Zabava

OPASNOST FLAŠIRANE VODE Ako je stajala na suncu, rizikujete da dobijete OPAKU BOLEST

Kad osjetite da vam je tijelo dehidriralo, ništa lakše nego to riješiti čašom vode. Međutim, često je prilika takva da smo osuđeni na to da vodu popijemo iz kupovne, plastične ambalaže, a tu se stvari komplikuju. Da li ste se ikad zapitali šta znače brojevi na flaši vode koju ste kupili? Par njih posebno je opasno, a ako želite da budete sigurni, držite se ove tri cifre.

OPASNOST FLAŠIRANE VODE Ako je stajala na suncu, rizikujete da dobijete OPAKU BOLEST
FOTO: PROFIMEDIA

Tijelo odraslog čovjeka je sadrži oko 60 odsto vode (mozak, srce oko 73%, pluća 83%, koža 64%, mišići i bubrezi 79%, kosti čak 31%). Pravilna hidratacija je suštinski zdravstveni aspekt. Flaširana voda pruža mogućnost hidratacije u svakom trenutku, međutim postoje pojedine problematične činjenice u vezi sa ambalažom. Koje su to moguće opasnosti otkriva za Blic Miroslav Otašević, inženjer prehrambene tehnologije i jedan od idejnih tvoraca aplikacije i sajta “Šta jedem?” namijenjene potrošačima koji žele da znaju šta unose u svoj organizam.

-Najzdravija je staklena ambalaža.

-Nisu sve plastične ambalaže podjednako kvalitetne i “zdrave”.

-Postoji razlika između ambalaža koje se recikliraju za dalju upotrebu (za neku drugu vrstu industrije) i ambalaža koje su napravljene od već korišćenih, recikliranih materijala; Ako je ambalaža “reciklabirna”, to ne znači da je izrađena od recikliranog materijala, već znači da se može dalje reciklirati.

-Istraživanja Svjetske zdravstvene organizacije (WHO) pokazuju da se u vodi flaširanoj u plastičnoj ambalaži, u velikom broju uzoraka mogu naći čestice plastike. Navodi se da te čestice u toj mikro-količini nisu opasne po zdravlje.

-Kao najveća zdavstvena opasnost navodi se izdvajanje određenih molekula iz plastičnih ambalaža: Bisfenola A (BPA) i Dioksina.

-Riječ je o izdvajanju molekula iz hemijskog sastava plastike, ne o izdvajanju parčića plastike (to je manje opasno).

-Ne sadrže sve plastične ambalaže Bisfenol A, koristite one na kojima piše “BPA Free” (bez BPA). BPA je jako opasan za zdravlje. Utiče na mozak, endokrini sistem, organe za varenje, neplodnost, pojavu raka, bolesti srca.

FOTO: Goran Šurlan/Ringier
FOTO: Goran Šurlan/Ringier

-Dioksin se oslobađa kada je ambalaža izložena suncu. Dioksin izaziva rak dojke.

-Ako koristite plastičnu ambalažu za piće više puta (sipate vodu od kuće) koristite isključivo sa oznakama 2,4,5 u trouglu. Simboli prikazani na slici zelenom bojom. Naš je prijedlog da, ako možete, koristite staklenu ambalažu.

-Izbjegavajte simbole 3,6 u trouglu (obojili smo ih crvenom bojom).

-Vodu flaširanu u plastičnoj ambalaži štitite od sunca. Nikako je ne izlažite suncu (plaža, piknik, itd..). To je najopasnije. Tada se izdvajaju opasni hemijski molekuli.

-Ako osjetite bilo kakav neprijatan miris, nemojte piti tu vodu. Vrlo je moguće da su distributeri, prilikom manipulacije proizvodom, izložili flaširanu vodu suncu, toploti (prilikom magacioniranja, utovara, istovara, slaganja).

-Obratite pažnju na kontaktnu površinu amabalaže i proizvoda. Nekada proizvođači istaknu oznaku kvalitetnog materijala (iako se ona odnosi samo na čep sa malom kontaktnom površinom), dok oznaku materijala u kome se zapravo nalazi tečnost umiju dobro da sakriju.

(Blic žena)

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu