Politika

OD STRANIH SUDIJA, DO PROMJENE USTAVA Na šta se Predsjedništvo BiH obavezalo ambasadorima Kvinte

Reformisati Ustavni sud BiH, uključujući i rješavanje pitanja međunarodnih sudija i provođenje njegovih odluka, ukloniti pravo veta u procesu donošenja “evropskih” odluka, donijeti novi zakon o VSTS, izbrisati smrtnu kaznu iz Ustava Republike Srpske, garantovati slobodu izražavanje i medija i zaštitu novinara…

OD STRANIH SUDIJA, DO PROMJENE USTAVA Na šta se Predsjedništvo BiH obavezalo ambasadorima Kvinte
FOTO: PREDSJEDNIŠTVO BIH/RAS SRBIJA
Ambasadori u Predsjedništvu BiH

To je samo mali dio iz 14 ključnih prioriteta iz Mišljenja Evropske komisije koje BiH treba da ispuni kako bi dobila preporuku za otvaranje pregovora o pridruživanju EU.

Od 29. maja 2019. stajali su kao mrtvo slovo na papiru, sve do juče kada su ih se naprasno sjetili članovi Predsjedništva BiH i ambasadori zemalja Kvinte: Francuske, Italije, Njemačke, SAD i Velike Brotanije, plus šef Delegacije EU u BiH Johan Zatler.

Priča ide tako da su se Milorad Dodik, Šefik Džaferović i Željko Komšić usaglasili da pokreću proces realizacije 14 ključnih prioriteta, kroz uspostavljanje ad hok političke grupe. Nju će, osim članova Predsjedništva, činiti još i predsjedavajući Savjeta ministara BiH sa dva zamjenika, te šest članova kolegijuma Predstavničkog doma i Doma naroda BiH. O tome kako dalje, trebalo bi da bude odlučeno na njihovom sastanku već za pet dana. Ambasadorima je potom rečeno da je članstvo u EU strateški spoljnopolitički cilj i prioritet BiH.

Zamjenik predsjedavajućeg Zajedničke komisije za evropske integracije u PS BiH Lazar Prodanović smatra da je dobro što je širok politički front u BiH uključen u napore BiH za sticanje kandidatskog statusa. Pozdravlja i to što je Savjet ministara zadužen da napiše akcioni plan kako bi trebalo da izgleda provođenje mjera koje od nas traži EU.

Na pitanje koju od 14 preporuka će biti najteže provesti, Prodanović kaže da je to, bez sumnje, promjena Ustava BiH.

Foto: Dejan Božić/RAS Srbija
Foto: Dejan Božić/RAS Srbija
Lazar Prodanović

To je najteže, naozbiljnija aktivnost koja će zahtijevati značajan napor svih strana. Kada su u pitanju stavovi iz RS, oni su nepromijenjeni. Dakle, moguće je razgovarati o implementaciji odluke Evropskog suda za ljudska prava u predmetu “Sejdić i Finci” kada je u pitanju izbor članova Predsjedništva i delegata u Dom naroda BiH.  Za ostala pitanja ne mogu reći kakav će ukupno biti ishod, ali bez ikakve sumnje to će biti spor put. Ipak, stvorene su pretpostavke da se dijalogom dođe do rješenja koja bi bila prihvatljiva za sve, poštujući ustavnu strukturu BiH – kaže Prodanović za Srpskainfo.

Među preporukama Evropske komisije koje govore o demokratiji i funkcionisanju BiH navodi se i ona koja zagovara uvođenje “klauzule o zamjeni” kako bi se državi nakon pristupanja omogućilo privremeno ostvarivanje nadležnosti drugih nivoa vlasti radi sprečavanja i otklanjanja povreda prava EU. Takođe, traži se da organi uprave zaduženi za provođenje “acquis-a” (evroskog pravnog nasljeđa)  budu zasnovani isključivo na profesionalizmu i da se ukloni pravo veta u procesu donošenja odluka. Ovo se tumači kao preuzimanje nadležnosti BiH od RS u procesu pristupanja, odnosno uklanjanje prava entitetskog glasanja (veta) u nekim situacijama.

Međutim, Lazar Prodanović poručuju da Srpska ne može prihvatiti bilo kakvu redukciju entitetskog glasanja na nivou PS BiH.

– To je pitanje o kome je apsolutno nemoguće razgovarati jer to bitan balan s ravnopravnosti konstitutivnih naroda u BiH – poručuje on.

S druge strane, predsjednik PDP Branislav Borenović, koji je takođe član Zajedničke komisije za evropske integracije PS BiH, smatra da se dogovorom u Predsjedništvu BiH “desilo isključivanje institucija RS iz pocesa evropskih integracija”. Tvrdi da se to čak “može tumačiti kao prenos nadležnosti jer je formirano neko novo tijelo u koje su uključeni Predsjedništvo, Savjet ministara i kolegijumi parlamentarnih domova, gdje nema više RS u onom obliku kako treba da bude po mehanizmu koordinacije”.

FOTO: Siniša Pašalić/RAS Srbija
FOTO: Siniša Pašalić/RAS Srbija

– Srpska je svedena na neki pododbor, na neko tijelo koje treba da bude odgovorno insitucijama BiH. Mislim da je to jako štetno, da Dodik nastavlja sa ukidanjem nadležnosti RS, nakon što su iz Savjeta ministara izbačeni zamjenik i ministar, nakon izbacivanja predstavnika RS iz Centralne banke BiH, nakon što su izbačeni Srbi iz vrha bezbjednosnih i policijskih struktura na nivou BiH. Dodik sebi uzima za pravo da kroz Predsjedništvo BiH radi posao koji je isključivo i u najvećem, dijelu u nadležnosti entiteta, jer oni imaju najveće obaveze u procesu evropskih integracija – kaže Borenović za Srpskainfo.

Ključni prioriteti iz Mišljenja Evropske komisije

Demokratija/funkcionisanje:

  1. Osigurati da se izbori provode u skladu s evropskim standardima tako što će provesti relevantne preporuke OEBS/ODIHR i Venecijanske komisije, obezbijediti transparentnost finansiranja političkih stranaka i održati lokalne izbore u Mostaru
  2. Osigurati vidljive rezultate kada je u pitanju funkcionisanje mehanizma koordinacije o pitanjima koja se odnose na EU na svim nivoima, uključujući i pripremu i usvajanje nacionalnog programa za usvajanje acquis-a
  3. Osigurati pravilno funkcionisanje Parlamentarnog odbora za stabilizaciju i pridruživanje
  4. Temeljno unaprijediti institucionalni okvir, uključujući i na ustavnom nivou
  5. Preduzeti konkretne korake na unapređenju okruženja pogodnog za pomirenje kako bi se prevazišlo naslijeđe rata.

Vladavina prava:

  1. Unaprijediti funkcionisanje pravosuđa kroz usvajanje novih zakona o VSTS u skladu sa evropskim standardima
  2. Jačati prevenciju i borbu protiv korupcije i organizovanog kriminala, uključujući i protiv pranja novca i terorizma
  3. Osigurati efikasnu koordinaciju upravljanja granicama i kapacitetima za upravljanje migracijama na svim nivoima i osigurati funkcinisanje sistema azila.

Osnovna prava:

  1. Jačati zaštitu prava svih građana, posebno osiguravanjem provođenja zakona o nediskriminaciji i o rodnoj ravnopravnosti
  2. Osigurati pravo na život i zabranu mučenja, posebno (a) ukidanjem upućivanja na smrtnu kaznu u Ustavu Republike Srpske i (b) imenovanjem nacionalnog mehanizma za prevenciju mučenja i nečovječnog postupanja
  3. Osigurati podsticajno okruženje za civilno društvo, posebno poštujući evropske standarde o slobodi udruživanja i slobodi okupljanja
  4. Garantovati slobodu izražavanje i medija i zaštitu novinara
  5. Unaprijediti zaštitu i inkluziju ranjivih grupa, posebno osoba sa invaliditetom, djece, LGBTI osoba, pripadnika romske zajednice, pritvorenika, migranata i tražilaca azila, kao i raseljenih lica i izbjeglica u cilju zatvaranja Aneksa VII Dejtonskog mirovnog sporazuma.

Reforma javne uprave:

14. Završiti neophodne korake u reformi javne uprave s ciljem unapređenja sveukupnog funkcionisanja javne uprave osiguravanjem profesionalne i depolitizirane državne službe i koordiniranim pristupom u kreiranju politika u cijeloj državi.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu