Zabava

Orgije, krv, masne šnicle i MASNA ZARADA: Druga strana Dana zaljubljenih

Širom svijeta danas se slavi Dan zaljubljenih, praznik kojem se najviše raduju trgovci, koji će i ove godine, u ime ljubavi, prodati na tone plastičnih srca, plišanih igračkica i čokoladica sa sumnjivim rokom trajanja.

par se ljubi
FOTO: V. ŽIVOJINOVIĆ/RINGIER

Sve što je slatko, crveno, srcoliko, jeftino i lijepo upakovano, bez obzira na sadržaj, trgovcima će donijeti masnu zaradu, čak i danas u doba korone.

Psiholozi odavno upozoravaju da je ovakav doživljaj Dana zaljublejnih slika i prilika odnosa savremenog čovjeka prema ljubavi, pa i prema drugim vrijednostima, u kojem su slika i pakovanje bitniji od suštine i sadržaja.

– Ljubav bismo trebali prepakovati tako da se prilagodimo novom vremenu, ali da sačuvamo istinske tradicionalne vrijednosti, poput vjernosti, poštovanja i saosjećanja – upozorio je ranije za Srpskainfo Nikola Dorontić, iskusni porodični terapeut iz Banjaluke.

Konzumerizam i površnost samo su jedna od ne tako romantičnih sjenki, koje prate Dan zaljubljenih.

Pročitajte još

Jer, ako malo zavirimo u prošlost, naći će se tu svega: i orgija, i krvi, i odsječenih glava. A tek ako zavirimo u budućnost, iznenadićemo se, kakav se novi praznik pakuje, kao odgovor na Dan zaljubljenih.

Mnogi ni ne znaju da je ovaj dan, u zapadnom hrišćanskom kalendaru Dan Svetog Valentina, episkopa trenijskog, kojeg si Rimljani pogubili, jer je tajno vjenčavao u to vrijeme progonjene hrišćane. Istorija je zapisala da je Valentin skončao tako što mu je 269. godine, za vrijeme cara Klaudija drugog, odsječena glava. 

Rimljani su u to doba, a i vijekovima prije toga, dan koji je u današnjem kalendaru upisan kao 14. februar, slavili na svoj način. Priređivali su orgije, sa puno seksa i nasilja, na kojima su žrtvovali životinje, pili dok se ne onesvijeste od alkohola, i jedni druge goli tukli.

Stručnjaci su procijenili da posljednjih godina svakog 14. februara širom svijeta oko10 miliona devojaka bude zaprošeno i da većina tih kaže DA.

Naravno, u tom scenariju najčešće se podrzumijeva romantična večera uz vino i zaklinjanje na doživotnu vjernost. Brak, vino, vjernost… e ta se priča mnogo više uklapa u provoslavni praznik Trifundan, nego u katoličko – protestansko Valentinovo.

Naime, na današnji dan, 14. februara, pravoslavci slave Svetog Trifuna. I njemu su Rimljani odrubili glavu, iako je, kako se vjeruje, bio skromni iscjelitelj, koji je čuvao guske i liječio bolesne.

Trivundan je za mnogo srspke porodice i krsna salava, a za sve pravoslavce ovaj svetitelj slovi kao zaštitnik ljubavi i bračne vjernosti, te patron vinograda i vinogradara, dakle “nebeski čuvar” vina.

Stručnajci su izračunali da je 14. februar, bilo da se slavi kao Valentinovo, Trivundan ili samo kao Dan zaljubljenih, najkomercijalizovaniji među brojnim komercijalizovanim praznicima, kakvi su postali Dan žena, Dan majki, Nova godina, pa čak i Božić.

Izračunali su takođe da žene na Dan zaljubljenih primaju poklone mnogo češće nego muškarci, koji su “osuđeni” da danas budu pažljivi darodavci.

Da li je to ili nešto drugo podstaklo američke muškarce da “izmisle” svoj praznik, satirični Dan šnicli i oralnog seksa. Ova “praznik” smjestili su tačno mjesec dana nakon Valentinova i “slavi” se 14. marta. Na taj dan muškarci očekuju da im žene uzvrate pažnju. Momci ne haju za čokoladice, cvijeće i srculenca, njima su na pametni mnogo konkretnije stvari: dobra masna šnicla i neobuzdan seks, po mogućnosti oralni. Može i bez ljubavi.

Mada žene sa indignacijom odbijaju da se povinuju ovoj novoj modi, Your Tango prenosi da novi praznik uzima sve više maha u SAD.

A trgovci trljaju ruke i smišljaju prigodne poklončiće. Za sada na dobitku su samo mesari, ali već sutra, ko zna!

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu