao i jednu sjekotinu na tkivu poglavine (kosmati dio glave), da mu je nedostajalo uho, kao i da mu je stomak bio rasporen u obliku krsta.

– Ova posjekotina na vratu o kojoj se priča, nije mogla da se vidi zbog nastalih truležnih promjena. Kada je tijelo ekshumirano iz masovne grobnice sa tijelima još tri, četiri ili pet boraca i kada je doneseno na obdukciju, neke tkivne strukture na prednjoj strani vrata više nisu postojale – kaže Stanković.

Prema njegovim riječima, prilikom iznošenja tijela iz vreće, glava se odvojila od donjeg dijela tijela, što na direktan ili indirektan način znači da je na vratu ili oko njega postojala neka sjekotina, ali je patolizi nisu vidjeli jer nisu postojale mekotkivne strukture.

– Prema tome, u saradnji sa svjedocima, Sud BiH je mogao da navede i tu činjenicu, a zašto nije, to je sad nešto drugo – rekao je Stanković.

Stanković je podsjetio da je na suđenju u Sarajevu rekao da je dječak Stojanović umro nasilnom smrću, da je smrt ubilačkog porijekla i da je ostvarena na jedan surov, bezosjećajan način od Veselijeve i drugih pripadnika takozvane Armije BiH oko nje.

On je rekao da sama smrt djeteta budi težak osjećaj za sve koji znaju šta je dijete i one koji su odgajali djecu, kao i da je poslije obdukcije imao veoma često kontakte sa članovima Slobodanove porodice, majkom i ocem, i znao za njihovu tugu i bol za njihovim djetetom.

– Istovremeno, s jedne strane, mogu da kažem da sam zadovoljan što su krivci kažnjeni, a, sa druge, osjećam tugu i bol za jednim životom koji je poslije toliko godina mogao da bude krunisan i sopstvenom porodicom i djecom. U svakom slučaju, nisam zadovoljan visinom kazne – kaže Stanković i ističe da se nada da će tužilac podnijeti zahtjev za povećanje kazne.

On je rekao da se nada da će Veselijeva, koja je kao pripadnik Diverzantskog voda Komande združenih jedinica Liplje, Kamenica, takozvane Armije BiH ubila dječaka, kao i Halilović, njen nadležni starješina, dobiti zasluženu kaznu u drugostepenom postupku.

Stanković je ocijenio da je ovo jedna od rijetkih presuda nad ubijenim Srbima u BiH, ali je oslobođen nadređeni, koji bi, prema komandnoj odgovornosti, principu koji je primjenjivan prilikom presuda u Hagu, morao da bude sankcionisan visinom kazne koja bi se mjerila godinama.

On je istakao da je Sud BiH ovom presudom, kao i oslobađajućom izrečenom u predmetu muslimanskom ratnom komandantu u Srebrenici Naseru Oriću, sam sebe dezavuiše.

– Ljudi koji su donosili ovakve presude sigurno ubuduće neće imati miran san, s obzirom na to da osjećaj griže savesti počne da funkcioniše – rekao je Stanković.

Sud BiH izrekao je juče prvostepenu presudu kojom je Elfeta Veseli osuđena na 10 godina zatvora za svirepo ubistvo dvanaestogodišnjeg dječaka Slobodana Stojanovića 1992. godine kod Zvornika.

Sakib Halilović oslobođen je optužbi da je posmatrao ubistvo dječaka i propustio da, kao komandant Diverzantskog voda Komande združenih jedinica Liplje, Kamenica, takozvane Armije BiH, kazni Veselijevu koja je bila pripadnik ovog voda.

Tužilaštvo BiH teretilo je Elfetu Veseli da je kao pripadnik Diverzantskog voda Komande združenih jedinica Liplje, Kamenica, takozvane Armije BiH u drugoj polovini jula ili prvoj polovini avgusta 1992. godine ubila dvanaestogodišnjeg Slobodana Stojanovića u naselju Bajrići-Novo Selo na području Kamenice.

Prema optužnici, Veselijeva je na najsvirepiji način ubila dječaka tako što mu je, dok je bio na biciklu, prišla s leđa i zaklala ga nožem.

U optužnici je navedeno da je Sakib Halilović, koji je bio komandant Diverzantskog voda, znao da je njegova podređena počinila ovo krivično djelo, ali nije preduzeo neophodne mjere da ona bude kažnjena.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu