Politika

ODLUKU DONOSI MANJINA Prijedlog zakona o referendumu isti kao u nacrtu, natpolovična većina upisanih glasača više nije potrebna

Narodna skupština će sutra razmatrati Prijedlog zakona o referendumu i građanskoj inicijativi Republike Srpske koji je identičan kao Nacrt. Razlog: u javnoj raspravio nije bilo ni jedne jedine primjedbe.

7. redovna sjednica NSRS
FOTO: NSRS

Narodna skupština razmatrala je Nacrt zakona o referendumu i građanskoj inicijativi na 7. redovnoj sjednici 22. decembra 2023.

Ministarstvo uprave i lokalne samouprave zaduženo je da organizuje i provede javnu rasprav u u roku od 30 dana.

Javni poziv je upućen 4. januara 2024. godine, na raspravu su pozvani predstavnici organa, organizacija, naučnih i stručnih institucija, udruženja, fondacija kao i zainteresovani građani i druga pravna lica.

Međutim, održana je samo jedna rasprava, reklo bi se veoma uspješna za organizatora i autora zakona.

Učesnika 8, primjedbi 0

-Javna rasprava o Nacrtu zakona sprovedena je dana 18. januara 2024. godine sa početkom u 11 časova u Narodnoj skupštini Republike Srpske. S obzirom da su predlagači Nacrta zakona o referendumu i građanskoj inicijativi narodni poslanici u Narodnoj skupštini, izvjestilac na javnoj raspravi po ovom zakonu, bio je narodni poslanik Srđan Mazalica. Sprovedenoj javnoj raspravi prisustvovalo je osam učesnika. Tokom javne rasprave učesnici iste, nisu imali komentara, prijedloga ni sugestija na Nacrt zakona o referendumu i građanskoj inicijativi – piše miniostar Senka Jujić u izvještaju dostavljenom Narodnoj skupštini Srpske.

Ovim zakonom uređuje se: raspisivanje i sprovođenje referenduma u Republici Srpskoj i referenduma u gradu, odnosno opštini, organi za sprovođenje referenduma,  glasački spisak, glasačka mjesta, rad glasačkih odbora, način neposrednog izjašnjavanja građana na referendumu, utvrđivanje rezultata glasanja na glasačkom mjestu, zaštita prava građana u sprovođenju referenduma i način ostvarivanja građanske inicijative.

– Referendumsko pitanje dobilo je podršku građana ako se za njega izjasnila natpolovična većina građana koja je glasala na referendumu – piše u Prijedlogu zakona.

Ta odredba je ista kao i u važećem zakonu. Međutim, iz Prijedloga novog zakona izbačen je član u kome piše: „Referendum je punovažan ako je na njemu glasala natpolovična većina građana koji imaju biračko pravo i koji su upisani u centralni virački spisak“.

U prevodu, za uspjeh referenduma više neće biti potrebno da na njega izađe više od 50 odsto građana s pravom glasa.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu