Društvo

OČEKUJE SE ZELENO SVJETLO Vlada odlučuje o limitu zaduženosti

Na adresu Ministarstva finansija Republike Srpske proslijeđena je inicijativa o povećanju procenta kreditne zaduženosti za gradove sa 18 na 25 odsto ostvarenih prihoda u prethodnoj godini, a kreatori tog prijedloga očekuju zeleno svjetlo Vlade Srpske.

OČEKUJE SE ZELENO SVJETLO Vlada odlučuje o limitu zaduženosti
FOTO: DEJAN BOŽIĆ/RINGIER

Predsjedništvo Saveza opština i gradova Srpske usvojilo je krajem marta inicijativu grada Doboja za izmjenu Zakona o zaduživanju, dugu i garancijama, koja podrazumijeva izmjenu člana 59. Zakona o zaduživanju, dugu i garancijama, odnosno povećanje procenta zaduživanja za gradove sa 18 na 25 odsto ostvarenih redovnih prihoda u prethodnoj budžetskoj godini. Predsjedništvo je usvojilo zaključak da se ta inicijativa odnosi, pored gradova, i na druge jedinice lokalne samouprave koje imaju mogućnost takvog zaduženja. Ministarstvo finansija će ove godine mijenjati Zakon o zaduživanju, dugu i garancijama i mi očekujemo da u taj akt uvrste i naš prijedlog, koji je već otišao prema njima rekao je Glasu predsjednik Saveza opština i gradova RS Ljubiša Ćosić.

Naveo je da očekuje da u iduća dva, tri mjeseca povećanje procenta zaduženosti prođe proceduru u Vladi Srpske, dok je dalje usvajanje neizvjesno i zbog izbora u oktobru i samog zasjedanja Narodne skupštine RS.

– Ova godina je specifična zbog izbora. Parlament će zasjedati možda do jula i to je to. Nakon toga slijedi ljetna pauza, a ubrzo potom formiranje novog saziva. Ali nama je svakako najvažnije da inicijativa o povećanju kreditne zaduženosti prođe Vladu i da se završe javne rasprave. Tako da, ako bi isti zakon bio usvojen u novembru ili decembru, dobro bi bilo, jer bi mogao biti u primjeni od iduće godine – naveo je Ćosić.

Pročitajte još

Naglasio je da bi lokalnim zajednicama, posebno gradovima, mnogo značilo povećanje procenta zaduženosti. Svima u budžetu nedostaje novca.

– Koliko god da se kase pune, rastu i potrebe stanovništva, ali i realizacija infrastrukturnih projekata na području lokalnih zajednica. Upravo zbog toga cilj inicijative je da se omogući zaduženijim lokalnim zajednicama, koje imaju stabilne izvore finansija, da podignu stepen zaduženosti kako bi neke od značajnijih projekata mogli isfinansirati – dodao je Ćosić.

Naglasio je i da su pojedine lokalne zajednice zadužene blizu granice od 18 odsto, te bi im dodatno zaduženje otvorilo novi ciklus i ostavilo im prostora da stare kredite brzo vrate.

Iz Ministarstva finansija Republike Srpske juče nismo dobili odgovore da li su zaprimili inicijativu o povećanju procenta zaduženosti, te koji su dalji koraci na tom pitanju.

Rekorderi

Dug lokalnih zajednica u Srpskoj po osnovu direktnih kredita na kraju 2021. godine iznosio je 365,77 miliona maraka, što je za skoro šest miliona maraka manje u odnosu na stanje sa krajem 2020. godine.

– Najveći procenat zaduženosti u odnosu na redovne prihode ostvarene u prethodnoj fiskalnoj godini, odnosno 2020. godine imaju Kneževo, Novo Goražde, Bileća i Kozarska Dubica. Nijedna od navedenih opština ne prelazi zakonski limit od 18 odsto prihoda ostvarenih u prethodnoj fiskalnoj godini – rekli su ranije u Ministarstvu finansija Republike Srpske.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu