Banjaluka

ODGAĐAJU SUDBONOSNO "DA" Korona virus utiče na porast otkazivanja vjenčanja

Zbog trenutne epidemiološke situacije u Banjaluci ne rade ugostiteljski objekti što je dovelo do masovonog otkazivanja raznih proslava, među kojima su i vjenčanja koja su u narednom periodu trebala održati po raznim salonima, hotelima i restoranima.

ODGAĐAJU SUDBONOSNO "DA" Korona virus utiče na porast otkazivanja vjenčanja
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA

Ovo doba godine obično sa sobom u grad donosi i povećan broj raznih slavlja, među kojima su neizbježna vjenčanja koja često prate svadbe sa velikim brojem ljudi, rodbine, prijatelja i komšija. Međutim, pojava korona virusa za mnoge mladence je to sve zaustavila. Da je tako potvrđuju i informacije iz Gradske uprave.

Načelnik Odjeljenja za opštu upravu Sanja Pavlović je rekla da je primjetno kako je došlo do porasta otkazivanja vjenčanja.

To je došlo kao posljedica obustave rada ugostiteljskih objekata, jer su to pretežno bile svadbe koje su predviđale okupljanja većeg broja zvanica i velika slavlja. Lica koja su već imala zakazana vjenčanja u ovom periodu su otkazivala – navela je ona.

FOTO: Foto: EuroBlic
FOTO: Foto: EuroBlic

Dodala je da je do kraja ovog mjeseca otkazano šest vjenčanja te da očekuje da će taj broj rasti, kako vrijeme prolazi.

– Mart nam je pokazatelj onog što će doći, jer ugostiteljski objekti ne rade, a i okupljanja su zabranjena, tako da oni koji su zaključenje braka htjeli obaviti uz veliku svadbu i okupljanje u restoranima ili salonima neće imati gdje to da urade – navela je ona.

Sanja Pavlović ističe da oni koji ne planiraju slavlje, već samo žele da obave čin vjenčanja, to mogu uraditi u mjesnim kancelarijama ili u Galeriji.

Foto: Grad Banjaluka
Foto: Grad Banjaluka
Sanja Pavlović

– U Galeriji i dalje obavljamo vjenčanja, naravno na jedan malo drugačiji način. Redukuje se broj lica koji mogu prisustvovati samom zaključenju braka. Pored odbornika i matičara, prisutni mogu biti samo mladenci i kumovi kao svedoci koji su neophodni da bi se taj čin obavio. Ukupno šest lica može biti u Galeriji a ostali koji dolaze, zamoljeni su da ostanu napolju. Redukovan je i broj lica koji mogu da prisustvuju činu sklapanja braka i u mjesnim uredima. Na neki način, tu pokušavamo napraviti distancu između prisutnih, koliko je to moguće tokom samog sklapanja braka – navela je ona.

Pročitajte još

Zbog velikog broja otkazivanja sa neizvjesnošću čekaju naredne dane i sedmice ugostitelji za koje su svadbe, proslave krštenja ili rođendana glavni izvor prihoda.

– Objekat je zatvoren i moramo sačekati da sve ovo prođe. Do kraja marta smo imali nekoliko proslava rođendana i jedno veće krštenje. Sve je otkazano. Ljudi su svjesni trenutne situacije i da veća okupljanja nisu moguća. Što se tiče svadbi, nama zvanično sezona počinje poslije Uskrsa i prvu svadbu imamo zakazanu 25. aprila. Međutim, to je, kao i ono što slijedi, sve pod upitnikom – objasnili su u Svadbenom salonu Valentin.

Dodali su da su već imali poziva mladenaca koji imaju rezervisan termin u maju, koji su željeli da se raspitaju šta im je činiti u ovakvoj situaciji.

– Za takve slučajeve još uvijek imamo mogućnost promjene termina, jer imamo slobodnih subota u junu, julu i avgustu – rekli su u ovom salonu.

Kazali su da je u ovom momentu teško reći kakve će biti posljedice ovog zastoja za njih, ali i one koji se bave ovom vrstom posla.

– Možda se dva ili tri mjeseca može izdržati, sve preko toga je već problematično – ocijenili su u ovom salonu.

Dodaju da je za njih možda olakšavajuća okolnost što nemaju puno stalno zaposlenih, te da će zato biti u mogućnosti svojim radnicima da isplaćuju plate, ako ovakva situacija duže u potraje.

– Sigurno će biti veći problem onima kojima je organizacija slavlja dodatna djelatnost, koji rade svaki dan i koji imaju puno zaposlenih –kazali su u ovom salonu.

Lani sklopljeno 748 brakova

Na području Banjaluke tokom prošle godine zaključeno je 748 brakova, što je za 40-ak više nego 2018. godine.

Prema podacima Odjeljenja za opštu upravu u prosjeku su se mjesečno na bračne zavjete odlučivala 62 para. Najmanje brakova, tradicionalno, zaključi se tokom zime, a najviše od maja do septembra. U maju prošle godine zaključena su 84 braka, u junu 81, a u 2019. godini. Rekordan je bio septembar kada su „sudbonosno da“ rekla 93 para.

Najveći broj vjenčanja obavljen je subotom i to njih 498, dok se za nedjelju odlučilo 195 parova.

Foto: Grad Banjaluka
Foto: Grad Banjaluka

Od sredine prošle godine omogućeno je da se manja vjenčanja mogu održavati i u atrijumu Gradske uprave radnim danom, i to uglavnom petkom. Na taj način obavljeno je 55 vjenčanja.

Uz salu za venčanja brak je moguće sklopiti i u Muzeju savremene umjetnosti RS, takozvana Galerija, te u prostorijama 15 mesnih kancelarija: Zalužani, Saračica, Kola, Srpske toplice, Potkozarje, Stričići, Goleši, Dragočaj, Bronzani Majdan, Krupa na Vrbasu, Borkovići, Karanovac, Piskavica, Vrbanja i Bočac.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu