Društvo

OBNOVLJIVI IZVORI ENERGIJE Podsticaji privatnicima ostaju, naknada potrošačima nije promijenjena

Vlasnici malih hidroelektrana, privatne kompanije, mogu da računaju na dalje subvencionisanje od krajnjih potrošača električne energije, ali naknada za potrošače ostaje na istom nivou.

OBNOVLJIVI IZVORI ENERGIJE Podsticaji privatnicima ostaju, naknada potrošačima nije promijenjena
FOTO: SHUTTERSTOCK

Ovo je suština Prijedloga zakona o izmjenama Zakona o obnovljim izvorima energije i efikasnoj kogeneraciji koji je Vlada RS utvrdila u srijedu po hitnom postupku.

Novina je da podsticaje neće dobijati vjetroelektrane, kojih trenutno u Republici Srpskoj i nema.

Na naše pitanje zbog čega ćemo i dalje plaćati vlasnike malih hidroelektrana, u Ministarstvu energetike i razvoja RS  su nam odgovorili sljedeće: “Nakon provedenih analiza o ispunjenju količina predviđenih za podsticaj iz Akcionog plana za korišćenje obnovljivih izvora energije, zaključeno je da procenat izgrađenih hidroelektrana i solarnih elektrana, te onih koji su dobili građevinske dozvole i u skladu sa Zakonom rezervisali pravo na podsticaj, iznosi oko 90 odsto.”

Imajući u vidu da su preostale male količine električne energije iz hidroelektrana, solarnih elektrana i elektrana na biomasu, predviđene za podsticaj do 2020. godine ukidanje podsticaja za iste imalo bi veoma mali, gotovo beznačajan efekat – tvrde u Ministarstvu energetike.

S druge strane, proizvođači koji električnu energiju proizvedu u vjetroelektranama mogu, kako kažu, samostalno prodavati električnu energiju na tržištu, imajući u vidu količinu proizvedene električne energije i biti ekonomski opravdani i bez podsticaja.

– Cijene opreme za vjetroelektrane je značajno smanjena, a vjetroturbine su značajno efikasnije. Pored toga, do sada je dodijeljena koncesija za izgradnju dvije vjetroelektrane ukupne instalisane snage 97,5 MW, koje nisu izgrađene i za koje nije rezervisano pravo na podsticaj, te neće biti ugroženo pravo nijednog proizvođača – navode u ovom resoru.

Kažu da Vlada na prijedlog Regulatorne komisije za energetiku godišnje utvrđuje visinu naknade po kWh. Regulatorna komisija utvrđuje potreban iznos naknade za svaku godinu posebno, na osnovu utvrđenih garantovanih otkupnih cijena i premija i definisanih količina iz Akcionog plana koje će se podsticati.

– Imajući u vidu navedeno i predložene izmjene Zakona koje će isključiti iz podsticaja vjetroelektrane, očekivati je da će naknade ostati na nivou utvrđenom za 2019. godinu – zaključuju u Ministarstvu.

Milioni za mali udio na tržištu

U RS trenutno ima ukupno 75 proizvođača OIE, privatnih kompanija, koji ostvaruju pravo na podsticaj, od toga 28 malih hidroelektrana, 45 solarnih elektrana, jednu elektranu na biogas i jednu na čvrstu biomasu. Njihovo učešće u ukupnoj proizvodnji električne energije u RS na kraju 2018. iznosilo je svega 3,9 odsto.

Dobili su oko 16,1 miliona KM podsticaja. Podsticaje dobijaju od građana RS koji plaćaju naknadu, a koja je od 1. januara povećana za 44,2 odsto i iznosi 0,0075 KM po potrošenom kilovatu plus PDV.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu