Hronika

Održano ročište Debevcu i Mehmedagiću: Ne smiju napustiti mjesto boravka, ZABRANJENO i komuniciranje sa svjedocima

U Sudu Bosne i Hercegovine je danas održano ročište prema prijedlogu Tužilaštva BiH za određivanje mjera zabrane suspendovanom predsjedniku Suda BiH Ranku Debevcu i bivšem šefu OBA Osmanu Mehmedagiću.

Debevec i Osmica
FOTO: BOSNAINFO, OBA BIH/RINGIER KOMBO

Naime, na današnjem ročištu tužilac je bio Feđa Fejzović umjesto Bojane Jolović, a ročište je održano pred sudijom Mirsadom Strikom.

Kako je pojašnjeno na današnjem ročištu Tužilaštvo BiH je predložilo umjesto prijedloga za produženje pritvora, mjere zabrane.

Naveli su kako 15. marta ističe mjera za produženja pritvora i Ranku Debevcu i Osmanu Mehmedagiću. Tužilaštvo BiH predlaže zamjenske mjere, odnosno mjere zabrane koje će biti identične za obojicu osumnjičenih.

Mjere koje su predložene su: mjera kućnog pritvora uz zabranu napuštanja doma, potom mjera privremenog oduzimanja putničkih isprava. Treća mjera zabrane se odnosi na sastajanje sa s određenim osobama, drugim osumnjičenim u ovom postupku. Tačnije sa Vasavijom Vidović i Milisavom Pijukom.

Također, ovo se odnosi i na zabranu sastajanja sa svjedocima.

Istaknuto je na današnjem ročištu da je Tužilaštvo BiH pismeno predočilo spisak svih 45 svjedoka koji su saslušani. Javnosti nisu saopštili imena, radi zaštite privatnosti.

Tužilac Fejzović je rekao kako postoji uslov za određivanje mjera zabrane jer Debevec i Mehmedagić ranije pokazali sklonost za uticaj na svjedoke.

– Podsjetimo, Mehmedagić je kontaktirao Mišu Krleta, zaposlenika OSA-e. Zatim, zatvorski stražar je ostvarivao kontakt u ćeliji sa Osmanom Mehmedagićem. Potom, Debevec je pokušao sakriti mobilni telefon preko advokatice Vasvije Vidović, ali i nazvao svjedokinju da skloni određene spise iz kancelarije Suda BiH – naveo je tužilac.

Advokatica Ranka Debevca, Tatjana Savić je reagovala na predložene mjere zabrane.

Pročitajte još

– Tužilaštvo BiH nam je olakšalo posao jer danas nisu iznijeli ništa novo. Mjesec dana ništa novo nisu dokazali, što znači da su bili u pritvoru reda radi. Zakon je jasan, nema pravnog osnova za produženje pritvora – navela je.

Osvrnula se i na to da Tužilaštvo BiH nije željelo da obrazloži nikakve detalje istrage.

– Ukoliko neće ništa da Sudu BiH ništa da kažu, onda nema ništa ni da traže – navela je Savić.

Savić navodi da odbrana neće ništa imati protiv mjere sastajanja sa svjedocima, jer kako kaže ni nemaju namjeru da se sastaju.

Ranko Debevec saglasan sa svojom advokaticom.

Odbrana Osmana Mehmedagića, Nermin Mulalić je naveo da se slaže u svemu sa Tatjanom Savić.

Odluka će biti saopštena sutra, prenosi N1.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu